Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Środki kontroli infekcji dotkną pracowników w Norwegii. Rząd przedłuża dla nich programy pomocowe

Monika Pianowska

14 grudnia 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku
Środki kontroli infekcji dotkną pracowników w Norwegii. Rząd przedłuża dla nich programy pomocowe

Nowe restrykcje znów mogą dotknąć pracowników m.in. branży hotelarskiej czy gastronomicznej. stock.adobe.com/licencja standardowa

13 grudnia norweski rząd ogłosił wprowadzenie szeregu nowych środków kontroli w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną w kraju fiordów. Dzień później podczas konferencji prasowej minister finansów Trygve Slagsvold Vedum i minister pracy Hadia Tajik zapowiedzieli podjęcie kroków, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom restrykcji.
Rząd przedłuży m.in. szereg programów dla osób zatrudnionych w Norwegii, chcąc zapewnić ochronę ludziom, którzy nie mogą pracować ze względu na środki kontroli infekcji, oraz zagwarantować większą sprawiedliwość społeczną. Obostrzenia dotkną np. gastronomię i usługi, gdzie wiele osób pracuje na stanowiskach w niepełnym wymiarze godzin. Wspomniane programy miały obowiązywać do końca stycznia, ale będą ważne miesiąc dłużej, do końca lutego.

Większe prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Chodzi o system rekompensat dla samozatrudnionych i freelancerów, uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych i odesłanych na permittering bez względu na to, jak długo pobierali zasiłek, a także beneficjentów zasiłku rehabilitacyjnego (AAP), którzy zostali dopuszczeni do pracy, głosi rządowy komunikat prasowy z 14 grudnia.
Do końca lutego stawka zasiłku dla bezrobotnych będzie podwyższona o 80 proc. rekompensaty dla części, która jest mniejsza niż 3-krotność kwoty podstawowej. Będą także obowiązywały specjalne zasady dotyczące zasiłków dla bezrobotnych dla praktykantów. Ponadto bezrobotny może przepracować do 60 proc. normalnego czasu pracy przed wygaśnięciem zasiłku dla bezrobotnych, w porównaniu z zazwyczaj wymaganymi 50 proc.
Zmiany zasad ogłosiła m.in. minister pracy Hadia Tajik.

Zmiany zasad ogłosiła m.in. minister pracy Hadia Tajik. Źródło: Fot. Sandra Skillingsås, Arbeiderpartiet – Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Norweskie władze zdecydowały także wprowadzić ponownie prawo do zasiłku dla bezrobotnych dla osób o niskich zarobkach w 2021 r. z dochodem zmniejszonym z 1,5 G do 0,75 G w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub z 3 G do 2,25 G w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych otrzymuje się, jeśli czas pracy zostanie skrócony tylko o 40 proc., a nie 50 proc., jak w normalnych warunkach.
Podstawa prawna do przyznania zasiłku dla bezrobotnych będzie w razie potrzeby przedłużana, żeby Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) zdążył obsłużyć interesantów i rozpatrzyć ich wnioski.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok