Transport i komunikacja

Problemy z uzyskaniem prawa jazdy: rekord niezaliczonych egzaminów

Emil Bogumił

16 lipca 2020 14:58

Udostępnij
na Facebooku

Kandydaci na kierowców muszą czekać w długiej kolejce, by przystąpić do egzaminu. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) poinformował o wysokim wskaźniku testów na prawo jazdy zakończonych niepowodzeniem. Sytuacja skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na podejście nowych osób do egzaminu. Do 3 maja stacje drogowe były zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.
Reklama
Norweski Zarząd Dróg i Autostrad poinformował, że w 2020 roku wskaźnik oblanych egzaminów teoretycznych na prawo jazdy jest wyjątkowo wysoki. W czerwcu wyniósł 37 proc. W skali całego roku sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Niepowodzeniem zakończyło się 39 proc. prób. Niezaliczenie testu teoretycznego skutkuje koniecznością oczekiwania 14 dni na możliwość ponownego przystąpienia do egzaminu. – Nie wystarczy po prostu wykonać kilku testów online i uwierzyć, że to wystarczy do zaliczenia teorii – skomentował sprawę Jan Erik Myhr ze Statens vegvesen.

Rekordowa liczba egzaminów

Według Norweskiego Zarządu Dróg i Autostrad w czerwcu przeprowadzono 23 203 testy teoretyczne. Norwegowie nigdy wcześniej nie spotkali się z taką liczbą podejść do egzaminu na prawo jazdy. Kursy i egzaminy prawa jazdy na samochody osobowe zostały przywrócone 13 maja. Prawie dwumiesięczna przerwa w szkoleniu młodych kierowców spowodowała nagromadzenie się zbyt dużej liczby kursantów. – Nasi pracownicy pracują wieczorami i w weekendy, aby zaspokoić popyt po zamknięciu stacji drogowych z powodu pandemii. Szkoda, że ​​tak wielu kandydatów na kierowców przychodzi na egzamin bez przygotowania – komentuje Jan Erik Myhr. Przedstawiciele Statens vegvesen krytykują również osoby, które umawiają się na wizytę i nie przystępują do egzaminu. W czerwcu było to 1525 osób.

Poniżej: Komunikat Statens vegvesen dotyczący przywrócenia egzaminów.
Norweski Zarząd Dróg i Autostrad przypomina interesantom, że wizyta na stacji drogowej i przystąpienie do egzaminu są możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu się na konkretny termin. Kandydaci na kierowców bez umówionej wizyty nie zostaną przyjęci przez pracowników Statens vegvesen.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram