Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Norwegowie wolą samochody od autobusów i tramwajów, wskazuje najnowszy raport. A państwo inwestuje w transport publiczny

Iga Jaruszewska

03 sierpnia 2017 12:24

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegowie wolą samochody od autobusów i tramwajów, wskazuje najnowszy raport. A państwo inwestuje w transport publiczny

Udział transportu publicznego w całkowitym ruchu pasażerskim w Norwegii jest niewielki. MN

1 sierpnia SSB opublikowało raport dotyczący transportu pasażerskiego w 20 krajach Europy. Mieszkańcy Norwegii bardzo dużo przemieszczają się samochodami, a udział transportu publicznego w całkowitym ruchu pasażerskim wynosi… 11 procent. Nie do końca zgadza się to z polityką państwa, które w ostatnim czasie sporo inwestuje w ulepszenie komunikacji miejskiej.
Nowe dane norweskiego Centralnego Biura Statystycznego (SSB) przedstawiają sytuację związaną z transportem pasażerskim w 20 krajach europejskich (Węgry, Czechy, Austria, Rumunia, Belgia, Szwajcaria, Polska, Bułgaria, Dania, Włochy, Grecja, Hiszpania, Szwecja, Holandia, Francja, Niemcy, Finlandia, Wielka Brytania, Portugalia i Norwegia).

33 kilometry dziennie?

Zgodnie z danymi SSB samochodem osobowym najwięcej jeżdżą Francuzi – pokonują średnio po 34 km dziennie. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Norwegia z wynikiem 33 km. Krajem, w którym na mieszkańca przypada najmniejsza liczba kilometrów przebytych dziennie „osobówką” (12 km), jest Rumunia. Polacy jeżdżą natomiast średnio po 16 km dziennie.

Niepopularny transport publiczny

SSB przygotowało także zestawienie dotyczące procentowego udziału transportu publicznego w całkowitym ruchu pasażerskim (uwzględniającym samochody, autobusy, tramwaje, metro i pociągi). Na najniższych pozycjach znalazły się Norwegia i Portugalia. W tych krajach transport publiczny stanowi tylko 11 proc. całkowitego ruchu. W rankingu najlepiej wypadły Węgry (35 proc.), natomiast w Polsce transport publiczny stanowi 21 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego.

Państwo jedno, Norwegowie drugie

Masowe używanie samochodów osobowych nie do końca zgadza się z polityką państwa: zgodnie z tegorocznym planem transportowym duże środki finansowe mają być zainwestowane w rozwój sieci pociągów, autobusów oraz rowerów.

Więcej na temat rządowego planu rozwoju transportu (NTP) na lata 2018-2029 można przeczytać TUTAJ

Lepsza komunikacja w Oslo i Kristiansand?

Plany modernizacji transportu publicznego można zauważyć między innymi w Oslo i Kristiansand. Władze Oslo chcą zmniejszyć ruch samochodowy w stolicy o 20 proc. do roku 2020, a do 2025 roku rowerzyści mają stanowić 25 proc. podróżujących po ulicach miasta. By zwiększyć atrakcyjność komunikacji miejskiej, Ruter (organizator transportu publicznego w Oslo i okręgu Akershus) planuje zredukować liczbę przystanków. Ma to skrócić czas przejazdu, zmniejszyć opóźnienia i dostosować się do potrzeb większości. Podróże na długich dystansach staną się dzięki temu dużo wygodniejsze.

Natomiast w lipcu norweski rząd zawarł z Kristiansand 3-letnią umowę opiewającą na 300 milionów koron. Miasto ma przeznaczyć całą kwotę na rozwój transportu publicznego. W ramach kontraktu powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Pieniądze zostaną również zainwestowane w usługi komunikacji miejskiej, poszerzanie i utrzymanie linii autobusowych. Celem nowego porozumienia jest zmodernizowanie i rozwinięcie transportu publicznego do tego stopnia, że mieszkańcy Kristiansand zaczną wybierać komunikację miejską zamiast prywatnych samochodów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Stefan Skogmann

04-08-2017 20:38

Panstwo inwestuje w transport publiczny nie bez powodu. Gdybys autorko tekstu, zainteresowala sie dlaczego, to artykul ten by nigdy nie powstal. heh

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok