Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przeciwniczki powala z gracją baletnicy. 18-letnia Polka mistrzynią Skandynawii Sport
Anna Moczydłowska 03 czerwca 2018
08:00

Przeciwniczki powala z gracją baletnicy. 18-letnia Polka mistrzynią Skandynawii

Skomentuj
Dwa lata temu trener pierwszy raz zadecydował, że wyśle młodą Polkę na mistrzostwa Norwegii. .
Gdy mieszkała w Polsce, jej pasją był taniec towarzyski. Brak partnera tanecznego w Norwegii sprawił, że musiała porzucić ukochaną dyscyplinę, a jej energia i zamiłowanie do sportu musiało znaleźć ujście gdzie indziej. Nieoczekiwanie dla niej samej padło na sport walki. 18-letnia dziś Polka, Ola Łozińska, w błyskawicznym tempie została profejsonalną zawodniczką taekwondo. Odnosi sukcesy nie tylko w Norwegii, ale też na arenie międzynarodowej.
Do norweskiego Trondheim wraz z rodziną przyjechała cztery lata temu. Na pierwszy trening koreańskiego sportu, poszukując aktywności, trafili tata oraz brat Oli. Ona sama odważyła sie dopiero po ich namowach. Spróbowała i... przepadła.

Już wtedy od wejścia umiała robić rzeczy, które pozostali zawodnicy wykonywali dopiero po długim okresie ćwiczeń. Szybko przykuła uwagę trenera, który bacznie obserwował postępy młodej Polki.

Początkowo problemem był język, a raczej brak jego znajomości. Z czasem jednak Ola robiła znaczne postępy zarówno językowe, jak i sportowe, a trener po niedługim czasie regularnych treningów zadecydował o wysłaniu nastolatki na jej pierwsze zawody w taekwondo. Poszło... zaskakująco dobrze. Ola, niedawno jeszcze wirująca na parkiecie w rytm muzyki, pokonała dziewczyny z wieloletnim doświadczeniem i wyższymi pasami od siebie.
– Na zawody jadę, by spróbować, przekonać się, czy dam radę, zmierzyć sama ze sobą. Sukcesy mnie zaskakują, praktycznie nigdy nie spodziewam się wygranych – przyznaje skromnie Ola.

Od tamtej pory jej kariera zaczęła nabierać tempa, a za sukcesami szły wyjazdy na zagraniczne zawody: Belgia, Szwecja, Włochy, Dania. Wciąż zajmowane wysokie pozycje sprawiły, że zaczęła wierzyć w swoje możliwości. Trener kadry narodowej, znający historię dość spektakularnej kariery Oli, z niemałym zaskoczeniem przyglądał się jej sukcesom.

Mistrzyni ze skręconą nogą

Dwa lata temu trener pierwszy raz zadecydował, że wyśle ją na mistrzostwa Norwegii. Wyjazd nie zapowiadał się owocnie, bo tuż przed nim Polka skręciła nogę. Frustracja i zwątpienie szybko przerodziło się w radość i niedowierzanie, gdy wbrew wszelkim oczekiwaniom znowu wygrała, tym razem deklasując rywalki i tym samym zdobywając tytuł mistrzyni Norwegii. Poza pierwszym miejscem, z rąk ambasadora Korei (kraju, z którego wywodzi się taekwondo – przyp. red.), 16-letnia wówczas Ola otrzymała specjalną nagrodę – najlepszego zawodnika-juniora taekwondo w Norwegii.

Po nieprawdopodobnym sukcesie Polka rzuciła się w wir kolejnych zgrupowań i zawodów. Dopiero niedawno dołączyła do głównej grupy klubu, która wyjeżdża na najważniejsze zawody. Na zeszłorocznych mistrzostwach kraju zajęła drugie miejsce, a w styczniu została mistrzynią krajów skandynawskich i niektórych bałtyckich. To kolejny krok w karierze Oli. Droga do niego nie była jednak usłana różami, bo okazało się, że to bardzo kontuzyjny sport.

– Mnie jako matkę boli, gdy widzę krew, podrapania, skręcenia. Jest to ciężkie do oglądania z perspektywy rodzica, choć córka twierdzi, że pod wpływem adrenaliny nie boli. Ola nawet, gdy ma kontuzję, jedzie na trening. Tylko po to, by popatrzeć – mówi Katarzyna Łozińska, mama Oli.
I dodaje ze śmiechem: – Trener długo walczył, by podczas kopnięć córka nie wykonywała ruchów tancerki. Czasami wyglądają one wręcz uroczo i są wykonywane z dużą gracją. Ale mają w sobie też siłę!

Za chwilę Ola kończy 18 lat, w Norwegii do tego czasu jest juniorem. Na zawodach międzynarodowych od początku roku jednak występuje już w drużynie seniorów, a na wyjazdy, obok stroju sportowego musi zabierać książki, bo jednoczesnie wciąż się uczy. W przyszłości chciałaby studiować chemię.

Sponsor poszukiwany

Ola poszukuje sponsorów, bo jej pasja wymaga dużych nakładów finansowych. Większość z nich obecnie ponoszą rodzice, a sama Ola jednocześnie uczy się, trenuje i pracuje jako sprzątaczka, by zarobić choć na część wydatków związanych ze swoją odkrytą w Norwegii pasją. Koszt każdego wyjazdu sportowego to około pięciu tysięcy koron.

– Robimy co w naszej mocy, by nasze dziecko mogło rozwijać swój talent. Czasami jednak przerastają nas koszta. A niestety pozyskać w Norwegii sponsorów, będąc obcokrajowcem, jest niezwykle trudno. Mamy nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto słysząc o tak zdolnym, młodym, polskim sportowcu, zechce nas wspomóc – mówi mama Oli.

Jeśli chciałbyś wspomóc Olę zadzwoń lub napisz maila:

tel: +4794480361
e-mail: olalozinska00@gmail.com

Dotychczasowe osiągnięcia Oli Łozińskiej:

Złoto:
- Keumgang Open Belgium 2017
- Meath Championships Ireland 2017
- Snacia salentina Internazionale Taekwondo Italy 201y
- Riga Open G1 2017
- Mistrzostwa Norwegii 19. 11. 2016
- Nordic Championships, Mistrzostwa Skandynawii i niektórych krajów bałtyckich 20.1.2018
- Malmö Open Sweden 2017
- 7 medali z różnych zawodów w Norwegii

Srebro:
- Dutsh Open Danmark 2016
- 2 medale z zawodów w Norwegii 2015/2016
- mistrzostwa Norwegii 2017

Brąz:
- Taekwondo Scotland Championships 2017
- WLM Taekwondo United Kingdom 2017
- Becketal Cup Germany 2018

Dodatkowo:
- Najlepsza zawodniczka juniorów na zawodach środkowej Norwegii 18/4- 2015
- Najlepsza zawodniczka juniorów na Meath Championships Ireland
- Zdobywczyni nagrody wszystkich złożonych zawodów w Norwegii 19. 11. 2016
- Zdobywczyni nagrody ambasadora Korei 19.11.2016
- Najlepsza zawodniczka juniorów na Mistrzostwach Norwegii 2016

Trenujesz coś? Masz ciekawą pasję? Odnosisz sukcesy na terenie Norwegii i chciałbyś nam o tym opowiedzieć? Napisz na redakcja@mojanorwegia.pl!
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas