Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Północ Norwegii doczeka się pociągu? Wreszcie może powstać linia kolejowa do Tromsø

Monika Pianowska

19 marca 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
1
 Północ Norwegii doczeka się pociągu? Wreszcie może powstać linia kolejowa do Tromsø

Ostatnie szczegółowe badanie linii Fauske-Tromsø Norweskie Koleje Państwowe (NSB) zleciły w 1993 r. stock.adobe.com/licencja standardowa

W Norwegii wraca temat utworzenia pociągu kursującego po północnej części kraju. Norweskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji zleciło Urzędowi ds. Kolei przeprowadzenie badań nad budową nowego połączenia kolejowego za kołem podbiegunowym. Przedłużenie linii Nord-Norgebanen miałaby prowadzić z Fauske do Tromsø.
Studium ma dostarczyć wiedzy, jak można zrealizować taką linię kolejową. Będzie ograniczone geograficznie do odcinka Fauske-Narvik-Tromsø, z możliwą linią boczną do Harstad. Opisze m.in. konsekwencje dla innych części sieci kolejowej zarówno po stronie norweskiej, jak i szwedzkiej.
Oprócz analiz społeczno-ekonomicznych i szacunków kosztów Norweski Urząd ds. Kolei ma również uwzględnić w swoich badaniach branżę hodowli reniferów, interesy Samów oraz kwestie wpływu na klimat i środowisko.

Wcześniej się nie opłacało

Planuje się, że raport z wyboru koncepcji utworzenia połączenia zostanie przedłożony Ministerstwu Transportu i Komunikacji latem 2023 r. Minister transportu Jon-Ivar Nygård zapowiedział, że rząd wróci do projektu trasy na północy Norwegii w następnym krajowym planie transportowym i potraktuje go priorytetowo.
Studium ma dostarczyć wiedzy, jak można zrealizować linię kolejową na północy Norwegii.

Studium ma dostarczyć wiedzy, jak można zrealizować linię kolejową na północy Norwegii. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa autor: Kisa_Markiza

Kwestia utworzenia połączenia kolejowego na północy kraju fiordów jest żywa od lat. Ostatnie szczegółowe badanie linii Fauske-Tromsø Norweskie Koleje Państwowe (NSB) zleciły w 1993 r. W 2019 r. Urząd ds. Kolei przygotował zaktualizowany raport na podstawie wcześniejszych badań. Stwierdzono w nim, że linia byłaby ekonomicznie nieopłacalna.
Później w kwietniu 2021 Storting zgodził się na propozycję, aby „zwrócić się do rządu o rozpoczęcie prac nad realizacją linii kolejowej w północnej Norwegii”. Szacuje się, że kolej do Tromsø może kosztować 130 miliardów koron, ale obliczenia są na razie obarczone dużą niepewnością. W pierwotnym założeniu linia miała stanowić przedłużenie obecnie istniejącego połączenia z okolic Bodø dalej na północ, z uwzględnieniem 11 stacji, aż do Tromsø.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eldur Sevarsson

19-03-2022 18:56

Z pewnością ma to większy sens niż inwestowanie zysków z ropy w akcje, które z dnia na dzień mogą być mniej warte niż papier toaletowy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram