Trwają rozliczenia podatków w Norwegii Trwają rozliczenia podatków w Norwegii
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Aktualności

Nowy lockdown w regionie Oslo: najbardziej rygorystyczne środki kontroli koronawirusa od marca

Monika Pianowska

23 stycznia 2021 09:38

Udostępnij
na Facebooku
9

Surowe środki kontroli obejmują 10 gmin w okolicy Oslo. adobe stock/ licencja standardowa

Aby powstrzymać falę zakażeń angielską mutacją koronawirusa wykrytą w Nordre Follo, 23 stycznia norweski rząd zdecydował o wprowadzeniu regionalnego lockdownu. Zgodnie z przewidywaniami surowe środki kotroli obejmą dziesięć gmin na wschodzie kraju.
Gminy same postanowiły, aby to rząd zdecydował o środkach. Zaczną one obowiązywać od soboty 23 stycznia o godz. 12:00 i będą dotyczyć gmin: Enebakk, Frogn, Indre Østfold, Moss, Nesodden, Nordre Follo, Oslo, Vestby, Våler i Ås, informuje rząd w sobotnim komunikacie prasowym. Nowe regionalne środki kontroli są najsurowsze od wprowadzenia w Norwegii pierwszego lockdownu, czyli od 12 marca. Wstępnie będą obowiązywać do końca stycznia.

Oto nowe środki kontroli w 10 gminach wokół Oslo:

W przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich poziom zagrożenia epidemicznego zmienia się na czewony zgodnie z krajowym modelem. Lokalny organ ds. kontroli zakażeń może podjąć decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli, jeśli konieczne będzie przygotowanie się do poziomu czerwonego lub gdy wymaga tego sytuacja związana z wykrytymi zachorowaniami. 

W szkołach średnich najpierw zostanie wprowadzone nauczanie cyfrowe, a następnie przejście do poziomu czerwonego. Uniwersytety, kolegia i inne szkoły wyższe muszą przygotować się na zajęcia online. Wszystkie szkolenia i zaplanowane wydarzenia muszą zostać przełożone lub zdigitalizowane. Pomieszczenia na uniwersytetach, kolegiach i szkołach zawodowych będą zamknięte dla wszystkich studentów.
Wszelkie imprezy poza domem są zabronione, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, z wyjątkiem pogrzebów i pochówków. Sklepy, również monopolowe (Vinmonopolet) będą zamknięte. Wyjątki stanowią sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe. W punktach gastronomicznych nie będzi sprzedawany alkohol. Na razie zostaj zawieszone także zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych, jak i pozostałe zajęcia rekreacyjne, jak np. próby w teatrze.

Otwarte będą tylko apteki, sklepy spożywcze i stacje benzynowe

Zamknięte będą dodatkowo: restauracje, ale można będzie zamawiać w nich jedzenie na wynos, siłownie, baseny, parki wodne, obiekty spa, baseny hotelowe i tym podobne, domy zgromadzeń religijnych i filozoficznych, biblioteki, parki rozrywki, sale gier, place zabaw, kręgielnie i podobne miejsca rozrywki i rekreacji, a także muzea, kina, teatry, sale koncertowe i inne obiekty kulturalne.
Należy unikać wizyt domowych i odwiedzin. Wyjątkiem od zalecenia są niezbędne usługi domowe i wizyty u osób znajdujących się w ostatniej fazie życia. Osoby samotne mogą odwiedzać lub jednego lub dwóch stałych znajomych lub jedno stałe gospodarstwo domowe. Dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych mogą przyjmować innych ze swojej klasy lub grupy.
Treba też powinien unikać podróży, które nie są bezwzględnie konieczne. Podróż do pracy należy uznać za absolutnie niezbędną. Kto tylko ma taką możliwość, powinien jednak korzystać z biura domowego.
Gminy powinny wprowadzić wzmocnione środki w transporcie publicznym, czyli np. wykorzystywać tylko do 50 proc. pojemności danego pojazdu, a firmy takie jak salony fryzjerskie stosowanie masek na twarz w sytuacjach, w których nie jest możliwe utrzymanie odległości jednego metra.
Zaleca się, aby gminy ​​przeprowadziły testy w dniach 7–10 w okresie kwarantanny w przypaku infekcji. Należy również rozważyć, czy członkowie gospodarstwa domowego z bliskimi kontaktami, które są w okresie kwarantanny, również powinni zostać poddani kwarantannie, jeśli istnieje podejrzenie zakażenia zmutowanym wariantem koronawirusa.

Obowiązek noszenia maseczki na nos i usta

Zgodni z postanowieniami rządu gdy nie jest możliwe zachowanie odległości co najmniej jednego metra, należy używać maseczki na twarz. Powinny być one noszone w miejscach publicznych, takich jak sklepy, w środkach transportu publicznego i na dworcach, w restauracjach przy odbiorze dań na wynos, we wspólnych obszarach w centrach handlowych, jeśli są otwarte, ponieważ w centrach handlowych znajdują się apteki i sklepy spożywcze.
W taksówce pasażerowie muszą nosić maskę na twarz. Należy ją założyć przed wejściem do pojazdu i nie wolno jej zdejmować przed zakończeniem podróży i opuszczeniem taksówki.

W taksówce pasażerowie muszą nosić maskę na twarz. Należy ją założyć przed wejściem do pojazdu i nie wolno jej zdejmować przed zakończeniem podróży i opuszczeniem taksówki. stock.adobe.com/licencja standardowa

Obowiązek noszenia maski na twarz dotyczy pracowników w miejscach, w których nie jest możliwe zachowanie odległości co najmniej jednego metra od gości, z yjątkiem miejsc, w których wprowadzono inne środki kontroli, takie jak plastikowe ścianki. W taksówce pasażerowie muszą nosić maskę na twarz. Należy ją założyć przed wejściem do pojazdu i nie wolno jej zdejmować przed zakończeniem podróży i opuszczeniem taksówki. Obowiązek noszenia maski na twarz dotyczy też kierowcy, gdy w taksówce znajdują się pasażerowie.

Z obowiązku noszenia maeczki na usta i nos są zwolnione dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby, które z powodów medycznych lub innych nie mogą jej nosić.

Zapewnić dystans i ochronę osobom z grupy ryzyka

Władze Norwegii proszą, aby w miarę możliwości nie odwiedzać teraz do objętych surowszymi restrykcjami gmin i nie podróżować również między nimi. Ponadto apelują, żeby zapewnić lepszą ochronę osobom z grupy ryzyka. Mieszkańcy kraju fiordów, u których istnieje wysokie ryzyko poważnej choroby lub śmierci w przypadku zarażenia koronawirusem, powinni mieszkać w bardziej odosobnionym miejscu i  zachować większą odległość (najlepiej 2 metry) od innych, nawet współlokatorów.

Jednocześnie takim osobom należy zapewnić opiekę i pomoc np. w zrobieniu zakupów. Jeśli życie w bardziej odosobnionym miejscu nie jest możliwe, gminy mogą pomóc w znalezieniu mieszkania zastępczego. Ważne, aby osoby z grupy ryzyka i ich bliscy nosili maski podczas kontaktu ze służbą zdrowia, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu.

Zaczęło się od Nordre Follo

Środki podjęto po tym, jak w piątek bardziej zaraźliwy, brytyjski wariant koronawirusa został wykryty w gminie Nordre Follo. 22 stycznia wykryto tam 17 nowych przypadków mutacji angielskiej. Pięć z nich łączyło się z domem opieki w Nordre Follo. 21 stycznia lokalne władze poinformowały również o śmierci dwóch zarażonych nim osób, ponad 90-letnich rezydentów jednego z domów opieki. Władze nie znają źródła zakażenia, podejrzewają jednak, że może mieć ono związek z ogniskiem infekcji domu opieki i przedszkolu w Tussestien. Gmina w piątek wprowadziła lockdown.
Angielska mutacja koronawirusa jest znacznie bardziej zaraźliwa niż warianty, które do tej pory dominowały w Norwegii. Instytut Zdrowia Publicznego uważa, że ​​ryzyko rozprzestrzeniania się mutacji jest duże, zarówno w Nordre Follo, jak i w innych gminach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

25-01-2021 21:08

Krzysztof Makowski napisał:
Kiedy wreszcie MN zbanuje hejterów, którzy nic nie wnoszą a tylko judzą i hejtują racjonalne wypowiedzi zdrowo myślących Polaków?? - oni są od was?

Makowski...Masz sie za racjonalnego, zdrowo myslacego Polaka.
Czy racjonalny, zdrowo myslacy Polak skacze jak opetany po forach internetowych (rozumiem, toleruje i staram sie akceptowac frustracje)
i zadaje pytania : \"oni sa od was? Oni sa od nas?\" Co to ma byc? Co chcesz zdzialac? I dla kogo? Bo jak dla siebie samego to ok, tylko daj znac. Jesli dzialasz w czynie spolecznym dla ciebie rozumianym tez napisz WPROST. Wiekszosc bedzie (chyba) rozumiec twoj wysilek i przestanie (chyba) hejtowac wpisy ktore tu wrzucasz.

Joanna Kuchnicka

25-01-2021 19:26

zwyklyjarek napisał:
Pisałem nie dawno, że nasza grypa zbiera większe żniwo śmierci niż ten Covid. .

Moze dlatego ze na \"nasza\" grype szczepia sie nieliczni.
?

boj fra oszlo

24-01-2021 20:37

...j/w to było do zwykłegoryjka

boj fra oszlo

24-01-2021 20:36

RafalC75 napisał:
zwyklyjarek
22 godzin temu
Cyrk nigdy się nie skończy dopóki ludzie nie zmądrzeją!! Byle katar, lekka gorączka i już biegną robić testy, które nie mają w ogóle pokrycia z rzeczywistością. Naprawdę można to wyleczyć domowymi sposobami. Rozumiem, że są ciężkie przypadki tego Covida, ale to nie jest powód, żeby izolować całe społeczeństwo!! Pamiętajmy, że wirusy typu Sars zawsze były, są i będą dlatego nawet jak masz ból zęba z delikatną gorączką to na 100% masz wynik pozytywny!! Ktoś kiedyś napisał jedź do szpitala i zobacz jak ludzie się męczą. Przepraszam bardzo to jak leżą na raka inne ciężkie choroby to się nie męczą?? Pisałem nie dawno, że nasza grypa zbiera większe żniwo śmierci niż ten Covid. Najgorsze jest to, że zapominamy o innych chorobach o wiele cięższych niż koronka. Jeśli ludzie się nie obudzą, to będzie tak bez końca.
A kiedy na tą \"naszą\" grypę umarło 300 osób w jedną dobę?


...a latem to też umierali na grypę???????

Xx1

23-01-2021 21:56

W końcu wpadną na pomysł by wirusa zamożyć razem z nami i będzie spokój.

zwyklyjarek

23-01-2021 21:30

Cyrk nigdy się nie skończy dopóki ludzie nie zmądrzeją!! Byle katar, lekka gorączka i już biegną robić testy, które nie mają w ogóle pokrycia z rzeczywistością. Naprawdę można to wyleczyć domowymi sposobami. Rozumiem, że są ciężkie przypadki tego Covida, ale to nie jest powód, żeby izolować całe społeczeństwo!! Pamiętajmy, że wirusy typu Sars zawsze były, są i będą dlatego nawet jak masz ból zęba z delikatną gorączką to na 100% masz wynik pozytywny!! Ktoś kiedyś napisał jedź do szpitala i zobacz jak ludzie się męczą. Przepraszam bardzo to jak leżą na raka inne ciężkie choroby to się nie męczą?? Pisałem nie dawno, że nasza grypa zbiera większe żniwo śmierci niż ten Covid. Najgorsze jest to, że zapominamy o innych chorobach o wiele cięższych niż koronka. Jeśli ludzie się nie obudzą, to będzie tak bez końca.

zwyklyjarek

23-01-2021 21:17

Jeszcze czeskiej nie mieli. A tak na poważnie sprawdzałem ile jest zakażeń w tych gminach ostatniej doby i to naprawdę jest śmiech na sali m.in. w Moss tylko 2 osoby. Gdzie tu logika w tym wszystkim.

T C

23-01-2021 19:28

Już tak będzie, po angielskiej wersji będzie wersja np, włoska .
To jest najdoskonalszy pretekst aby zdusić całe społeczeństwa.
Z powodu śmierci kilku 90 latków.

DK84

23-01-2021 19:10

Kiedy skonczy sie ten cyrk????!!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram