Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Tajemnica Gaustabanen: norweska kolej NATO ukryta w samym środku góry

Hanna Jelec

30 września 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
 Tajemnica Gaustabanen: norweska kolej NATO ukryta w samym środku góry

Przejażdżka Gaustabanen to rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Droga prowadzi przez tunel wydrążony w samym środku góry. Wikimedia Commons/CC0

Tłumy pasażerów, bilety, oficjalna strona internetowa – dziś Gaustabanen nie jest dla turystów żadną tajemnicą. Jednak jeszcze do niedawna pociąg, który wwozi chętnych prawie na sam szczyt góry Gaustatoppen, był niedostępny dla osób postronnych. Niewielu wie, że tajemnicza kolej wybudowana w środku góry przez dziesiątki lat służyła wyłącznie… siłom NATO.
Dziś o Gaustabanen słyszał niemal każdy, kto planował wyjazd w okolice Rjukan i Gaustatoppen. Kolej Gaustabanen to wybawienie dla turystów z dziećmi i osób z nieco gorszą kondycją, które chciałyby dostać się na najwyższy szczyt w całym Telemark (1883 m n.p.m.). Niewielu jednak wie, że jeszcze kilka lat temu pociąg wybudowany w środku masywu skalnego służył siłom Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
Reklama

Atrakcja, ale nie dla turystów

Mimo że plany z 1953 r. zakładały wybudowanie kolejki wjazdowej na Gaustatoppen właśnie dla turystów, rzeczywistość wyglądała nieco inaczej. Zapewnienie infrastruktury, która pozwoli na funkcjonowanie pociągu wymagało sporego nakładu środków finansowych. Ostatecznie w 1954 r. do projektu dołączyło NATO, które sfinansowało część budowy. Cały projekt zajął aż 6 lat, a po 1959 r. władze zadecydowały, że nowa kolejka powinna służyć siłom Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Zimna wojna i potrzeba kontrolowania północnego terytorium sprawiły, że o kolei mówiło się niewiele. Gaustabanen została wyłączona z użytku dla osób postronnych aż do 2010 r. Przez ten czas korzystali z niej wyłącznie zatrudnieni w NATO. Kolej zapewniała transport niemal na szczyt, aż do budynku przypominającego bunkier – tu znajdowała się wojskowa stacja radiowa.
Droga od końcowej stacji kolejki Gaustabanen do samego szczytu zajmie jedynie kilka minut.
Droga od końcowej stacji kolejki Gaustabanen do samego szczytu zajmie jedynie kilka minut. Gaustabanen.no

Dziesiątki tysięcy turystów rocznie

Dziś z wygodnego dojazdu na szczyt Gaustatoppen korzysta 30 tys. turystów rocznie. Pociąg, tak jak dawniej, dojeżdża do byłej stacji radiowej. Wycieczka Gaustabanen to nie tylko udogodnienie, lecz także świetna atrakcja i niezapomniane przeżycie dla osób w każdym wieku – pociąg przejeżdża wydrążonym tunelem przez sam środek góry.
Gaustabanen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok