Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Praca sezonowa: pracownicy sektora zdrowia na wagę złota

Natalia Szitenhelm-Smeja

24 maja 2022 17:50

Udostępnij
na Facebooku
1
Praca sezonowa: pracownicy sektora zdrowia na wagę złota

W Norwegii brakuje zwłaszcza pielęgniarek, zarówno jeśli chodzi o zatrudnienie stałe, jak i sezonowe. stock.adobe.com/standardowa/elmar gubisch

Pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, magazynierzy, kelnerzy, kucharze czy sprzedawcy - jak w połowie maja podaje Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV), w 2022 dla tych profesji pojawiło się rekordowo dużo ofert o pracę “na sezon”.
Reklama
NAV informuje, że tylko od stycznia do kwietnia bieżącego roku w systemie pojawiło się 38 400 ogłoszeń o pracę w sezonie letnim - to 63 proc. więcej niż w 2021, a ponad dwa razy więcej ofert niż dwa lata temu.

Brakuje pracowników

Wzrost liczby ofert może wynikać z faktu, że pracodawcy mają trudności z pozyskaniem pracowników, wyjaśnia Hans Christian Holte, dyrektor ds. pracy i opieki społecznej w NAV. - Walczą o obsadzenie stałych wakatów i dlatego mają większą potrzebę zatrudniania na okres tymczasowy - dodaje.
Holte mówi, że popyt na pracowników sezonowych jest tak duży, że osoby, które dopiero teraz zdecydują się szukać pracy na sezon, nie będą miały problemu, żeby ją znaleźć. - Wcześniej nie widzieliśmy tak dużego zapotrzebowania [na pracowników w sezonie letnim - przyp. red.]. Normalnie powiedzielibyśmy, że to trochę za późno na szukanie wakacyjnej pracy w maju, ale w tym roku z pewnością tak nie jest - podsumowuje.
Tylko w kwietniu 2022 ogłoszono więcej ofert pracy na sezon niż w jakichkolwiek innych miesiącach w latach 2018-2021, podaje NAV.

Tylko w kwietniu 2022 ogłoszono więcej ofert pracy na sezon niż w jakichkolwiek innych miesiącach w latach 2018-2021, podaje NAV.Źródło: fotolia.com/ royalty free

W momencie publikacji artykułu w systemie NAV widniało ponad 4200 wakatów na sezon.

Pracownicy w sektorze zdrowia na wagę złota

Większość ofert zatrudnienia dotyczy przede wszystkim pracowników z sektora zdrowia, m.in. pielęgniarek czy opiekunów medycznych - od stycznia do kwietnia pojawiło się ponad 18 tys. ofert pracy dla tej grupy zawodowej. NAV podaje, że to o 81 proc. więcej niż w 2019. Za służbą zdrowia są usługi - w systemie zamieszczono w sumie ponad 4,6 tys. ofert pracy na sezon. Tuż za nim znajdują się turystyka i transport - 3,9 tys. ogłoszeń o pracę w okresie styczeń-kwiecień. - Jest też duże zapotrzebowanie na pracowników sklepów, magazynów, branży sprzątającej, a także kelnerów i kucharzy- informuje NAV.

100 000 wakatów

Norweski rynek pracy zmaga się z niedoborem pracowników nie tylko, jeśli chodzi o sezonowe zatrudnienie. Ostatnio pisaliśmy, że ogólnie liczba wakatów na rynku wynosi ponad 100 tys. - to najwyższy poziom do dekady. Popyt na siłę roboczą jest szczególnie wysoki w branży budowlanej.
NAV, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


gregorek0078 Gradalski

25-05-2022 09:46

Macie skalniaki zasrane!
Jak Nas nie szanowali wcześniej to teraz zdziwko że nie ma komu robić.
Ja za wiele lat bycia tutaj przeszedłem dość rasistowskich akcji z norkami!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram