Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Zaostrzone zasady zatrudniania pracowników przez firmy rekrutacyjne w Norwegii

Monika Pianowska

30 czerwca 2022 14:55

Udostępnij
na Facebooku
2
Zaostrzone zasady zatrudniania pracowników przez firmy rekrutacyjne w Norwegii

– Dzięki tym zmianom wzmacniamy uporządkowane życie zawodowe, którym chcemy scharakteryzować Norwegię – mówi minister pracy i integracji społecznej Marte Mjøs Persen. flickr.com/ Arbeids- og inkluderingsdepartementet/fot. Simen Gald/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Norweski rząd proponuje zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania i wypożyczania pracowników od firm rekrutacyjnych. Ma to zapewnić bardziej stabilne relacje między pracodawcą a pracownikiem, a tym samym bezpieczniejsze życie zawodowe, w którym zatrudnieni mają większy wpływ na swój własny tryb pracy.
Reklama
W czerwcowym projekcie widnieje zapis, by odebrać prawo do zatrudniania firmom rekrutacyjnym, „gdy praca ma charakter tymczasowy”. Zatrudnienie w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych powinno również dawać prawo do stałego zatrudnienia po określonym czasie, pisze rząd w komunikacie prasowym.
Rząd dąży także do tego, aby doprecyzować w ustawodawstwie rozróżnienie między zatrudnianiem a zawieraniem umów, aby uniknąć błędnej klasyfikacji. Projekt zakłada rozszerzenie wymagań dotyczących dokumentacji niezbędnych do rekrutacji pracowników oraz surowsze sankcje i konsekwencje w przypadku  naruszenia ustalonych w ustawie zasad.

Norwegia = stabilne zatrudnienie

Ogólne prawo do pracy tymczasowej określone w Ustawie o środowisku pracy § 14-9 ust. 2 f traci moc. Po 1 lipca 2022 r. prawo do czasowego zatrudnienia będzie ograniczone głównie do sytuacji, w których istnieje szczególnie wysoka i ograniczona w czasie potrzeba zatrudnienia.
– Dzięki tym zmianom wzmacniamy uporządkowane życie zawodowe, którym chcemy scharakteryzować Norwegię. Ułatwi to również rekrutację większej liczby młodych ludzi do danych branż – mówi minister pracy i integracji społecznej Marte Mjøs Persen.
Firmy nadal będą mogły wynajmować pracowników na stanowiska tymczasowe po uzgodnieniu tego z przedstawicielami związków zawodowych, możliwe będzie również zatrudnianie pomiędzy firmami produkcyjnymi. Projekt ustawy ma jednak uniemożliwić działanie pracodawcom, którzy stosują wypożyczanie pracowników na krótki czas jako stałą strategię kosztem bezpośredniego i stałego zatrudnienia.
Ministerstwo Pracy ma się również skonsultować w sprawie zakazu wynajmu placów budowy w Oslo, Viken i dawnym Vestfold.

Ministerstwo Pracy ma się również skonsultować w sprawie zakazu wynajmu placów budowy w Oslo, Viken i dawnym Vestfold.Źródło: MN

Ministerstwo Pracy ma się również skonsultować w sprawie zakazu wynajmu placów budowy w Oslo, Viken i dawnym Vestfold. Przepisy zaczną obowiązywać w 2023 r. Przewidziane będą również rozwiązania przejściowe.

Agencje pracy tymczasowej całkowicie nie znikną

Jesienią 2021 Ministerstwo Pracy ogłosiło, że tymczasowe zatrudnienie zniknie z Norwegii. Później jednak rząd zapowiedział ustalenie przepisów, które zagwarantują prawo do pracy w pełnym wymiarze godzin. Zgodnie z nimi firmom miało być już nie tak łatwo zatrudnić pracowników na niecały etat.
Ówczesna minister pracy Hadia Tajik postulowała, aby branża budowlana nie mogła już zatrudniać pracowników za pośrednictwem firm rekrutacyjnych na terenie Oslo, Viken i dawnego Vestfold, które są traktowane jako jeden rynek pracy.
W czerwcu 2022 stanęło ostatecznie na zaostrzeniu zasad zatrudniania tymczasowego i wypożyczania pracowników przez agencje i zapewnienie możliwości stałej pracy po określonym czasie. Dodatkowo od 1 lipca 2022 r. przepisy dotyczące dochodzenia roszczeń zbiorowych zostaną przywrócone do ustawy o środowisku pracy. Przepisy oznaczają, że związki zawodowe, które mają członków w firmie, która zatrudniła pracowników z firm rekrutacyjnych, mogą pozwać o legalność takiego zatrudniania.

Źródła: regjeringen.no, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Riggman

02-07-2022 00:06

powinni zabblokowac to scierwo co sie nazywa AGENCJA PRACY dla dobra ogolu

Andrzej Kwaskiewicz

01-07-2022 20:13

I bardzo dobrze firmy zaczną ponownie bardziej dbać o swoich pracowników a nie to że mogą wypożyczyć siłę roboczą.

Facebook Messenger YouTube Instagram