W 2023 r. w przypadku głównego portu lotniczego Norwegii wskaźnik punktualności wyniósł 78 proc.
Avinor/materiały prasowe
Od strajków po ekstremalne warunki pogodowe – w zeszłym roku miliony pasażerów stanęły w obliczu opóźnień lotów w całej Europie. Eurocontrol, wspólny europejski organ kontroli ruchu lotniczego, po raz kolejny opracował statystyki dotyczące najwyższego wskaźnika punktualności odlotów. Lotnisko Oslo Gardermoen znalazło się na ich szczycie.
W 2023 r. w przypadku głównego portu lotniczego Norwegii wskaźnik ten wyniósł 78 proc., co oznacza wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim. W zeszłym roku lotnisko w Oslo obsłużyło ponad 25 milionów podróżnych. To więcej w porównaniu z 2022 r., ale wynik nadal pozostaje nieco gorszy od szczytowego roku 2019.
Udało sie mimo pogody
Drugie i trzecie miejsce na liście obejmującej lotniska obsługujące od 25 do 40 mln pasażerów rocznie zajmują Wiedeń i Ateny. Na czterech największych lotniskach w Norwegii punktualność przekracza 80 proc. Ogólnie szystkie 20 portów lotniczych ujętych w danych Eurocontrol odnotowało gorsze wyniki w zakresie punktualności odlotów niż w 2019 r.
Na czterech największych lotniskach w Norwegii punktualność przekracza 80 proc.Źródło: Cccc3333 at English Wikipedia / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
– Punktualność w codziennych podróżach ma ogromne znaczenie zarówno dla biznesu, jak i dla pasażerów. Jednak nie zawsze jest to łatwe w utrzymaniu, zwłaszcza w kraju takim jak Norwegia, gdzie panuje zróżnicowana pogoda. Wyróżnienie w ten sposób Norwegii i lotniska w Oslo jest szczególnie imponujące i niezwykle satysfakcjonujące – mówi Minister Transportu Jon-Ivar Nygård cytowany w komunikacie prasowym Avinor, operatora norweskich lotnisk.
Strajki psuły statystyki
Szacuje się, że w 2023 r. 40 największych lotnisk w Europie obsłużyło 1,19 miliarda pasażerów. Eurocontrol podkreśla wyzwania związane z zapewnieniem terminowego przylotu i odlotu 10 milionów lotów w obliczu „strajków, ogromnego wzrostu niekorzystnych warunków pogodowych i zakłóceń spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę”.
W zeszłym roku lotnisko w Stambule obsłużyło największą liczbę lotów, ustanawiając nowy rekord – 1684 w ciągu jednego dnia 22 czerwca. Drugie miejsce przypadło Amsterdamowi, a trzecie londyńskiemu Heathrow, przy czym we wszystkich trzech portach odnotowano wzrost ruchu w porównaniu z 2022 r.
Średnie opóźnienie wyniosło 17,7 minuty – mniej więcej tyle samo, co w 2022 r., ale znacznie więcej niż w 2019 r. Na lotniskach m.in. w Lizbonie na Londyn Gatwick często występowały ograniczenia przepustowości, natomiast główne zakłócenia w innych węzłach przesiadkowych, takich jak Amsterdam, Heathrow i Monachium, wynikały z pogody. Francja i Niemcy odpowiadały za prawie dwie trzecie wszystkich opóźnień lotów na trasie. Chociaż strajki, zdarzenia pogodowe i zmiany w systemach pogorszyły problemy, głównymi czynnikami powodującymi opóźnienia były wydajność i personel.
Źródła: NTB, Avinor, Eurocontrol
Reklama