Sprawdź ratę
pożyczki w Norwegii

Sprawdź

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Praca w Norwegii

Zakwaterowanie pracowników zagranicznych: od teraz trzeba je zatwierdzić z wyprzedzeniem

Monika Pianowska

19 lutego 2021 15:34

Udostępnij
na Facebooku

Aby uzyskać zgodę na zakwaterowanie pracownika, pracodawca musi udokumentować, że w danym miejscu można mieszkać bez kontaktu z innymi osobami. adobe stock/ licencja standardowa

Od 22 lutego pracodawcy, którzy zapewniają zakwaterowanie pracownikom zagranicznym w Norwegii, będą musieli uzyskać zatwierdzenie Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) dla danego miejsca zamieszkania, informuje norweski rząd w komunikacie prasowym z 19 lutego.
Decyzję tę władze argumentują zbyt dużą liczbą naruszeń zasad kontroli zakażeń podczas audytów zakwaterowania dla pracowników zagranicznych, których po przyjeździe do kraju fiordów obowiązuje kwarantanna. Rząd zaproponował dlatego, aby miejsca zamieszkania dla zatrudnionych były z wyprzedzeniem zatwierdzane przez Arbeidstilsynet.
Po przekroczeniu norweskiej granicy istnieje wymóg poddania się kwarantannie, która w zasadzie powinna się odbywać w specjalnie przeznaczonym do tego hotelu. Jednak osoby, które przyjeżdżają do Norwegii np. do pracy i mogą udokumentować, że pracodawca udostępnia odpowiednie miejsce zamieszkania, mogą izolować się pod wskazanym adresem. To właśnie na te miejsca zamieszkania pracodawca musi teraz uzyskać wcześniejszą zgodę.

Co należy udowodnić Państwowej Inspekcji Pracy?

Aby uzyskać zgodę na zakwaterowanie pracownika, pracodawca musi udokumentować, że w danym miejscu można mieszkać bez kontaktu z innymi osobami. Pracownicy muszą mieć prywatne pokoje, własną łazienkę i kuchnię lub punkt gastronomiczny, oraz dostęp do TV i internetu w swoim prywatnym pokoju.
Wniosek może złożyć pracodawca lub klient zarejestrowany jako firma w Norwegii. Wszyscy kandydaci muszą mieć zarejestrowany adres firmy w Altinn. O uprzednią zgodę będzie się można ubiegać od poniedziałku 22 lutego o godz 12:00 Link do formularza zostanie opublikowany na stronie Arbeidstilsynet.
W pokojach prywatnych należy spożywać co najmniej trzy posiłki dziennie. W porozumieniu z dostawcą zewnętrznym należy dołączyć pisemne potwierdzenie na przykład z firmy cateringowej lub istniejącej stołówki na miejscu.

W pokojach prywatnych należy spożywać co najmniej trzy posiłki dziennie. W porozumieniu z dostawcą zewnętrznym należy dołączyć pisemne potwierdzenie na przykład z firmy cateringowej lub istniejącej stołówki na miejscu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Jako dokumentację, że miejsce zamieszkania spełnia kryteria, należy dołączyć plany pięter z wymiarami przedstawiającymi pokój prywatny, łazienkę i ewentualnie własną kuchnię. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie męża zaufania lub innego przedstawiciela pracowników. Jak informuje Inspekcja Pracy, jeżeli pokój jednoosobowy nie posiada własnej kuchni, wniosek musi również zawierać opis ustaleń dotyczących prawidłowego żywienia. W pokojach prywatnych należy spożywać co najmniej trzy posiłki dziennie. W porozumieniu z dostawcą zewnętrznym należy dołączyć pisemne potwierdzenie na przykład z firmy cateringowej lub istniejącej stołówki na miejscu.

Za zgodę zapłaci firma

Zatwierdzenie lokalu jest bezterminowe, co oznacza, że ​​lokal jest zatwierdzany jednorazowo, zatwierdza się zakwaterowanie, a nie indywidualny pobyt kwarantannowy. Arbeidstilsynet zaznacza, że aby sprawdzić, czy pracodawca spełnia kryteria dotyczące miejsca zakwaterowania, Inspekcja Pracy może zarówno przed, jak i po uzyskaniu zezwolenia przyjechać na kontrolę.
W przypadku naruszenia przepisów Arbeidstilsynet  może zdecydować o niezatwierdzeniu wniosku lub wycofaniu już zatwierdzonego wniosku. Pracodawca musi uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku o zgodę na zakwaterowanie. Więcej informacji o opłacie już wkrótce.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram