Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Najdroższy kontrakt transportowy w historii. Prawie 20 miliardów koron na budowę mostu i dróg

Natalia Szitenhelm-Smeja

21 marca 2022 12:40

Udostępnij
na Facebooku
Najdroższy kontrakt transportowy w historii. Prawie 20 miliardów koron na budowę mostu i dróg

Projekt zakłada też budowę mostu drogowego o długości 900 m /zdjęcie ilustracyjne statens vegvesen /materiały prasowe

Resort transportu informuje, że Zarząd Dróg Publicznych i Autostrad zawarł kontrakt na budowę infrastruktury łączącej Sotra i Bergen. Umowę już teraz nazywa się historyczną - za 19,8 mld koron powstanie m.in. czteropasmowa droga, a także most. Prace ruszą wiosną przyszłego roku.
Reklama
- To duży i ważny projekt dla regionu Bergen. Nowy most i nowy system drogowy ułatwią podróż transportem publicznym między Bergen a Sotra - informuje resort w komunikacie z połowy marca. 

Statens vegvesen podpisał kontrakt ze spółką Sotra Link AS. Umowa ma charakter partnerstwa publiczno-prywatnego (OPS). Oznacza to, że firma, która ją podpisze, musi finansować, obsługiwać i utrzymywać drogę do 25 lat po oddaniu jej do użytku.
Projekt będzie realizowany na tym odcinku.

Projekt będzie realizowany na tym odcinku. statens vegvesen

Jedna z największych inwestycji drogowych

Projekt jest jedną z największych inwestycji drogowych, które powstaną w ciągu pierwszych sześciu lat realizacji Narodowego Planu Transportowego. Powstanie 9,4 km czteropasmowej drogi między Bergen a Øygarden, z czego 4,6 km będzie przebiegać przez tunel drogowy. Projekt zakłada też budowę mostu drogowego o długości 900 m - znajdzie się na nim wydzielona ścieżka dla pieszych i rowerzystów.
Statens vegvesen - Ny riksveg 555 Sotrasambandet
Prace rozpoczną się wiosną 2023 roku, a realizację inwestycji przewidziano na czerwiec 2027. - Po oddaniu do użytku możemy spodziewać się nowego bezpiecznego dla ruchu i wydajnego systemu drogowego z ofertą dla pieszych i rowerzystów - mówi Ingrid Dahl Hovland, dyrektor Statens vegvesen.

Miliardy koron na transport

Krajowy Plan Transportowy na lata 2022-2033 kładzie nacisk na modernizację istniejącej już infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej. Ma stanowić podwaliny do realizacji przyjaznego dla środowiska, wydajnego i bezpiecznego systemu transportowego, który Norwegia chce stopniowo osiągnąć do 2050 roku. Miliardy koron popłyną m.in. na budowę dróg, modernizację kolei i poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Plan zakłada m.in., że do 2025 roku nowe samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze, a także autobusy miejskie będą pojazdami bezemisyjnymi.
Samferdselsdepartementet, Statens vegvesen, MN
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram