kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Sport

Rząd otwiera się na zimowe imprezy sportowe. Burmistrz stolicy: „To szaleństwo”

Monika Pianowska

24 stycznia 2021 12:09

Udostępnij
na Facebooku

Zawody w Lillehammer miałyby się odbyć 12-14 lutego 2021. adobe stock/ licencja standardowa

Podczas gdy w obawie o importowane infekcje na norweskich granicach obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych zasad kontroli, które trzeba spełnić, by móc wjechać do kraju fiordów, a poszczególne gminy w ramach walki ze zmutowanym wariantem koronawirusa wprowadzają lockdown na surowszych zasadach niż nawet w marcu, rząd otwiera się na… duże imprezy sportowe.
– Rząd dopuszcza wyjątki od warunków wstępu i kwarantanny dla Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym, narciarstwie alpejskim i biathlonie w Norwegii zimą 2021 r. Oznacza to, że Puchar Świata w skokach kobiet i łączonych w Lillehammer 12-14 lutego może się odbyć, a Mistrzostwa Świata w narciarstwie będą się cieszyły podobnymi wyjątkami jak elitarna piłka nożna i piłka ręczna od zeszłej jesieni – mówi cytowany w komunikacie rządowym z 22 stycznia minister kultury i równości płci Abid Q. Raja. Mecze piłkarskie odbywają się bez widowni.

Testy i kwarantanna jak dla wszystkich

Jak tłumaczy minister zdrowia Bent Høie, rząd rozszerza obecnie wyjątek w przepisach na PŚ w narciarstwie klasycznym, narciarstwie alpejskim i biathlonie. Zasady i protokoły będą wymagały od uczestników i personelu pomocniczego negatywnego wyniku testu na COVID-19 przed podróżą do Norwegii, ponownego przetestowania się po przyjeździe i trzeciego testu przed wyjściem z kwarantanny.
Coroczne zawody narciarskie m.in. na obiekcie Holmenkollen to zimowe święto sportu Norwegów.

Coroczne zawody narciarskie m.in. na obiekcie Holmenkollen to zimowe święto sportu Norwegów. stock.adobe.com/licencja standardowa

Wyjątek dla innych imprez PŚ w marcu można wycofać, jeśli doświadczenia z imprezy w Lillehammer 12-14 lutego za tym przemówią lub sytuacja epidemiczna w kraju fiordów będzie tego wymagać. Rząd zdecydował, że w przypadku wszystkich wydarzeń międzynarodowych w Norwegii obowiązuje zasada, że to ​​gminy muszą zaakceptować zasadność ich przeprowadzenia. Oprócz Lillehammer planuje się zawody w Oslo i Trondheim.

Będzie bojkot?

Rząd podkreślił także, że sporty zimowe to dyscypliny indywidualne, które odbywają się na świeżym powietrzu, a zatem istnieje mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji niż na przykład w przypadku sprtów kontaktowych w pomieszczeniach.
Mimo to zarówno resort zdrowia, jak i władze lokalne podchodzą do tematu sceptycznie. Zareagował już m.in. burmistrz Oslo Raymond Johansen. – Jesteśmy teraz w trudnej i niepewnej sytuacji i nie powinniśmy ryzykować. Teraz należy się skupić na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji, odciążeniu służby zdrowia oraz unikaniu narażania ludności na niepotrzebne ryzyko. Dlatego uważam, że to szaleństwo, że rząd otwiera się teraz na MŚ w Norwegii – powiedział Johansen w komunikacie prasowym. Włodarz Oslo rozważy odwołanie zawodów w stolicy. Raja potwierdza, że ​​gmina musi wydać ostateczną zgodę.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram