8
dni
do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii!
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Transport i komunikacja

Zmiany w prawie jazdy: od września zdanie testu zdecydowanie trudniejsze

Emil Bogumił

05 sierpnia 2020 12:19

Udostępnij
na Facebooku

Egzaminatorzy twierdzą, że obecne testy są zbyt proste. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) jest na ostatniej prostej przed wprowadzeniem nowego systemu zdawania testu teoretycznego. Od września egzamin na prawo jazdy ma stać się zdecydowanie trudniejszy. Urzędnicy chcą wyeliminować kandydatów na kierowców, którzy nie uczą się przepisów kodeksu drogowego, a jedynie zapamiętują odpowiedzi na pojawiające się podczas testu pytania.
Reklama
Norweski Zarząd Dróg i Autostrad poinformował, że nowy system otrzymał nazwę eTeori. Będzie stosowany do wszystkich kategorii prawa jazdy. Jak przyznają, wprowadzenie go zapewni większe bezpieczeństwo na drogach. Przejdą go pomyślnie jedynie Ci, którzy rzeczywiście przygotowali się do egzaminu, czytając kodeks ruchu drogowego. Przedstawiciele Statens vegvesen skrytykowali również obecny system zdawania. Twierdzą, że egzaminy zdawane od września będą bardziej różnorodne, a pytania trudne i często niespodziewane.

Zapobieganie oszustwom i dbanie o wysoką świadomość kierowców

– Nowy system zapewnia znacznie większą różnorodność zadań. Ta nieprzewidywalność sprawi również, że bardziej opłacalne będzie przeczytanie całego programu nauczania, niż tylko samo ćwiczenie zdania testu – przyznał Gunn Marit Høistad, przedstawiciel Statens vegvesen. Poprawienie metod zdawania egzaminu ma również zapobiegać potencjalnym oszustwom. Tylko na stacji drogowej w Larvik, w 2018 roku, o oszustwo oskarżono 42 osoby.

Prawa jazdy, które straciły ważność w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku zostały automatycznie przedłużone. Urząd przypomina, że nie trzeba stawiać się na stacjach drogowych, by odnowić dokument. Należy przesłać pocztą ważne świadectwo zdrowia do Zarządu Dróg Publicznych i Autostrad. Po zarejestrowaniu i otrzymaniu zwrotnej wiadomości, możemy zamówić nowe prawo jazdy na stronie vegvesen.no.~Statens vegvesen

Nowy system nie poprawi sytuacji mieszkańców Norwegii, którzy już teraz mają problemy ze zdawaniem egzaminów. Statens vegvesen poinformowało, że tylko w czerwcu 37 proc. testów zakończyło się uzyskaniem oceny negatywnej.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram