Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Zaostrzone przepisy dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. Można nawet stracić prawo jazdy

Natalia Szitenhelm-Smeja

25 maja 2022 12:30

Udostępnij
na Facebooku
4
Zaostrzone przepisy dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. Można nawet stracić prawo jazdy

Rząd już na początku roku zapowiedział zaostrzenie zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych /zdjęcie oglądowe materiały prasowe/Trygg Trafikk

W połowie czerwca w życie wejdą nowe przepisy dla użytkowników hulajnóg elektrycznych, informuje Ministerstwo Transportu. Resort wprowadził dopuszczalny limit alkoholu we krwi, wymóg noszenia kasku, a także granicę wieku, od której można korzystać z pojazdu. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi nawet utrata prawa jazdy.
Reklama
W komunikacie z 23 maja Ministerstwo Transportu informuje, że z powodu rosnącej liczby wypadków, a także konfliktów między użytkownikami hulajnóg a pieszymi, do jakich dochodziło na przestrzeni ostatnich trzech lat, zaostrzone zostaną przepisy, by zminimalizować tego typu sytuacje.

Nowe zasady

Od 15 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy:
- granica wieku 12 lat, od której można korzystać z hulajnóg elektrycznych
- obowiązek posiadania kasku w trakcie korzystania z pojazdu dla dzieci poniżej 15 roku życia
- limit alkoholu we krwi wynoszący 0,2 promila - taki sam próg jak w przypadku kierowców samochodów i innych pojazdów mechanicznych - za złamanie tego przepisu, w przypadku osób posiadających prawo jazdy, grozi utrata uprawnień

Małe pojazdy elektryczne, takie jak właśnie hulajnogi, w połowie czerwca zostaną przeklasyfikowane na pojazdy silnikowe. Oznacza to powrót do klasyfikacji z lat 2014-2018 jak dla Segwaya i innych tego typu pojazdów.

Wymagane ubezpieczenie

Granica wieku czy limit alkoholu dla użytkowników to jeszcze nie wszystkie zmiany. Resort wprowadza także wymagania dotyczące posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które zaczną obowiązywać od 1 września 2022 dla firm wynajmujących pojazdy, a od 1 stycznia 2023 dla właścicieli prywatnych hulajnóg.
Resort informuje, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych, z racji, że przeklasyfikowano je na pojazdy silnikowe, muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a także zwracać uwagę na znaki drogowe.

Resort informuje, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych, z racji, że przeklasyfikowano je na pojazdy silnikowe, muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a także zwracać uwagę na znaki drogowe.Źródło: Fot. pxfuel.com

Ministerstwo nie zdecydowało się jednak wprowadzić zakazu jazdy hulajnogą elektryczną po chodniku, choć na początku roku rozważano taki pomysł. Z tego faktu niezadowolone jest Norweskie Stowarzyszenie Niewidomych, które uważa, że nadal istnieje zagrożenie dla pieszych ze strony użytkowników hulajnóg. - Jest to nie do przyjęcia, a pieszym należy zapewnić lepszą ochronę poprzez wprowadzenie zakazu poruszania się małymi pojazdami na chodnikach. Taki zakaz został już wprowadzony w większości krajów europejskich, i jest zgodny z zaleceniami UE - mówi Terje Andre Olsen, przewodniczący stowarzyszenia.

Dość chaosu i wypadków

Zanim jeszcze resort transportu zaostrzył krajowe przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych, w stolicy wprowadzono nocny zakaz wypożyczania tych pojazdów, a także limit dostępnych urządzeń. W Oslo między 23 a 5 rano nie można wypożyczyć hulajnogi elektrycznej, a maksymalna ich liczba w mieście wynosi 8 tysięcy.
Samferdselsdepartementet, MojaNorwegia, Norges Blindeforbund
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


gregorek0078 Gradalski

27-05-2022 10:22

Jak ci nie paszczy to wypad do Polska!
Tam za sto lat wejdzie ten przepis.

gregorek0078 Gradalski

27-05-2022 10:20

Brawo

LukUsc

27-05-2022 02:49

Bezmyślni użytkownicy sami są sobie winni / na korpo apki zaśmiecające miasta "inowacyjnymi ulepszeniami".
Przecież ceny za wynajem hulajnóg / carsharingu są porównywalne z biletami komunikacji miejskiej / taxi... nikt nie dostrzega tego paradoksu?

OloMuniec

25-05-2022 19:36

Nie zapomnieliście o trójkącie i gaśnicy?

Facebook Messenger YouTube Instagram