Transport i komunikacja

Polska: od dziś samoloty mogą latać z pełnym obłożeniem. Wracają też kolejne połączenia międzynarodowe

Natalia Szitenhelm

01 lipca 2020 10:08

Udostępnij
na Facebooku
10

Polska znosi limit miejsc w samolotach. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ tonefotografia

Od 1 lipca przestaje obowiązywać limit pasażerów na pokładzie samolotów latających z i do Polski. Do tej pory, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z końca maja, na pokładzie można było zajmować maksymalnie połowę miejsc siedzących. Dziś także zniesiony zostaje zakaz lotów międzynarodowych do państw Europy czy Azji.
Reklama
Po protestach branży lotniczej od 1 lipca zniesiony jest zakaz zajmowania przez pasażerów wszystkich dostępnych miejsc na pokładzie samolotów lecących z i do Polski.

Z dniem 1 lipca 2020 r. zniesiono wymóg rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nakazujący przewożenie danym statkiem powietrznym, w tym samym czasie, nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego. ~Urząd Lotnictwa Cywilnego

Do tej pory, w związku ze środkami ostrożności przeciwko rozprzestrzenianiu się covid-19 obowiązywała tzw. szachownica - pasażer mógł zająć co drugi fotel na pokładzie.

Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w trakcie lotu.

Polska przywraca połączenia lotnicze

Również od 1 lipca polski rząd zezwolił na przywrócenie połączeń lotniczych do i z państw Unii Europejskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). M.in. zniesiono zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. 

Oprócz tego dozwolone są loty do i z: Japonii, Kanady, Korei Południowej, Ukrainy, Czarnogóry, Gruzji i Albanii.

§ 1.

1. Wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe.

2. Zakazu określonego w ust. 1 nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:

1) z lotnisk położonych na terytorium:
a) państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej,
b) Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii, Republiki Korei i Ukrainy; ~rozporządzenie Rady Ministrów, 30.06, Dz. U. 2020 poz. 1160

Poniżej: komunikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego o przywróceniu kolejnych połączeń lotniczych i zniesieniu zakazu dotyczącego zajmowania wszystkich miejsc:
Nadal obowiązuje zakaz lotów do i z: Szwecji, a także Portugalii. Kolejna informacja w sprawie przywracania siatki połączeń pojawi się 14 lipca - do tego dnia bowiem obowiązuje obecne rozporządzenie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Onty_Ja_Gabriel_3.

02-07-2020 13:11

medalkalety napisał:
Adrian eko co ty za pierdoly wypisujesz jeżdżę do polski co 2 tygodnie na granicy pokazuje umowę i nikt tego nie weryfikuje a nie pracuje już rok w starej firmie wiec przejedz się najpierw i sprawdź a potem udzielaj dobrych rad możesz wjechać do Norwegii bez problemu na starej umówie Pierdoły to ty wypisujesz, tyle lat tu podobno pracujesz i co 2 tydnie jeździsz, a nie wiesz iż tu na granicy nie trzeba nawet sprawdzenia umowy, by dana osoba była zweryfikowana.
Wystarczy iż fotoradar sprawdzi tablice auta. i tak dalej.
Pokazywanie umowy to jedynie chwyt dyscyplinujący i nic więcej.
Gdyby z tobą było coś nie tak, to już byś wylądował na bocznym parkingu.

medalkalety

01-07-2020 23:59

Do Marek Nowak znalazł się swietojebliwy

Marek Nowak

01-07-2020 22:06

Do medalkalety - to , że ty oszukujesz , to nie znaczy, ze możesz innych namawiać do oszustwa. Tu link który warto przeczytać przed podróżą. Pozdrawiam www.gov.pl/web/norwegia/covid-19-w-norwegii

medalkalety

01-07-2020 17:22

Adrian eko co ty za pierdoly wypisujesz jeżdżę do polski co 2 tygodnie na granicy pokazuje umowę i nikt tego nie weryfikuje a nie pracuje już rok w starej firmie wiec przejedz się najpierw i sprawdź a potem udzielaj dobrych rad możesz wjechać do Norwegii bez problemu na starej umówie

Szybki Bill

01-07-2020 15:25

Czy w samolotach obowiazuje maska na twarz?

Edyta Brzoza

01-07-2020 15:19

Dziękuję za odpowiedź

Adrian Elko

01-07-2020 13:34

Bez umowy o pracę nie ma możliwości wjazdu do Norwegii. Każda jedna osoba jest weryfikowana na granicy, pytają o umowę i ewentualne miejsce zamieszkania. Możliwe ze 15go to zniosą ale na daną chwilę turyści nie mogą wjechać.

Edyta Brzoza

01-07-2020 13:08

Witam mam podobna sytuację, tyle że ja pracowałam w Norwegii ale zwolniłam się i wróciłam do Polski posiadam stały numer ale nie mam nikogo z rodziny w Norwegii, chciałam przylecieć gdzies w połowie lipca aby odwiedzić swojego chłopaka tyle że nie łącza nas zasnę więzi rodzinne i nie mam pojęcia czy mam prawo wjazdu do Norwegi.
Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć?

Maciej Z

01-07-2020 13:01

Czy ktoś wie jak wygląda sytuacja na lotnisku Gardermoen? Mam lot z PL do NO na 10 lipca ale nie podlegam żadnej z kategorii:
- dziecko w NO
- rodzic w NO
- praca w NO
- nieruchomość w NO
Jestem po prostu turystą. Wpuszczą mnie?

medalkalety

01-07-2020 12:45

Czyli mam rozumieć ze koronowirusa już nie ma

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram