Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Transport i komunikacja

Koniec z piggdekkami w samochodach. W przyszłym tygodniu zaczyna się sezon letni

Monika Pianowska

05 kwietnia 2018 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Koniec z piggdekkami w samochodach. W przyszłym tygodniu zaczyna się sezon letni

Łańcuchów i kolców można używać tylko w okresie między 1 listopada a pierwszym poniedziałkiem po 2 dniu świąt wielkanocnych. MN

Chociaż w Norwegii czynnikiem decydującym o rodzaju stosowanych opon jest zwykle nie prawo, a pogoda, kierowcy muszą pamiętać o kilku datach w roku. Jedna z nich właśnie się zbliża: 9 kwietnia.
Jak zwykle tydzień po Poniedziałku Wielkanocnym upływa ostateczny termin na pozbycie się z zimowych opon specjalnych kolców, przypomina Norweski Zarząd Dróg i Autostrad. Za ich nieuzasadnione stosowanie grożą mandaty.

Nie będzie amnestii

Właścicieli pojazdów poruszających się po norweskich drogach nie obejmuje żaden uregulowany prawnie nakaz zmiany ogumienia z zimowego na letnie, jednak w ich gestii leży zapewnienie samochodom odpowiedniej przyczepności i opon dostosowanych do panujących aktualnie warunków atmosferycznych.

Właśnie dlatego w okresie zimowym jako udogodnienie kierowcy decydują się na łańcuchy śniegowe zakładane na koła lub opony z kolcami, tzw. piggdekki. Można ich jednak używać tylko w okresie między 1 listopada a pierwszym poniedziałkiem po 2 dniu świąt wielkanocnych. W tym roku wypada on 9 kwietnia. Dłuższym sezonem na kolcowane opony mogą się cieszyć wyłącznie mieszkańcy regionów Nordland, Troms i Finnmark. W tych okręgach ich stosowanie dozwolone jest od 16 października do 1 maja.
Jeśli zachodzi rzeczywista potrzeba użycia opon kolcowanych lub z łańcuchami poza powyższymi przedziałami czasowymi, istnieje możliwość zrobienia wyjątku. W pozostałych przypadkach, nawet jeśli w kraju fiordów po Wielkanocy na dobre nie zapanuje wiosna, właścicieli pojazdów, którzy nie usunęli kolców z kół, nie obejmie żadna amnestia.

Kierowca jest ponadto zobligowany do zdjęcia piggów, ze wszystkich kół, a nie np. jedynie z przednich.

Priorytetem przyczepność

Nie ma natomiast ograniczeń związanych z tradycyjnymi oponami zimowymi. W zasadzie można w nich w niektórych regionach Norwegii przejeździć cały rok, kierowcy muszą mieć jednak na uwadze, że latem zimowe ogumienie może się np. stać zbyt miękkie i stracić przyczepność, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na trasie.

W przypadku pojazdów o masie poniżej 3,5 ton głębokość wzoru opony w okresie letnim musi wynosić minimum 1,6 mm, choć zaleca się 3 mm. Gdyby po założeniu nowego ogumienia pogoda zaskoczyła, niedozwolone jest mocowanie kolców do opon letnich (z wyjątkiem motocykli i traktorów).
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok