Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Nauka jazdy po zmroku i kursy od 15 roku życia, czyli prawo jazdy w Norwegii

Emil Bogumił

04 października 2023 12:20

Udostępnij
na Facebooku
Nauka jazdy po zmroku i kursy od 15 roku życia, czyli prawo jazdy w Norwegii

Większość procesu ubiegania się o prawo jazdy w Norwegii może odbyć się bez konieczności kontaktu z egzaminatorami lub szkołą jazdy. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Na pierwszy rzut oka proces uzyskania prawa jazdy w Norwegii niewiele różni się od podobnego działania w Polsce. Do najważniejszych elementów należą pomyślne ukończenie egzaminu teoretycznego i praktycznego. W rzeczywistości poszczególne etapy zdobycia dokumentu w obu państwach posiadają wiele różnic.
Wszystkie kwestie związane z użytkowaniem samochodu w Norwegii nadzoruje Zarząd Dróg Publicznych (Statens vegvesen). Instytucja odpowiada także za proces wydawania prawa jazdy kategorii B. Osoby przed 25 rokiem życia są zobowiązane rozpocząć naukę od kursu teoretycznego. 17-godzinne szkolenie można rozpocząć pod warunkiem ukończenia 15 roku życia. Podmioty, które są uprawnione do prowadzenia zajęć wyszczególnione są na stronie Statens vegvesen.

Po ukończeniu szkolenia kursanci otrzymują zaświadczenia uprawniające do nauki jazdy. Osoby powyżej 25 roku życia nie muszą odbywać kursu. W trakcie ćwiczeń praktycznych muszą posiadać dokument z datą urodzenia.

Nauka jazdy w Norwegii

Jak informuje Statens vegvesen, przed rozpoczęciem jazdy próbnej kandydat do zdobycia prawa jazdy musi opanować podstawy korzystania z samochodu. Instytucja zalicza do nich hamowanie, ruszanie oraz skręcanie. Pierwsze próby powinny odbywać się na ulicach o małym natężeniu ruchu. Nauka jazdy może odbywać się w specjalnej placówce, na wzór polskiej szkoły jazdy, pod opieką osoby prywatnej lub w trybie mieszanym. Przyszli kierowcy, którzy zdecydują się nie korzystać z zajęć pod okiem instruktora, mogą uczyć się w towarzystwie osób:

 • posiadających prawo jazdy od co najmniej pięciu lat,
 • które ukończyły 25 rok życia,
 • których stan zdrowia jest dobry i pozwala na szybką reakcję w przypadku niebezpiecznej sytuacji na zdrowie.

Szczególne warunki musi spełniać także wykorzystywany do nauki pojazd:

 • waga samochodu nie może przekraczać 3,5 tony,
 • samochód musi posiadać dodatkowe boczne lusterko ułatwiające jazdę,
 • pojazd musi posiadać oznaczenie czerwoną literą L.

Kursant może zdecydować się na jazdy próbne oraz egzamin przy użyciu pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. Zabieg zostanie odnotowany w dokumencie i uniemożliwi korzystanie z samochodów z manualną skrzynią. Uprawnienia można uzyskać, podchodząc do egzaminu ponownie – tym razem zmieniając biegi ręcznie.

Norweska jazda po zmroku

Charakterystycznym elementem zdobycia prawa jazdy w Norwegii jest zaliczenie jazdy po zmroku oraz kursu pierwszej pomocy. W obu przypadkach wymóg istnieje także w przypadku osób, które ukończyły 25 rok życia. Pierwszy z elementów należy zrealizować pomiędzy 1 listopada a 15 marca. Jeśli kursant nie odbędzie tej części szkolenia, prawo pozwoli mu na dalsze jazdy jedynie w okresie od 15 marca do końca października.
Zaliczenie jazdy po zmroku nie jest możliwe w okresie wiosenno-letnim, nawet pod warunkiem jazdy w godzinach wieczornych.

Zaliczenie jazdy po zmroku nie jest możliwe w okresie wiosenno-letnim, nawet pod warunkiem jazdy w godzinach wieczornych.Źródło: Fot. materiały prasowe Fremtind (zdjęcie poglądowe)

Cena prawa jazdy w Norwegii

Jak informuje Statens vegvesen, od 1 stycznia 2023 roku kursanci zapłacą:

 • 360 NOK za przystąpienie do egzaminu teoretycznego,
 • 1190 NOK za przystąpienie do egzaminu praktycznego,
 • 210 NOK za wydanie prawa jazdy kategorii B.

Statens vegvesen oferuje zniżki osobom, które płacą online.

Osoby, które zdecydują się na ćwiczenie jazdy po zmroku za pośrednictwem wyspecjalizowanej szkoły, muszą przygotować się na wydatek od 1500 do 2400 NOK. Dodatkowe koszty będą wiązać się także z m.in. realizacją obowiązkowego kursu pierwszej pomocy. Ceny za kurs nauki jazdy są różne i ustalane przez poszczególne placówki.

Egzamin na prawo jazdy w Norwegii

Pierwszym elementem po zakończeniu szkolenia jest udanie się na egzamin teoretyczny. Przeprowadza go Statens vegvesen na wybranych stacjach drogowych. Po pomyślnym przejściu tego etapu, kursanci mogą zdecydować się na egzamin praktyczny, w trakcie którego:

 • jazda trwa od 55 do 60 minut,
 • trasa jest ustalana z góry i rysowana przez komputer; kursanci otrzymują ją do wglądu,
 • sprawdzenie możliwości bezpiecznej jazdy jest jednym z elementów egzaminu,
 • przygotowanie do jazdy oraz zadbanie o pasażerów wlicza się do ogólnej oceny z egzaminu,
 • ocenie podlega m.in. umiejętność ekonomicznej jazdy.

Egzamin praktyczny może być realizowany na samochodzie prywatnym zatwierdzonym przez Statens vegvesen. Za dodatkową opłatą możliwe jest zrealizowanie testu przy użyciu samochodu wypożyczonego ze stacji drogowej.
Każdy z elementów procesu ubiegania się o prawo jazdy należy poprzedzić wniosek złożonym do Statens vegvesen. Każdy z nich dostępny jest w wersji papierowej, jednak najpopularniejszą formą kontaktu z instytucją jest wypełnianie formularzy online. Kandydaci znajdą je na portalu Zarządu Dróg Publicznych.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok