Karta podatkowa w Norwegii + rejestracja numeru konta bankowego GRATIS

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Rozrywka

Tom Cruise nie może lądować na Svalbardzie. To troska o niedźwiedzie polarne

Monika Pianowska

18 marca 2023 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Tom Cruise nie może lądować na Svalbardzie. To troska o niedźwiedzie polarne

Przepisy i cele środowiskowe na Svalbardzie są zupełnie inne niż na kontynencie – mówi Heggelund. stock.adobe.com/licencja standardowa

Najnowszy film Mission: Impossible ma być kręcony na Svalbardzie, ale wniosek o uwiecznienie sceny lądowania helikoptera został odrzucony. Pomysł nie podoba się  lokalnej branży turystycznej.
Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęły się przygotowania do zdjęć do ósmej i planowo ostatniej części produkcji Toma Cruise'a „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part Two” na Svalbardzie. Na archipelag przybyły ekipy filmowe, a statki zostały wynajęte do kręcenia zdjęć, w których aktor gra główną rolę.

Zakaz helikopterów

Okazało się jednak, że firma produkcyjna PolarX nie ma prawa lądować helikopterem na Svalbardzie w związku z realizacją produkcji. Przedsiębiorstwo złożyło wniosek o około 40 pozwoleń na lądowanie w celu filmowania ludzi i krajobrazów z powietrza. O odmowie jako pierwsza poinformowała brytyjska gazeta The Times. PolarX odwołał się w sprawie.
Na archipelag przybyły ekipy filmowe, a statki zostały wynajęte do kręcenia zdjęć, w których aktor gra główną rolę.

Na archipelag przybyły ekipy filmowe, a statki zostały wynajęte do kręcenia zdjęć, w których aktor gra główną rolę.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Podczas gdy dyrektor generalny Visit Svalbard, Ronny Brunvoll, uważa, że to wstyd, że wniosek został odrzucony, szefowa ds. ochrony środowiska na archipelagu, Kristin Heggelund, mówi, że odmowa jest zakorzeniona w Ustawie o środowisku Svalbardu. Chodzi o utrzymanie prawie nietkniętych warunków naturalnych, bez nadmiernego niepokojenia ludzi i dzikiej przyrody. Zbliża się wiosna, samice niedźwiedzi wychodzą ze śnieżnych jam z młodymi i muszą mieć spokój.
Norweski Urząd ds. Ochrony Środowiska informuje NRK, że rozpatruje odwołanie i że sprawa zostanie wkrótce rozstrzygnięta.
W 2017 roku Cruise wraz z ekipą filmową przebywał w Norwegii oraz na skale Preikestolen w okręgu Rogaland w związku z szóstą częścią serii Mission: Impossible. Jednak w samym filmie nie wspomniano o Norwegii. Atrakcja turystyczna została przeniesiona do… Indii.
Źródła: NRK, thetimes.com, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok