Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Urzędnicy uderzają w turystykę na Svalbardzie. „Przyroda na archipelagu musi pozostać nietknięta”

Emil Bogumił

29 stycznia 2023 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Urzędnicy uderzają w turystykę na Svalbardzie. „Przyroda na archipelagu musi pozostać nietknięta”

Na zdjęciu: Turyści na wyspie Spitzbergen. Fot. Peter Prokosch, www.grida.no/resources/3580

Norweska Agencja Środowiska przedstawiła propozycje zmian regulacji dotyczących turystyki na Svalbardzie. Urzędnicy chcą wprowadzić surowe przepisy dla ruchu turystycznego. W planach pojawiło się m.in. ograniczenie liczby pasażerów na statkach wycieczkowych.
Agencja Środowiska przedstawiła pakiet propozycji 16 stycznia. W dokumencie przekazanym Ministerstwu Środowiska zwraca uwagę, że są one niezbędne, by walczyć ze zmianami klimatu na Svalbardzie. Te, w połączeniu z dużą liczbą turystów, mają negatywnie wpływać na środowisko archipelagu. – Przyroda musi pozostać na nim nietknięta – przypominają zapisy ustawy o ochronie środowiska naturalnego Svalbardu. 

– Przy gwałtownych zmianach klimatu i dużym ruchu turystycznym obecne przepisy są niewystarczające, aby chronić środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe na Svalbardzie. Zwiększenie liczby odwiedzających pozostawiało już wyraźne ślady w wielu miejscach archipelagu – argumentuje Ellen Hambro, dyrektorka Agencji ds. Środowiska.

Zmiany uderzą w turystów

Agencja Środowiska opublikowała zbiór porad po konsultacjach m.in. z przedsiębiorcami. Pomimo ich sprzeciwu, urzędnicy zaproponowali także te postulaty, które uznano za kontrowersyjne. – Nie ma alternatyw – informują w komunikacie prasowym.

Zmiany proponowane przez Norweską Agencję Środowiska:

– firmy turystyczne będą mogły dowozić pasażerów jedynie do wskazanych 43 miejsc na obszarach chronionych,
– turyści muszą zachować odległość 500 metrów od niedźwiedzi polarnych,
– nałożenie obowiązku zachowania 300 metrów odległości od miejsc schronienia morsów arktycznych,
– statki pływające na obszarach chronionych mogą przewozić jednocześnie do 200 pasażerów
– wprowadzenie zakazu używania dronów na obszarach chronionych.

Proponowane zmiany dotyczą także działań prowadzonych przez lodołamacze oraz funkcjonowania transportu samochodowego na lodzie morskim.

Turyści poruszający się na obszarze chronionym Svalbardu muszą ubrać specjalne kamizelki.

Turyści poruszający się na obszarze chronionym Svalbardu muszą ubrać specjalne kamizelki. Fot. Gary Bembridge from London, UK, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Sprzeciw branży turystycznej

W latach 1996-2019 liczba turystycznych zejść na ląd wzrosła z 29,6 tys. do 108 tys. Wzrost wstrzymał wybuch pandemii koronawirusa. W 2022 roku sytuacja powróciła do normy. Jak poinformowała administracja Svalbardu, po archipelagu pływało ponad 80 łodzi obsługujących działalność turystyczną, czym ustanowiły nowy rekord. Po popularyzacji wycieczek, norweski rząd postanowił wprowadzić restrykcje. Trwające od 2021 roku konsultacje nie spodobały się branży turystycznej. – Propozycje bardzo mocno w nas uderzyły. Konsekwencje będa zarówno finansowe, jak i uwzględniające praktyczną część działalności przedsiębiorstw – skomentował na łamach NRK Frigg Jørgensen z Aeco, organizacji zrzeszającej firmy oferujące rejsy ekspedycyjne po Arktyce. Właściciele firm turystycznych przyznają także, że nie uwzględniono ich propozycji, które były mniej restrykcyjne.
Administracja Svalbardu zwraca uwagę, że napływ turystów po pandemii zaburzył naturalne środowisko archipelagu. Odwiedzający mają m.in. wpływać negatywnie na niedźwiedzie polarne. – W 2022 roku nastąpił wzrost liczby zgłoszeń dotyczących łamania przepisów ruchu drogowego, nielegalnego ruchu samochodowego na lodzie morskim oraz płoszenia niedźwiedzi polarnych – podsumowuje gubernator Svalbardu.

Źródła: Agencja ds. Środowiska, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok