Transport i komunikacja

Rozpaczliwa sytuacja Widerøe. Likwiduje kilka tysięcy lotów

Natalia Szitenhelm

19 lutego 2020 10:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Przewoźnik uznał, że utrzymywanie krótkodystansowych krajowych tras, na których latają mniejsze samoloty, jest nierentowne. Widerøe/creative commons/ materiały prasowe

Norweska linia lotnicza likwiduje ok. 4 tysiące krajowych krótkodystansowych lotów rocznie, poinformowali jej przedstawiciele w komunikacie prasowym z 17 lutego. To zaskoczenie dla całej branży, jednak Widerøe przyznaje: „Nasza sytuacja jest dramatyczna”. Cięcia uderzą przede wszystkim w pasażerów, którzy regularnie podróżują do północnej części kraju.
Reklama
Z rozkładu znikają lub ulegają redukcji 23 trasy, co w sumie stanowi ok. 15 proc. wszystkich lotów w siatce połączeń linii lotniczej. Przewoźnik tnie przede wszystkim kursy na północ Norwegii. Zmiany szczególnie dotkną port lotniczy Harstad/Narvik w Evenes – Widerøe likwiduje tam trasy do Bodø i Andenes. 

Norweska linia zapowiada, że cięcia zaczną obowiązywać od 4 maja tego roku, choć na niektórych trasach zmiany nastąpią już od 1 kwietnia.

Likwidowane połączenia:

* Bodø-Evenes: zlikwidowane

* Andenes-Evenes: zlikwidowane. Nie zmienia się liczba lotów na trasie Bodø-Andenes.

* Bodø-Svolvær: lot z Bodø o 6:50 znika z siatki połączeń w poniedziałek i wtorek.

* Svolvær-Bodø : lot ze Svolvær o 7:30 znika z siatki połączeń w poniedziałek i wtorek.

* Bodø Mo i Rana: lot z Bodø o 6:25 znika z siatki połączeń od czwartku do piątku.

* Mo i Rana-Bodø: lot z Mo i Rana o 7:15 znika z siatki połączeń w czwartek piątek.

* Florø-Oslo: lot z Florø o 9:25 znika z siatki połączeń w czwartki i piątki.

* Bergen-Florø: lot o 22:00 znika z siatki połączeń w środę, czwartek i piątek.

* Florø-Bergen: lot o 6:30 jest znika z siatki połączeń w czwartki i piątki.

* Tromsø-Vadsø: lot o 10:25 z Tromsø znika z siatki połączeń w niedzielę.

* Vadsø-Tromsø: lot o 11:55 z Vadsø znika z siatki połączeń w niedzielę.

* Tromsø-Alta: lot z Tromsø o 8:20 znika z siatki połączeń.

* Alta-Tromsø: lot z Alta o 9:15 znika z siatki połączeń.

* Oslo-Hovden: lot z Oslo o 8:00 znika z siatki połączeń każdego dnia tygodnia od 1 kwietnia.

* Hovden-Oslo: lot z Ørsta / Volda o 9:25 znika z siatki połączeń od 1 kwietnia.

* Tromsø-Hammerfest: lot z Tromsø o 16:20 znika z siatki połączeń w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek.

* Hammerfest-Tromsø: lot z Hammerfest o 17:20 znika z siatki połączeń w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek.

* Bezpośrednia trasa Oslo-Sandnessjøen zostanie zamknięta w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym i marcu. Loty odbywają się od połowy kwietnia do września oraz w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.

* Bezpośrednia trasa Oslo-Brønnøysund zostanie zamknięta w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym i marcu. Loty odbywają się od połowy kwietnia do września oraz w oraz w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.

* Bezpośrednia trasa Oslo-Mo i Rana zostanie zamknięta w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym i marcu. Loty odbywają się od połowy kwietnia do września oraz w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.

* Bezpośrednia trasa Oslo-Svolvær zostanie zamknięta w październiku i marcu. Loty odbywają się od połowy kwietnia do września oraz w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.

* Bezpośrednia trasa Oslo - Leknes zostanie zamknięta w październiku i marcu. Loty odbywają się od połowy kwietnia do września oraz w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.

* Bezpośrednia trasa Oslo-Namsos zostanie zamknięta w październiku, listopadzie, grudniu i marcu. Loty odbywają się od połowy kwietnia do września oraz w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.~Widerøe

„Nie mamy wyboru”

Stein Nilsen, prezes Widerøe, cytowany w komunikacie prasowym przyznaje, że linia ograniczyła bardzo potrzebny transport w Norwegii. Wskazuje, że na takie decyzje wpływ miało przede wszystkim gwałtowne osłabienie korony, ale też ogólny rozwój branży lotniczej w kraju, co doprowadziło do poważnych wyzwań dla rentowności najmniejszych samolotów obsługujących najkrótsze trasy w Norwegii”. – Jesteśmy w rozpaczliwej sytuacji. Wiemy, że skutkiem cięć będzie obniżenie jakości transportu w wielu gminach, jednak nie mamy wyboru – podsumował Nilsen. 

Widerøe rozpoczęło już rozmowy z Ministerstwem Transportu, aby ogłoszono przetarg na obsługę kilku zamykanych tras.

Poniżej: w najgorszej sytuacji są pasażerowie lecący z lotniska Harstad/Narvik w Evenes.
wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Orland

Kto zapewni transport?

Widerøe to najstarsza norweska linia lotnicza – powstała w 1934 roku. Oferuje swoim pasażerom połączenia do najdalszych zakątków Norwegii. Dla części osób loty tej linii to jedyna opcja transportu do odległych regionów kraju fiordów. Takie też było założenie Widerøe od początku powstania, by umożliwić podróżowanie do mniejszych czy trudno dostępnych miejsc. Likwidacja poszczególnych lokalnych połączeń to więc duży problem dla społeczności, która zostanie pozbawiona istotnego środka komunikacji, to również spore utrudnienie dla pracowników, którzy korzystali z połączeń linii, by dostać się do pracy na północy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Eldur Sevarsson

19-02-2020 12:26

Ceny biletów porównywalne z lotami za Atlantyk.
Czasami nawet droższe i oni się dziwią ze ludzie nie latają z nimi.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram