Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

W Norwegii sprzedano najwięcej aut w historii. Prawie dwie trzecie z nich to „elektryki”

Monika Pianowska

04 stycznia 2022 14:30

Udostępnij
na Facebooku
2
W Norwegii sprzedano najwięcej aut w historii. Prawie dwie trzecie z nich to „elektryki”

Najlepiej sprzedającą się marką okazała się Tesla. stock.adobe.com/ fot. Trygve/ tylko do użytku redakcyjnego

W 2021 roku w Norwegii zarejestrowano 176 276 nowych samochodów osobowych, a to oznacza nowy rekord sprzedaży aut w kraju fiordów. 113 715 z nich to pojazdy elektryczne, co stanowi 64,5 proc. rynku i również historyczny wynik.
Reklama
Według danych Rady Informacyjnej ds. Infrastruktury Drogowej (Opplysningsrådet for veitrafikken, OFV) nigdy wcześniej w Norwegii nie kupiono aż tylu samochodów na prąd. W sumie tylko 8,2 proc. nowych aut zarejestrowanych w ubiegłym roku miało silniki na tradycyjne paliwo.

Podwójny motoryzacyjny rekord

Stary rekord rejestracji nowych samochodów osobowych pochodzi z 1986 roku, kiedy to zakupiono 167 352 auta. W 2021 poza tym, że sprzedaż osiągnęła historyczny pułap, prawie dwie trzecie nabytych aut stanowiły elbile. Najlepiej sprzedającą się marką okazała się Tesla (20 397 nowych egzemplarzy), a modelem – Tesla Model 3 (12 058 sprzedanych egzemplarzy).
Tesla to sztandarowy elektryk w Norwegii./zdjęcie ilustracyjne

Tesla to sztandarowy elektryk w Norwegii./zdjęcie ilustracyjneŹródło: Aleksei Potov - stock.adobe.com/standardowa/tylko do użytku redakcyjnego

W 2020 roku wskaźnik sprzedaży aut na prąd wyniósł 53 proc. W 2021 roku rekordy pobito we wrześniu i grudniu, kiedy elbile stanowiły ponad 76 proc. udziałów w rynku. OFV szacuje, że już w marcu w norweskiej flocie samochodowej znajdzie się pół miliona aut elektrycznych. Będzie to liczba odpowiadająca prawie 20 proc. łącznej liczby 2,8 miliona samochodów osobowych zarejestrowanych w Norwegii.
Póki co jeszcze brakuje im do miana najpopularniejszego norweskiego środka transportu ogólnie. Do połowy grudnia 2021 stanowiły 15,6 proc. łącznej liczby pojazdów osobowych zarejestrowanych w Norwegii. Spośród 2 890 591 zarejestrowanych aut 451 831 to elbile. Norwegia chce, aby do 2025 roku wszystkie nowe auta osobowe w kraju fiordów były bezemisyjne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


sebeqn

05-01-2022 11:31

Elektryki obecnie to tylko moda, żadna ekologia...jest problem z utylizacją zwykłych”paluszków”a co dopiero z bateriami ważącymi kilkaset kilo?Tak dobrze myślicie trafią na dzikie wysypiska w Polsce i tam spłoną. Już teraz pierwsze generacje elektryków mają skrajnie niskie zasięgi w okresie zimowym oczywiście z wyłączonymi wszystkimi funkcjami żeby wrócić do domu z pracy-żałosne. Norwedzy hurtowo zaczęli palić w piecach,gasić światło gdzie to zbędne nie wspominając o malejącej ilości swiecidełek na budynkach w obecnym sezonie świątecznym, już zaczynają liczyć drożejące kilowatogodzinki czy aby na pewno jazda elektrykiem będzie opłacalna. A jak więcej elekryków to i popyt na prąd większy, a większy popyt na cokolwiek nigdy nie zwiastował niższych cen...pozdrawiam z mojej pierdziawki JTD z włączonymi wszystkimi funkcjami hej

Tomasz Lenartowicz

05-01-2022 10:41

Wzrost liczby sprzedanych samochodów.
Co on oznacza?
Zatrucie środowiska.
I to robi naród walczący o jego ochronę?
Acha, że to elektryki.
A pamiętacie jak 15 lat temu były preferencyjne ceny na diesel?
I co się stało?
A co będzie z elektrykami jeśli cena kWh wzrośnie dwukrotnie?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram