Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Prawie 40 tys. nieobsadzonych etatów w Norwegii. Największy deficyt w służbie zdrowia i zawodach technicznych

Monika Pianowska

08 maja 2025 13:40

Udostępnij
na Facebooku
Prawie 40 tys. nieobsadzonych etatów w Norwegii. Największy deficyt w służbie zdrowia i zawodach technicznych

Najbardziej brakuje wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia. stock.adobe.com/licencja standardowa

Z najnowszego badania Urzędu Pracy i Polityki Społecznej (NAV) wynika, że ​​w norweskich przedsiębiorstwach brakuje blisko łącznie 39 tys. pracowników. Problemem jest zarówno deficyt ludzi z kwalifikacjami zawodowymi, jak mechanicy, jak i w sektorze ochrony zdrowia i usług socjalnych.
Ankietę przeprowadzono od lutego do połowy marca bieżącego roku wśród 11 311 norweskich firm. Przedsiębiorstwa zostały zapytane, z jakim wykształceniem oraz doświadczeniem brakuje im pracowników.

Fach w ręku w cenie

Wyniki pokazują, że największe zapotrzebowanie istnieje na osoby z wykształceniem średnim, posiadające certyfikaty w zawodach związanych z mechaniką i maszynami, takich jak mechanicy przemysłowi, operatorzy maszyn budowlanych i spawacze. Łącznie brakuje 16 850 wykwalifikowanych pracowników, co stanowi 43 proc. całkowitej liczby osób potrzebnych dziś na norweskim rynku pracy.
– Duże inwestycje w działalność związaną z ropą naftową w ostatnich latach spowodowały sporą aktywność w tej branży i przyczyniły się do niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Mimo trudnego okresu w budownictwie nadal brakuje również osób z certyfikatami zawodowymi w tej dziedzinie. Ponadto, w odpowiedziach na pytanie o wykształcenie, wyraźnie widać brak personelu medycznego – stwierdza dyrektor ds. pracy i opieki społecznej Hans Christian Holte w komunikacie prasowym NAV.
Drugą co do wielkości grupę, z której deficytem borykają się obecnie norweskie firmy, stanowią osoby z wykształceniem wyższym (licencjackim lub równoważnym) na poziomie uniwersyteckim, których jest 10 050. Najwięcej w tej kategorii jest oczywiście zawodów związanych z pielęgniarstwem i opieką, w przypadku których szacuje się, że brakuje 4450 osób.
Trzecie miejsce wśród wykształconych osób, których brakuje firmom w Norwegii, zajmują te z tytułem magistra lub równoważnym. Zarejestrowany niedobór wynosi 5200 osób, z czego 2000 dotyczy wakatów dla pracowników z wykształceniem medycznym na tym poziomie.
W Norwegii brakuje też mechaników.

W Norwegii brakuje też mechaników.stock.adobe.com/licencja standardowa

Kryzys w służbie zdrowia

Ogólnie rzecz biorąc – niezależnie od poziomu wykształcenia – to właśnie w sektorze ochrony zdrowia i usług społecznych od dawna występuje największy niedobór pracowników. Szacuje się, że deficyt wynosi 11 450 osób, co oznacza spadek o 2350 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Najbardziej brakuje wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia (3000), innych zawodów medycznych (2150) i pielęgniarek (2100). Ponadto firmy mają do obsadzenia stanowiska m.in. dla pielęgniarek specjalistek (950) i lekarzy specjalistów (850).
– Niedobory siły roboczej w sektorze ochrony zdrowia i opieki będą stanowić coraz większe wyzwanie. Aby sprostać potrzebom w tym i innych sektorach, musimy zapewnić pracę większej liczbie spośród ponad 600 tys. osób pozostających poza rynkiem pracy – mówi minister pracy i integracji Tonje Brenna.
Uważa, że ​​potrzebne jest nowe podejście i że pracodawcy muszą podjąć aktywne wysiłki.
– Rząd postawił sobie ambitny cel zwiększenia wskaźnika zatrudnienia do 82 proc. do 2030 roku. W tym roku zwiększyliśmy budżet o kwotę 770 milionów dolarów na działania, które umożliwią większej liczbie osób znalezienie pracy. Między innymi umożliwimy szersze wykorzystanie dopłat do wynagrodzeń, nowy program dla młodzieży i większą współpracę między służbą zdrowia a NAV – podkreśla.
Źródła: NAV, NTB, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok