Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Transport i komunikacja

Prawie połowa nie zdaje teorii na norweskie prawo jazdy. Wyniki gorsze niż w pandemii

Monika Pianowska

20 września 2023 12:59

Udostępnij
na Facebooku
3
Prawie połowa nie zdaje teorii na norweskie prawo jazdy. Wyniki gorsze niż w pandemii

Statens vegvesen spekuluje, czy na lepsze wyniki przełożyło się więcej czasu na naukę materiału teoretycznego. stock.adobe.com/ fot. JHVEPhoto/ tylko do użytku redakcyjnego

Jak podaje Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen), w tym roku egzamin teoretyczny na prawo jazdy zdało jedynie 56 proc. kursantów. Najlepiej z testem radzą sobie najmłodsi.
Podczas gdy 69 proc. osób w wieku od 16 do 18 lat zdaje teorię pod kątem prowadzenia samochodu osobowego, w grupie 41-50-latków radzi sobie tylko 32 procent. Ponadto 20 proc. ogółem nie pojawiło się na umówionym egzaminie.
Sytuacja jest znacznie gorsza niż podczas pandemii – twierdzi Statens vegvesen. Wówczas teorię zdało 63 procent. Należy jednak wziąć pod uwagę, że czasach obowiązywały ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogły przystąpić do testu w tym samym czasie, a czas oczekiwania na termin egzaminu był dłuższy. Urząd spekuluje, czy na lepsze wyniki przełożyło się więcej czasu na naukę materiału teoretycznego.

Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Przed uczestnictwem w umówionym teście w punkcie kontroli drogowej Statens vegvesen należy okazać ważny dokument tożsamości i opłacić egzamin teoretyczny. Wymagane jest także zdjęcie do dokumentu.
Tak wygląda nowy blankiet prawa jazdy.

Tak wygląda nowy blankiet prawa jazdy.Źródło: statens vegvesen /materiały prasowe

W sali egzaminacyjnej rozwiązuje się zadania na komputerze. Można poprosić o słuchawki, jeśli istnieje potrzeba, aby zadania i opcje odpowiedzi były czytane na głos w języku norweskim. Do egzaminu teoretycznego można przystąpić we wszystkich wariantach języka norweskiego bokmål, a  do kategorii B również w nynorsk, saamskim, angielskim, sorani, arabskim i tureckim.
Wynik pojawi się na ekranie zaraz po zakończeniu testu. Kursant otrzymuje także podsumowanie odpowiedzi na poszczególne tematy.
Egzamin na kategorię B składa się zazwyczaj z około 45 pytań wielokrotnego wyboru, a na jego ukończenie ma się 90 minut. Pytania dotyczą różnych aspektów jazdy autem, w tym przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy, działania w sytuacjach awaryjnych, rozpoznawania znaków drogowych itp., podobnie jak w Polsce. Aby zdać test, trzeba odpowiedzieć poprawnie na większość pytań. Liczba dopuszczalnych błędów może różnić się w zależności od kategorii prawa jazdy, ale dla kategorii B (samochody osobowe) zazwyczaj jest to 15 proc. błędnych odpowiedzi.
Źródła: NTB, Statens vegvesen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Bartek Krupa

03-12-2023 16:04

Polaka nie trzeba za to wcale znakować... od razu widać po stylu jazdy i kulturze na drodze...

Riggman

20-09-2023 18:49

ja zdawalem tutaj prawko na ciezarowke to powiem ze jest tak samo trudne jak w PL tyle ze tu ucza Cie jak jezdzic jak zdasz a w PL jak zdac egzamin. Zreszta czlowiek pokornieje tutaj za kolkiem bo norwegia bardziej wymagajaca niz PL

kotadolf .

20-09-2023 17:58

Przy okazji. W ramach naklejek na samochodach, w Norwegii (krainie basni i legend) jedna powinna byc obowiazkowa: UWAGA !!! Norweg za kierownica !!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok