Aktualności

Obowiązkowe maseczki, limit pasażerów, pomiary temperatury. Są polskie wytyczne dotyczące lotnisk i podroży samolotem

Natalia Szitenhelm

30 maja 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Od poniedziałku samoloty z pasażerami będą mogły latać w granicach Polski. stock.adobe.com/standardowa/ Alexey Novikov

28 maja na rządowej stronie pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znajdują się tam też wytyczne dotyczące podróży samolotem - od 1 czerwca Polska wznawia lotnicze połączenia krajowe. Nowe zasady bezpieczeństwa przedstawił także polski Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.
Reklama
Od 1 czerwca polski rząd zezwolił na wznowienie połączeń krajowych - od poniedziałku pasażerowie skorzystać będą mogli z oferty PL LOT. Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracował na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów. Celem wytycznych jest zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa covid-19.
Urzędowa broszura z dokładnymi wytycznymi znajduje się TUTAJ 

Na lotnisku

- Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni, to niektóre z nowych zasad, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie. Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego w komunikacie prasowym z 29 maja 2020. Oprócz tego lotniska zobowiązane są do zapewnienia na ich terenie środków do dezynfekcji rąk, a w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne.

Podróż na nowych zasadach

Rada Ministrów 28 maja przygotowała projekt rozporządzenia, który wprowadza wytyczne dot. zasad bezpieczeństwa na pokładzie samolotów. W rozporządzeniu, którego pełna wersja znajduje się tu, czytamy, że w samolocie będzie mogło znajdować się nie więcej pasażerów, niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc. Pasażerowie będą także musieli w trakcie lotu nosić maseczki ochronne na twarzy. Jak zaznacza się w rozporządzeniu - [...] przewiduje wprowadzenie obowiązku noszenia na pokładzie statku powietrznego maseczek. Jest to rozwiązanie odmienne od obowiązujących regulacji dot. przemieszczania się innymi środkami transportu, gdzie są dopuszczone również inne formy zasłaniania nosa i ust. Projektodawca zamierza jednak mieć w tym zakresie wprowadzić rozwiązanie spójne z rekomendacjami Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, które obowiązują państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Poniżej: Polskie Linie Lotnicze informują, że każdy pasażer będzie mógł zabrać ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg
Ponadto samoloty będą musiały przechodzić dezynfekcję raz na dobę po każdym locie z pasażerami. Chyba że samolotem leci osoba chora lub z podejrzeniem zakażenia - w takiej sytuacji dezynfekcja ma następować po każdym locie. Dany przewoźnik, stwierdza rozporządzenie, jest odpowiedzialny za zapewnienie pasażerom płynu do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotu. 

Regulacja ma na celu zobowiązanie przewoźników lotniczych do zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego, czyszczenia powierzchni statku powietrznego, z którymi pasażer miał styczność po każdym odcinku lotu z pasażerami oraz dezynfekcji statku powietrznego w wyszczególnionych przypadkach. 

Karty lokalizacji

Personel pokładowy ma obowiązek przekazać pasażerom danego lotu do wypełnienia formularze Kart Lokalizacji Podróżnego, a następnie zebranie już wypełnionych kart od pasażerów. - Przekazywanie kart lokalizacji podróżnych będzie następowało przez ich dostarczenie przez personel pokładowy zarządzającemu lotniskiem, a następnie wojewodom - stwierdzono w projekcie.
Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje też, że serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach.

Co z lotami międzynarodowymi?

Polska do 6 czerwca przedłużyła zakaz lotów międzynarodowych. Nie wiadomo, czy po tym okresie zostanie on wydłużony.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram