Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Transport i komunikacja

Nowe stawki mandatów w Norwegii. Kary za wykroczenia drogowe wzrosną wraz z... inflacją

Monika Pianowska

11 marca 2025 16:29

Udostępnij
na Facebooku
Nowe stawki mandatów w Norwegii. Kary za wykroczenia drogowe wzrosną wraz z... inflacją

Za korzystanie z telefonu w czasie jazdy można będzie dostać 10 450 koron kary. stock.adobe.com/licencja standardowa

Od 15 marca stawki mandatów ponownie wzrosną. Przykładowo kara grzywny za rozmowę przez telefon komórkowy podczas prowadzenia auta zmieni się i zamiast 10 200 będzie wynosić 10 450 koron. To samo dotyczy naruszenia obowiązku ustąpienia pierwszeństwa lub przejechania na czerwonym świetle.
W połowie miesiąca stawki grzywien zostaną dostosowane do ogólnego wzrostu cen w Norwegii, podwyżka kwot mandatów wyniesie 2,6 proc. Ostatnia korekta stawek miała miejsce 1 lutego 2024 r. (4,9 proc.), w 2023 roku wzrost wyniósł 30 proc.

Po podwyżce w 2025 kwoty mandatów w Norwegii będą się kształtować następująco:

  • korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy: 10 450 koron
  • naruszenie obowiązku ustąpienia pierwszeństwa: 10 450 koron
  • przejechanie na czerwonym świetle: 10 450 koron
  • zignorowanie znaku zakazu: 8400 koron
  • jazda z prędkością 61 km/h w strefie 50: 5800 koron.
Czy jednak wyższe mandaty faktycznie przyczyniają się do mniejszej liczby wykroczeń drogowych i wypadków komunikacyjnych? Na łamach norweskiej prasy pyta o to Ingunn Handagard z biura prasowego Norweskiej Federacji Samochodowej (NAF). Podkreśla, że ​​ani w ubiegłym roku, ani podczas tegorocznego przesłuchania w sprawie stawek mandatów nie pojawiły się żadne dowody potwierdzające tezę, że rosnące kary finansowe przyczyniają się do zredukowania problemów na drogach.
– Trudno uwierzyć, że kolejna podwyżka znacząco zmniejszy liczbę wykroczeń. Wówczas będzie to jedynie sposób na napływ pieniędzy do państwowego budżetu – mówi Handagard cytowana w komunikacie NAF.

Zależnie od zarobków

Konfederacja proponuje Stortingowi rozważenie wprowadzenia systemu grzywien uzależnionych od dochodów, podobnego do tego stosowanego w Finlandii w przypadku niektórych wykroczeń drogowych.
W raporcie Norweskiego Instytutu Ekonomiki Transportu wskazano, że zwiększenie kontroli ruchu drogowego będzie miało największy pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Podwyższenie stawek grzywien uznano za niemal tak samo skuteczne.
Źródła: NTB, NAF, Transportøkonomisk Institutt
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok