Eksperyment zostanie przeprowadzony w przedszkolu Lillo gård w dzielnicy Sagene. [zdjęcie poglądowe]
stock.adobe.com/licencja standardowa
W ubiegłym roku Rada Miejska Oslo uzgodniła z Partią Czerwonych (Rødt) testowanie skróconych godzin pracy. Teraz stołeczna gmina wypróbuje sześciogodzinny tryb. W ramach planu budżetowego na 2023 rok eksperyment zostanie przeprowadzony w przedszkolu Lillo gård w dzielnicy Sagene.


reklama
Jak pisze NRK, władze przeznaczą około 10 milionów koron na zwiększenie personelu i dalsze badania na potrzeby dwuletniego programu pilotażowego. Dzięki temu pracownikom nie zostaną obniżone pensje.
Późniejsza emerytura?
Jak mówi radny ds. finansów Einar Wilhelmsen z partii Zielonych (MDG) w wywiadzie dla NRK, projekt ma w dłuższej perspektywie sprawić, że mieszkańcy norwegii będą pracować dłużej, czyli w konsekwencji później przechodzić na emeryturę, zasilając norweskie środowisko zawodowe.
Przedszkole Lillo gård w Oslo to miejska placówka z miejscami dla 60 dzieci. Zatrudnia 15 pracowników i dyrektor Adę Tveter Lysvik. Jak informuje portal barnehage.no, godziny otwarcia przedszkola prawdopodobnie nie ulegną zmianie.
Władze przeznaczą około 10 milionów koron na zwiększenie personelu i dalsze badania na potrzeby dwuletniego programu pilotażowego.stock.adobe.com/ licencja standardowa
To nie pierwsze podejście
Budżet gminy Oslo na 2023 r. zostanie przedstawiony 21 września i rozpatrzony przez Radę Miasta 7 grudnia.
Kwestia wprowadzenia w kraju fiordów sześciogodzinnego trybu pracy to nie nowość. Przykładowo w kwietniu 2007 roku magazyn spółdzielni mleczarskiej Tine w Heimdal (Trondheim) skrócił tydzień pracy do 30 godzin dla wszystkich pracowników. Zatrudnionym pozwolono zachować wynagrodzenie, mimo że zmniejszono im wymiar czasu pracy o 20 proc.. Projekt próbny został wprowadzony jako stały układ, ale w listopadzie 2019 r. jednak go wycofano.
Według portalu Fagbladet grupy zawodowe w Norwegii po raz pierwszy zażądały pracy w wymiarze 6 godzin już około sto lat temu. LO po raz pierwszy zaproponowało skrócony tryb w 1931 roku.
Źródła: NTB, Fagbladet, barnehagen.no