Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Praca na wakacje w Norwegii? Wciąż są wolne miejsca

Monika Pianowska

05 lipca 2022 11:00

Udostępnij
na Facebooku
Praca na wakacje w Norwegii? Wciąż są wolne miejsca

Jeśli ma się ukończone 18 lat, stawka godzinowa powinna wynosić co najmniej 141,84 korony. stock.adobe.com/licencja standardowa

W norweskim przemyśle turystycznym wciąż jest wiele wolnych miejsc pracy na lato, informuje NHO Reiseliv. Siedem na dziesięć firm turystycznych ma dostępne wakaty na okres wakacyjny.
Reklama
– Hotele, restauracje, festiwale i firmy zajmujące się usługami i rozrywką w całej Norwegii szukają letnich pracowników – mówi kierownik NHO Reiseliv Kristin Krohn Devold w komunikacie prasowym.
W niedawnej ankiecie przeprowadzonej przez członków NHO Reiseliv siedem na dziesięć firm turystycznych odpowiedziało, że nadal mają wolne miejsca pracy na okres letni. Dotyczy to wszystkich branż w sektorze turystycznym, w tym hoteli, klubów nocnych i restauracji.
Potrzeba jest szczególnie duża w okręgu Vestland, gdzie według 87 proc. ankietowanych nadal są wolne wakaty. Tuż za nim plasuje się Nordland z 82 proc., podczas gdy w Agder 81 proc. respondentów odpowiedziało, że ​​wciąż ma wolne miejsca pracy na wakacje.
Hotele, restauracje, festiwale i firmy zajmujące się usługami i rozrywką w całej Norwegii szukają letnich pracowników.

Hotele, restauracje, festiwale i firmy zajmujące się usługami i rozrywką w całej Norwegii szukają letnich pracowników.Źródło: Fot. zdjęcie poglądowe, Pixabay

Ankieta pokazuje również, że jedna na cztery firmy turystyczne ma wyższy poziom rezerwacji na lato w tym roku w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Warto zdobyć doświadczenie

Branża turystyczna zatrudnia najwięcej młodych ludzi, a praca wakacyjna może zapewnić doświadczenia, które później mogą przynieść ogromne korzyści. Jeśli ma się ukończone 18 lat, stawka godzinowa powinna wynosić co najmniej 141,84 korony. Ważne jest zawarcie pisemnej umowy o pracę, niezależnie od tego, jak długo ma ona trwać.
W umowie powinny znaleźć się m.in. informacje dotyczące: nazwy firmy, jej adresu, miejsca wykonywanej pracy, okresu pracy, opisu wykonywanych obowiązków/nazwy stanowiska, wysokości wynagrodzenia, dodatku za nadgodziny, długości przerw czy okresu wypowiedzenia.

Źródła: NHO Reiseliv, ABCNyheter, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram