W 2022 roku kradzieży samochodów naliczono ich 2377, a włamań 5261.
stock.adobe.com/licencja standardowa
W zeszłym roku liczba kradzieży samochodów wzrosła o 31 proc. To oznacza, że każdego dnia znikało sześć lub siedem samochodów.
W 2022 roku kradzieży samochodów naliczono ich 2377, a włamań 5261. Z danych Finans Norge wynika, że w ubiegłym roku towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły za skradzione samochody ponad 122 miliony koron. To o 78 proc. więcej niż płatności w 2021 roku.
– Teraz, porównując sytuację z kilkoma ostatnimi latami, nadal widzimy pandemię w lusterku wstecznym. Jednak fakt, że w ciągu roku dochodzi do kradzieży lub włamań do 7638 samochodów, to zdecydowanie za dużo – twierdzi specjalista ds. motoryzacji we Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge.
Podstawy i trochę technologii
Jak uchronić swoje auto przed kradzieżą? Przede wszystkim warto mieć w nim alarm. Jeżeli dodatkowo posiada się samochód z immobilizerem, bez oryginalnego kluczyka bardzo trudno będzie go ukraść. Trzecia wskazówka to wmontowane GPS.
Co prawda lokalizator nie utrudni samej kradzieży, ale łatwiej będzie namierzyć pojazd. Dziś taki sprzęt jest dość skuteczny i można go kupić niedrogo. Roger Ytre-Hauge poleca także montaż blokady kierownicy. Może to działać odstraszająco, ponieważ jest bardzo widoczne z zewnątrz.
Lepiej też nie kusić złodzieja, zostawiając na wierzchu wartościowe przedmioty, na przykład torebki czy tablety. Nawet całkowicie pusta torba czy plecak może być przyczyną włamania do samochodu. Za każdym razem lepiej sprawdzić, czy drzwi są zamknięte. Warto też parkować w bezpiecznym miejscu, na przykład przy uczęszczanych ulicach.
Jak uchronić swoje auto przed kradzieżą? stock.adobe.com/licencja standardowa
Kiedy właściciel auta zauważy, że do auta się włamano lub samochód został skradziony, musi niezwłocznie zgłosić to policji i skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Musi upłynąć 30 dni od kradzieży, zanim otrzyma się płatność.
Kradną też blachy
Na celowniku złodziei nie rzadko znajdują się też także tablice rejestracyjne. W ciągu ostatniego roku ponad 13 tys. właścicieli samochodów zgłosiło policji ich brak. Chociaż mogły równie dobrze zostać zgubione, to jednak częściej znikają w wyniku kradzieży.
Kiedy w samochodzie brakuje blach, powinno się to jak najszybciej zgłosić służbom. W przeciwnym razie może to być bardzo kosztowne doświadczenie. Policja i Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) twierdzą, że używanie kradzionych tablic stało się w Norwegii problemem.
Tablice identyfikacyjne po kradzieży niekiedy są używane w innych samochodach w celu uniknięcia ubezpieczenia, podatków, rachunków za benzynę lub opłat drogowych, a często często mają na celu ukrycie innej działalności przestępczej, takiej jak przemyt.
Po zgłoszeniu szkody na policję można zamówić nowe blachy przez Statens vegvesen online lub udając się na stację kontroli drogowej.
Źródło: Frende Forsikring, Finansavisen, dagens.no