Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Praca w Norwegii

Praca na wakacje w Norwegii. O czym warto pamiętać?

Monika Pianowska

13 czerwca 2024 17:50

Udostępnij
na Facebooku
3
Praca na wakacje w Norwegii. O czym warto pamiętać?

Pracownikom przysługuje przynajmniej jedna przerwa, jeżeli czas pracy przekracza pięć i pół godziny. stock.adobe.com/licencja standardowa

Lato za pasem i wkrótce wiele młodych ludzi rozpocznie pracę wakacyjną w Norwegii. To dla nich świetna okazja, aby zrobić pierwszy krok w życie zawodowe, zdobyć doświadczenie i zarobić własne pieniądze. Dla wielu jest to także pierwsze spotkanie z nieznanymi wcześniej regułami, a na rynku pracy, szczególnie początkującym, łatwo popełnić błąd.
Dlatego Norweska Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) podsumowuje niektóre z najważniejszych informacji, które nowy pracownik powinien znać i się do nich stosować, i które przydadzą mu się również w dalszej karierze.

Umowa to podstawa

Każdy musi mieć umowę o pracę. Należy dokładnie zapoznać się z jej treścią i zapytać pracodawcę o szczegóły, jeśli znajdzie się w niej fragment niezrozumiały. Oczekiwania wobec nowo zatrudnionej osoby zarówno ze strony szefa, jak i współpracowników, powinny być z góry jasne. Tak samo zakres godzin pracy. Jeśli pracuje się nadliczbowo, trzeba otrzymywać stosowne wynagrodzenie za nadgodziny. Dodatkowo osoby poniżej 18. roku życia nie mogą pracować po godzinach.
Każdy musi przejść odpowiednie przeszkolenie w zakresie obowiązków, które ma wykonywać. Chodzi o to, jak należy wykonywać swoją pracę, co jest ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa oraz tego, by móc dobrze wykonywać swoje zadania. Lepiej też wiedzieć, kto jest przedstawicielem ds. bezpieczeństwa w firmie.
Pracownikom przysługuje przynajmniej jedna przerwa, jeżeli czas pracy przekracza pięć i pół godziny. Jeśli nie ma się ukończonych 18 lat, trzeba mieć przerwę trwającą co najmniej pół godziny, i najlepiej kolejną, jeśli czas pracy przekracza cztery i pół godziny.
Jeśli mimo podpisania umowy o pracę wakacyjną została ona później anulowana, nie wszystko stracone.

Jeśli mimo podpisania umowy o pracę wakacyjną została ona później anulowana, nie wszystko stracone.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Podstawowym dokumentem w stosunku pracy jest umowa o pracę. Każdy musi mieć dokument potwierdzający zatrudnienie i jego warunki. Kontrakt musi zawierać m.in. informację o godzinach pracy, ustalonym wynagrodzeniu, wysokości wynagrodzenia za nadgodziny, okresie wypowiedzenia oraz długości przerw. W razie pytań treść umowy można skonsultować z Arbeidstilsynet.
Od 1 lipca pisemne umowy o pracę muszą obowiązywać nie później niż siedem dni od pierwszego dnia pracy, jeżeli stosunek pracy trwa dłużej niż miesiąc. Jeśli jednak istnieje możliwość wcześniejszego przygotowania umowy, pracodawca musi o to zadbać.

Z perspektywami na przyszłość

NITO, norweska organizacja inżynieryjno-technologiczna, także udziela wskazówek w zakresie życia zawodowego dla początkujących. We wszelkiej komunikacji z potencjalnymi pracodawcami radzi zachować się uczciwie i profesjonalnie oraz wykazać zaangażowanie i motywację, aby zdobyć pracę wakacyjną. Warto także prosić o pomoc i wskazówki.
Samemu zaleca się zbadać firmę przed podjęciem zatrudnienia, np. odwiedzając jej stronę internetową i poczytać o jej działalności. Poszukanie wzmianek o przedsiębiorstwie w mediach, również społecznościowych, też jest wskazane. Dobrym pomysłem może być również ubieganie się o pracę wakacyjną w miejscu, w którym można sobie wyobrazić zatrudnienie po ukończeniu studiów.
Dodatkowo co do umowy, poza tym, że ma się prawo do co najmniej 40 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę wykraczającą poza uzgodnione godziny pracy lub w wysokości przekraczającej ustawowe limity normalnego czasu pracy, przysługuje też wynagrodzenie urlopowe z zarobionego wynagrodzenia. Po odejściu z pracy można ubiegać się o pisemne zaświadczenie.
Jeśli mimo podpisania umowy o pracę wakacyjną została ona później anulowana, nie wszystko stracone. Można mieć prawo do odszkodowania.
Źródła: Arbeidstilsynet, NITO, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

14-06-2024 11:13

Nie rozumiecie polska ciemna maso, ze praca wakacyjne jest przewaznie dla mlodych mieszkancow tego kraju. Jest okazja do zdobycia doswiadczenia w kierunku, w ktorym sie zdobywa edukacje. Mlodziez ma szanse poznac potencjalnych pracodawcow, a nawet znalezc przyszlego pracodawce. Studen wyzszych lat moze liczyc na zarobek do 300 koron na godzine.

Rafal Madej

13-06-2024 21:04

Przede wszystkim należy pamiętać że się nie opłaca! Pozdrawiam

kotadolf .

13-06-2024 18:26

Przede wszystkim o tym, zeby tu nie przyjezdzac!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok