Prawie 270 tys. dzieci w Norwegii chodzi do przedszkola.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Trzy na dziesięć przedszkoli w Norwegii nie spełnia norm pedagogicznych, podają nowe dane Urzędu ds. Edukacji. Rząd rozpoczyna teraz prace nad nową strategią, która zapewni dzieciom lepszą opiekę, co oznacza między innymi więcej nauczycieli w świetlicach i wykwalifikowanych pracowników w poszczególnych placówkach.
Prawie 270 tys. dzieci w Norwegii chodzi do przedszkola i w wielu placówkach wychowanków przypada za dużo na jednego opiekuna. Chociaż w kraju fiordów jest obecnie więcej przedszkoli, które spełniają normę pedagogiczną niż w ubiegłym roku, to 30 proc. placówek nadal nie zatrudnia wystarczającej liczby wychowawców, aby sprostać wymogom.
– Przedszkole to ta część procesu edukacyjnego, która ma największe znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży. Paradoksem jest, że to właśnie w przedszkolu poziom kompetencji jest najniższy – mówi minister edukacji Tonje Brenna.
Będą nowe zasady zatrudnienia
Brenna podkreśla, że władze porzucą przedszkolną strategię poprzedniego rządu na poczet nowej, bardziej ambitnej. Będzie gotowa ona jesienią. Rząd zaostrzy m.in. przepisy dotyczące prywatnych przedszkoli. Musi zapewnić, aby dotacje publiczne i płatności rodziców trafiały do placówek opieki dziennej.
– Paradoksem jest, że to właśnie w przedszkolu poziom kompetencji jest najniższy – mówi minister edukacji Tonje Brenna.flickr.com/ Arbeiderpartiet/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
– Ustalimy jasne wymagania dotyczące personelu tymczasowego (...) i poprawimy normę zatrudnienia. Ponadto musimy przyjrzeć się zadaniom, które odciągają pracowników od dzieci – zapowiada minister edukacji cytowana w rządowym komunikacie.
Dziś w kraju fiordów funkcjonuje 5500 przedszkoli. Według informacji Urzędu ds. Edukacji placówek jednak ubywa. Mniej jest obecnie przede wszystkim kameralnych przedszkoli, dla 25 lub mniej dzieci. Odsetek małych przedszkoli zmniejszył się z 31 proc. w 2012 r. do 24 proc. teraz.
Rodzice są zadowoleni
Urząd ds. Edukacji opublikował również rezultaty Badania Zadowolenia Rodziców 2021, z którego wynika, że znacznej większości respondentów (93 proc.) podoba się, jak działają norweskie przedszkola, a sytuacja epidemiczna nie wydaje się wpływać na ich satysfakcję.
Rodzice są szczególnie zadowoleni z bezpieczeństwa dziecka i jego dobrego samopoczucia w przedszkolu. Co dziesiąty rodzic jest niezadowolony z oferty żywnościowej, a 16 proc. z małej liczby personelu. Norma pedagogiczna stanowi, że na 7 dzieci poniżej 3 lat i na 14 dzieci w wieku powyżej 3 lat musi przypadać co najmniej 1 pedagog.
Reklama