Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Koniec chaosu: Oslo zakazuje wypożyczania w nocy hulajnóg elektrycznych. Zmniejszy też ich liczbę

Natalia Szitenhelm-Smeja

15 lipca 2021 13:30

Udostępnij
na Facebooku
Koniec chaosu: Oslo zakazuje wypożyczania w nocy hulajnóg elektrycznych. Zmniejszy też ich liczbę

Hulajnogi elektryczne od wielu miesięcy były prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców stolicy/zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Holtermann Design

Władze stolicy mówią „dość”. Po wielu wypadkach, a także chaosie spowodowanym pozostawieniem przez użytkowników hulajnóg elektrycznych, gdzie popadnie, urzędnikom skończyła się cierpliwość. Rada Miasta zdecydowała, że po godz. 23 wprowadzi zakaz wypożyczania urządzeń, a w mieście będzie mogło być maksymalnie 8 tys. hulajnóg.
Reklama
W komunikacie z 13 lipca Rada Miasta informuje, że między godz. 23 a 5 rano wprowadza zakaz wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Ustala także maksymalny limit tych urządzeń w stolicy.

Zmora mieszkańców i lekarzy

Jak informują władze miasta, hulajnogi elektryczne od dłuższego czasu były zmorą mieszkańców stolicy. - Dla wielu osób w naszym mieście jest to sytuacja nie do zniesienia, zwłaszcza dla  niewidomych, niedowidzących, osób na wózkach inwalidzkich i seniorów. Pracowaliśmy w ekspresowym tempie, aby wprowadzić rozporządzenie - wyjaśnia Sirin Stav, radna ds. środowiska i transportu, cytowana w komunikacie. Temat hulajnóg był tym bardziej uciążliwy, że Oslo to obecnie europejskie miasto z największą liczbą tych urządzeń - Wydziału ds. Transportu i Środowiska gminy Oslo (Bymiljøetaten) podaje, że w czerwcu po stolicy jeździło prawie 26 tys. elektrycznych jednośladów.
Pozostawiane byle gdzie stanowiły np. zagrożenie dla osób niewidomych. /zdjęcie ilustracyjne

Pozostawiane byle gdzie stanowiły np. zagrożenie dla osób niewidomych. /zdjęcie ilustracyjne Źródło: adobestock/licencja standardowa/A. Aleksandravicius

Nowe przepisy wprowadzono także po apelu lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo. Medycy wezwali władze stolicy do stanowczej reakcji, ponieważ - jak poinformowali na specjalnie zwołanej konferencji prasowej - większość wypadków na hulajnogach elektrycznych ma miejsce w weekendy, a ofiary tych zdarzeń są pod wpływem alkoholu. Lekarze obliczyli, że tego lata można by uniknąć ok. 300-400 wypadków, jeśli wypożyczanie hulajnóg byłoby zakazane właśnie między 23 a 5 rano. - W miniony weekend między 23 a 5 rano ranne zostały 33 osoby, w tym kilka osób odniosło poważne obrażenia - wyjaśnił NTB główny lekarz Henrik Siverts, pracujący na oddziale ratunkowym Szpitala Uniwersyteckiego. 

Jednak nocny zakaz wypożyczania i limity hulajnóg w stolicy to nie jedyne środki podjęte przez stołeczne władze w walce z chaosem w mieście. Oslo rozważy także wprowadzenie stref, w których jazda na hulajnogach będzie niedozwolona. 

Przepisy mają wejść w życie na początku września.

Kary za złe parkowanie

Stolica już od dłuższego stara się uporządkować kwestię użytkowania hulajnóg elektrycznych. W połowie kwietnia Rada Miasta wprowadziła opłaty za konieczność odholowywania urządzeń tarasujących np. chodniki czy ulice. Obecnie opłaty za „złe parkowanie” ponoszą firmy, do których hulajnogi należą, jednak niebawem kary finansowe mogą przejść na użytkowników. Stawka za holowanie porzuconej w niewłaściwym miejscu hulajnogi elektrycznej na minuty wynosi w Oslo 1590 koron.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram