Nadchodzą wielkie zakupy?

Jeszcze zdążysz z kredytem

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Praca w Norwegii

Bezrobocie będzie niższe niż przed pandemią: optymistyczne prognozy NAV

Monika Pianowska

23 listopada 2021 13:30

Udostępnij
na Facebooku

Pojawia się dużo ogłoszeń pracy w dziedzinie zdrowia, pielęgniarstwa i opieki stock.adobe.com/licencja standardowa

Rynek pracy w Norwegii poprawił się w rekordowym tempie i stale zbliża się do poziomu sprzed pandemii, pisze Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) w komunikacie z 22 listopada. Według nowej prognozy NAV już w przyszłym roku bezrobocie będzie niższe niż przed kryzysem koronawirusowym.
Reklama
Dzięki stopniowemu łagodzeniu środków kontroli infekcji w kraju fiordów w ciągu ostatniego półrocza bezrobocie stale spadało – od marca do października liczba całkowicie bezrobotnych zmniejszyła się o 37 tys., podają dane wyrównane sezonowo z NAV.
Urząd szacuje, że w bieżącym roku w Norwegii średnio 88 tys. osób pozostanie ze statusem całkowicie pozbawionych pracy, lecz w 2022 roku ich liczba spadnie do 64 tys., a w 2023 do 60 tys. Odpowiada to stopie bezrobocia rejestrowanego na poziomie 3,3 proc. procent w następnych dwóch latach.

Więcej wolnych wakatów

Dane NAV pokazują, że zapotrzebowanie na siłę roboczą gwałtownie wzrosło w ciągu ostatniego roku i jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. Jak dotąd w 2021 r. liczba ogłaszanych wolnych stanowisk była o 27 proc. wyższa niż w analogicznym okresie w 2019 r. Pojawia się dużo ogłoszeń w dziedzinie zdrowia, pielęgniarstwa i opieki, lecz także w branżach poszkodowanych przez pandemię, jak turystyka i transport.
Hotelarstwo jest jedną z branż, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii w Norwegii.

Hotelarstwo jest jedną z branż, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii w Norwegii.Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

– Poprawa na rynku pracy jest szybsza, niż mogliśmy sobie wyobrazić i niewiele wskazuje na to, że bezrobocie utrzyma się na wyższym poziomie (...). Jednocześnie widzimy, że pewne nierównowagi mogą w przyszłości stwarzać wyzwania na rynku pracy – mówi dyrektor ds. pracy i opieki społecznej Hans Christian Holte cytowany w komunikacie prasowym.

Niektóre branże dalej poszkodowane

Jednak niektóre grupy zawodowe, takie jak właśnie turystyka i transport, nadal mają bardzo wysokie bezrobocie po kryzysie koronawirusowym, i wiele powiązanych z nimi osób pozostaje bez pracy od dłuższego czasu. – W związku z tym więcej osób prawdopodobnie będzie potrzebowało pomocy z NAV, aby wrócić do pracy – dodaje Holte.
Na dalszą poprawę na rynku pracy ma się przełożyć solidny wzrost norweskiej gospodarki w ciągu najbliższych kilku lat. NAV przewiduje, że przyczynią się do niej szczególnie zwiększona konsumpcja usług oraz wyższy eksport norweskich towarów i usług za granicę.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram