Podwyżki za parkowanie w Oslo: kierowcy płacą nawet 150 procent więcej

Ulga za korzystanie z miejsc postojowych to jedna z najpopularniejszych zniżek dla posiadaczy elbili. /zdjęcie poglądowe, fot. Mariordo via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Jak informują portale branżowe, zmiana przepisów oburzyła posiadaczy elbili. – W Oslo nastąpiła skandaliczna podwyżka cen za parkowanie. Przed świętami płaciłam za dzienny postój 35 koron. Teraz cena wzrosła ponad dwukrotnie – przywołuje historię jednej z właścicielek samochodu elektrycznego elbil24.no.
Wzrost o 150 procent dotychczasowej stawki

W przykładowej grupie taryfowej (2300) kierowcy samochodów benzynowych, z silnikiem Diesla lub o napędzie hybrydowym zapłacą za godzinę parkingu 50 NOK. Stawka wzrosła o 10 koron. Cena abonamentu wynosi 5400 NOK i pozostała bez zmian.Fot. Mariordo via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Tabela opłat za postój w Oslo dostępna jest na stronie internetowej gminy.
W pierwotnej wersji budżetu na 2022 rok podwyżki nie były przewidziane. Wywalczyli je działacze Partii Czerwonych (Rødt), których poparcie było niezbędne do zatwierdzenia projektu. Zwracają uwagę, że w Oslo pojawia się coraz więcej pojazdów, dlatego naturalnym efektem jest wzrost stawki za parkowanie. Dodają też, że kierowcy samochodów benzynowych, z silnikiem Diesla lub o napędzie hybrydowym nie odczują drastycznych podwyżek, ponieważ płacili więcej już w 2021 roku.
W Norwegii obowiązuje tzw. zasada 50 procent. Oznacza to, że korzystanie z samochodu elektrycznego powinno generować opłaty sięgające maksymalnie 50 proc. stawki, którą płacą kierowcy pozostałych pojazdów. Dotyczy to opłat drogowych, promowych oraz postojowych.

Wzrost opłat za parkowanie to tylko jeden z postulatów, który przeforsowali działacze Czerwonych. W budżecie znalazły się zapisy m.in. o przekazaniu dodatkowych 108 mln NOK na opiekę społeczną. Dodatkowe wsparcie otrzymają także młodzi mieszkańcy oraz projekty służące lepszej adaptacji osób niepełnosprawnych. Rødt wywalczyło również środki służące poprawie środowiska w stolicy. Zwiększono także wydatki na inwestycje w niektórych instytucjach miejskich.Fot. Fotolia.com

To może Cię zainteresować