Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Zagraniczni kierowcy unikają bompenger. Wkrótce prawo może to ukrócić

Monika Pianowska

03 sierpnia 2022 13:30

Udostępnij
na Facebooku
4
Zagraniczni kierowcy unikają bompenger. Wkrótce prawo może to ukrócić

Przejazd między dwoma dużymi norweskimi miastami oznacza średnio kilkaset koron wydanych na opłaty drogowe. stock.adobe.com/licencja standardowa

Od 2021 r. regionalne firmy pobierające opłaty drogowe mają problemy z uzyskiwaniem bompenger od pojazdów zarejestrowanych poza Norwegią. Zagraniczni kierowcy bowiem nie korzystają z opcji Autopass. Wartość takich pominiętych opłat w ubiegłym roku wyniosła łącznie ponad 200 milionów koron.
Po wejściu w życie dyrektywy w 2019 r. w niektórych krajach UE nie da się uzyskać dostępu do informacji o samochodach i właśnie z tego powodu cudzoziemcy unikają płacenia za przejazd konkretnymi odcinkami norweskich tras, pisze gazeta Stavanger Aftenblad, która dotarła do danych o stratach firm.
Teraz przedsiębiorstwa zarządzające bramkami płatniczymi chcą przyspieszyć prace nad zmianą prawa, które umożliwi wgląd do danych o zagranicznych pojazdach. Przykładowo firma Ferde, odpowiedzialna za około 15 projektów drogowych w Rogaland, Vestland i Agder, chce zawrzeć umowy z Niemcami, Polską i Holandią.

Najszybsze trasy, największe wydatki

Chociaż po zniesieniu pandemicznych obostrzeń nie ma przeszkód, by podróżować za granicę, wielu mieszkańców Norwegii wybiera wakacje w kraju fiordów. Finansową przeszkodą, poza wysokimi cenami paliwa i  biletami za prom, jeśli trasa wymaga transportu wodnego, mogą się okazać właśnie bompenger.
Przedsiębiorstwa zarządzające bramkami płatniczymi chcą przyspieszyć prace nad zmianą prawa, które umożliwi wgląd do danych o zagranicznych pojazdach.

Przedsiębiorstwa zarządzające bramkami płatniczymi chcą przyspieszyć prace nad zmianą prawa, które umożliwi wgląd do danych o zagranicznych pojazdach.Źródło: Fot. Kjell Brataas / SD

Przejazd między dwoma dużymi norweskimi miastami oznacza średnio kilkaset koron wydanych na opłaty drogowe. Według portalu DinSide, który skompilował aktualne stawki bompenger, najdrożej wychodzi podróż ze Stavanger do Trondheim (1571,40 korony).
Jednak według Norweskiej Federacji Samochodowej (NAF) można zaoszczędzić pieniądze, jeżdżąc bardziej bocznymi trasami. Na przykład podróż z Oslo do Trondheim kosztuje nieco ponad sto koron mniej w obie strony samochodem z silnikiem Diesla, jeśli wybierze się Østerdalen zamiast Gudbrandsdalen, zaś w przypadku połączenia Bergen-Kristiansand droga krajowa 9 zamiast szybkiej trasy E39 to oszczędność rzędu 600 koron na bompenger. Trzeba się jednak liczyć z tym, że podróż potrwa dłużej.

Źródła: Stavanger Aftenblad, DinSide
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Onty_Ja_Gabriel_3.

04-08-2022 21:59

Eldur Sevarsson napisał:
Na chwilkę przestałem liczyć liście na drzewach i wszedłem na oficjalna stronę Ambasady Niderlandów w Polsce
\'\'Od tego roku jedyną nazwą używaną w oficjalnej komunikacji będą Niderlandy, co wydaje się decyzją naturalną, biorąc pod uwagę, że w państwowych dokumentach wykorzystywana jest ta nazwa lub pełna wersja, czyli Królestwo Niderlandów. Czy oznacza to, że nazwanie tego państwa Holandią jest w jakikolwiek sposób zakazane czy niemile widziane? Nie(koniecznie). Niderlandy swoją decyzję odnoszą do działań państwowych, a nie do zaleceń dla innych krajów. W Polsce więc spokojnie możemy używać nazwy „Holandia”, choć na materiałach promujących turystykę czy imigrację zarobkową do tego kraju zobaczymy raczej „The Netherlands”. Być może z czasem wszyscy przyzwyczają się do nowej/starej nazwy, ale zmiana na pewno nie dokona się tak szybko\'\'
I jak widać z powyższego twojego wpisu, źle zrobiłeś iż przestałeś te liście liczyć!.
Mało tego nie potrafisz poprawnie czytać zapodany tekst, tworząc swoje WIDZIMISIE. dwa lub trzy misie.
Na terenie polandii, obowiązuje nazewnictwo przyjęte i zatwierdzone przez polską rządową instytucję do spraw nazewnictwa i pisowni, tak jak napisałem wyżej.
Ty natomiast i tobie podobni, mogą sobie Holandię nazywać i Niderslandia!.
Zarzuciłeś administracji forum błąd i ja odniosłem się tylko do tego.
A ty tworzysz zagraniczną etymologię i dzielisz włos na 10.
Inna sprawa to taka iż nazwa Holandia, jest tożsama z nazwą Niderlandia.
Trzema słowy, to to samo, tylko jedno w języku międzynarodowym, a drugie w języku krajowym/dialekcie/.
Ot i tyle co brakujące policzone motyle.

Eldur Sevarsson

04-08-2022 14:06

Na chwilkę przestałem liczyć liście na drzewach i wszedłem na oficjalna stronę Ambasady Niderlandów w Polsce

''Od tego roku jedyną nazwą używaną w oficjalnej komunikacji będą Niderlandy, co wydaje się decyzją naturalną, biorąc pod uwagę, że w państwowych dokumentach wykorzystywana jest ta nazwa lub pełna wersja, czyli Królestwo Niderlandów. Czy oznacza to, że nazwanie tego państwa Holandią jest w jakikolwiek sposób zakazane czy niemile widziane? Nie(koniecznie). Niderlandy swoją decyzję odnoszą do działań państwowych, a nie do zaleceń dla innych krajów. W Polsce więc spokojnie możemy używać nazwy „Holandia”, choć na materiałach promujących turystykę czy imigrację zarobkową do tego kraju zobaczymy raczej „The Netherlands”. Być może z czasem wszyscy przyzwyczają się do nowej/starej nazwy, ale zmiana na pewno nie dokona się tak szybko''

Onty_Ja_Gabriel_3.

03-08-2022 18:27

Eldur Sevarsson napisał:
\'\'...chce zawrzeć umowy z Niemcami, Polską i Holandią...\'\'
Droga redakcjo od przeszło dwóch lat Holandia oficjalnie nazywa się Niderlandy.

Niedrogi i niezbyt ogarnięty pasujący na grammarfazi,
Oto oficjalny cytat z Vikiśmikitrzykróliki.
Nazwą krótką zalecaną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej jest „Holandia”, a w wersji pełnej oficjalnej „Królestwo Niderlandów\".
Trzema słowy, ta redakcja \"każdy wie jaka jezd\" jednak we temsze psypatku napisała nazwę państwa poprawnie.
Dlatego, proponuję wejść na drzewo i liczyć liście zielone, lepszy będzie pożytek niż nierozważne zwracanie ufaki!!!.

Eldur Sevarsson

03-08-2022 15:27

''...chce zawrzeć umowy z Niemcami, Polską i Holandią...''

Droga redakcjo od przeszło dwóch lat Holandia oficjalnie nazywa się Niderlandy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram