Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Życie w Norwegii

Wyjeżdżasz z Norwegii na wakacje? Uważaj na złodziei: liczba włamań drastycznie wzrasta

Monika Pianowska

17 czerwca 2023 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Wyjeżdżasz z Norwegii na wakacje? Uważaj na złodziei: liczba włamań drastycznie wzrasta

47 proc. pieniędzy z odszkodowań pokryło kradzieże w domach i hyttach. stock.adobe.com/licencja standardowa

W pierwszym kwartale 2023 roku odszkodowania za kradzieże i włamania wzrosły w Norwegii aż o 30 proc. Straty są oceniane na miliony. Najnowsze dane pochodzą z Finans Norge i pokazują, na co przeznaczono prawie pół miliarda koron w ramach rekompensaty.
Zgodnie ze statystykami 47 proc. pieniędzy z odszkodowań pokryło kradzieże w domach i hyttach, 27 proc. w budynkach komercyjnych i mienie firm, 12 proc. kradzieże z pojazdów, 10 proc. kradzieże samego pojazdu, 4,7 proc. kradzieże łodzi.

Statystyki są alarmujące

Chociaż podczas pandemii liczba włamań i kradzieży w Norwegii znacznie spadła, w ubiegłym roku zarejestrowano ich ponad 37 tys., co stanowi wzrost o 30 proc. Teraz, gdy wakacyjne urlopy są zapasem, ważne jest, aby mieszkańcy kraju fiordów podjęli pewne ważne kroki, aby uniknąć nieproszonych gości.
Ubezpieczalnie apelują, by przed wyjazdem na wakacje sprawdzić, czy zarówno nieruchomości, jak i np. pojazdy są pozostawione w warunkach, które nie dają złodziejom zbyt dużego pola do popisu.

Lepiej nie kusić losu

Jak mówi kierownik ds. komunikacji we Frende Forsikring, Heidi Tofterå Slettemoen,  warto zacząć od absolutnych podstaw, czyli posiadania dobrych, zatwierdzonych przez umowę ubezpieczenia zamków do drzwi wejściowych i zamykania ich, a także okien, drzwi tarasowych i zablokowania innych łatwych dróg dostania się do wnętrza posiadłości.
W 2022 roku do firm ubezpieczeniowych w Norwegii zgłoszono ponad 31,6 tys. włamań i kradzieży

W 2022 roku do firm ubezpieczeniowych w Norwegii zgłoszono ponad 31,6 tys. włamań i kradzieżyŹródło: stock.adobe.com/standardowa/Rawf8

Dodatkowym patentem na odstraszenie złodziei jest pozwolenie im myśleć, że ktoś jest w domu. Mogą wystarczyć małe włączone światła i trochę bałaganu na podwórku lub grające radio. Oszczędni mogą poprosić sąsiada, żeby odwiedził nieruchomość wieczorem i pomógł utrzymać wrażenie, że domownicy nie wyjechali.
Lepiej też nie zostawiać na widoku cennych przedmiotów i nie przykrywać ich specjalnie, co mogłoby kusić przechodniów, żeby zajrzeć, co jest pod spodem. Przed wyjazdem zaleca się wyjąć z łodzi i auta kosztowne przedmioty, a przede wszystkim zainwestować w skuteczne alarmy i oświetlenie reagujące na ruch.
Źródła: Frende Forsikring, NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

20-06-2023 18:59

Z innej beczki
Pilnie!!!
Sejm przegłosował ustawę wywlaszczajaca Polaków z ich nieruchomości.
youtu.be/NQlUf6z_GeY

Myśliwy

18-06-2023 14:01

Myślę że zwiększoną ilość włamań i innych drobnych kradzieży a także pojawienie się ludzi grzebiących w śmietnikach może być spowodowana coraz większym "dobrobytem" w kraju fiordów oczywiście to tylko moja opinia i mogę się mylić

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok