Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 Tajemnica Gaustabanen: norweska kolej NATO ukryta w samym środku góry Turystyka
Hanna Jelec 30 września 2018
08:00

Tajemnica Gaustabanen: norweska kolej NATO ukryta w samym środku góry

Skomentuj
Przejażdżka Gaustabanen to rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Droga prowadzi przez tunel wydrążony w samym środku góry. Wikimedia Commons/CC0
Tłumy pasażerów, bilety, oficjalna strona internetowa – dziś Gaustabanen nie jest dla turystów żadną tajemnicą. Jednak jeszcze do niedawna pociąg, który wwozi chętnych prawie na sam szczyt góry Gaustatoppen, był niedostępny dla osób postronnych. Niewielu wie, że tajemnicza kolej wybudowana w środku góry przez dziesiątki lat służyła wyłącznie… siłom NATO.
Dziś o Gaustabanen słyszał niemal każdy, kto planował wyjazd w okolice Rjukan i Gaustatoppen. Kolej Gaustabanen to wybawienie dla turystów z dziećmi i osób z nieco gorszą kondycją, które chciałyby dostać się na najwyższy szczyt w całym Telemark (1883 m n.p.m.). Niewielu jednak wie, że jeszcze kilka lat temu pociąg wybudowany w środku masywu skalnego służył siłom Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
Reklama

Atrakcja, ale nie dla turystów

Mimo że plany z 1953 r. zakładały wybudowanie kolejki wjazdowej na Gaustatoppen właśnie dla turystów, rzeczywistość wyglądała nieco inaczej. Zapewnienie infrastruktury, która pozwoli na funkcjonowanie pociągu wymagało sporego nakładu środków finansowych. Ostatecznie w 1954 r. do projektu dołączyło NATO, które sfinansowało część budowy. Cały projekt zajął aż 6 lat, a po 1959 r. władze zadecydowały, że nowa kolejka powinna służyć siłom Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Zimna wojna i potrzeba kontrolowania północnego terytorium sprawiły, że o kolei mówiło się niewiele. Gaustabanen została wyłączona z użytku dla osób postronnych aż do 2010 r. Przez ten czas korzystali z niej wyłącznie zatrudnieni w NATO. Kolej zapewniała transport niemal na szczyt, aż do budynku przypominającego bunkier – tu znajdowała się wojskowa stacja radiowa.
Droga od końcowej stacji kolejki Gaustabanen do samego szczytu zajmie jedynie kilka minut.
Droga od końcowej stacji kolejki Gaustabanen do samego szczytu zajmie jedynie kilka minut. Gaustabanen.no

Dziesiątki tysięcy turystów rocznie

Dziś z wygodnego dojazdu na szczyt Gaustatoppen korzysta 30 tys. turystów rocznie. Pociąg, tak jak dawniej, dojeżdża do byłej stacji radiowej. Wycieczka Gaustabanen to nie tylko udogodnienie, lecz także świetna atrakcja i niezapomniane przeżycie dla osób w każdym wieku – pociąg przejeżdża wydrążonym tunelem przez sam środek góry.
Gaustabanen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas