Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Od 2023 zmiany w prawie pracy. Surowsze wymogi zatrudniania na niepełny etat

Natalia Szitenhelm- Smeja

13 grudnia 2022 18:30

Udostępnij
na Facebooku
7
Od 2023 zmiany w prawie pracy. Surowsze wymogi zatrudniania na niepełny etat

Marte Mjøs Persen zapowiada spore zmiany na rynku pracy /zdjęcie poglądowe Simen Gald / Arbeids- og inkluderingsdepartementet/CC BY 2.0/flickr

Od 1 stycznia w życie wejdą zmiany w ustawie o środowisku pracy, które zakładają, że to praca na pełen etat ma stanowić trzon norweskiego życia zawodowego. Nowe prawo zakłada m.in., że pracodawca, by zatrudnić pracownika w niepełnym wymiarze godzinowym, będzie musiał udokumentować potrzebę takiej rekrutacji.
Jak informuje Ministerstwo Pracy w grudniowym komunikacie, praca w pełnym wymiarze godzinowym ma stać się normą w życiu zawodowym, a pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymają silniejsze preferencyjne prawo do pracy na pełen etat. - Stałe stanowiska muszą być główną zasadą norweskiego życia zawodowego. Fakt, że zbyt wiele osób pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, jest dużym problemem w niektórych obszarach [rynku pracy - przyp.red.] i dotyczy w szczególności kobiet. Dlatego nadchodzi norma pełnoetatowa - komentuje szefowa resortu Marte Mjøs Persen.

Zmiany od nowego roku

Od 1 stycznia 2023 pracodawca chcący zatrudnić pracowników w niepełnym wymiarze godzinowym, będzie musiał udokumentować potrzebę rekrutacji na takie stanowiska, a także przedyskutować tę kwestię ze związkami zawodowymi. Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) otrzyma uprawnienia do egzekwowania przestrzegania przez pracodawcę obowiązku w zakresie dokumentacji i rozmów ze związkowcami. 

Wprowadzone zostaną dwie zmiany w prawie mające na celu wzmocnienie preferencyjnego prawa pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zgodnie z ustawą o środowisku pracy prawo preferencyjne musi mieć również zastosowanie do nowo zatrudnionych pracowników w firmie, oprócz pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, którzy mają prawa do „dodatkowych zmian i tym podobnych”.
Rząd dąży również do tego, aby branża budowlana nie mogła już zatrudniać pracowników za pośrednictwem firm rekrutacyjnych

Rząd dąży również do tego, aby branża budowlana nie mogła już zatrudniać pracowników za pośrednictwem firm rekrutacyjnych Źródło: mumemories - stock.adobe.com/standardowa/tylko do użytku redakcyjnego

Agencje pośrednictwa pracy na celowniku

Oprócz decyzji resortu pracy co do zaostrzenia zasad zatrudniania na niepełny etat, 12 grudnia w Stortingu odbyło się głosowanie nad zmianami w przepisach dotyczących działalności agencji pośrednictwa pracy. W pierwszej turze głosowania parlamentarzyści przegłosowali prawo do stałego zatrudniania pracowników - zgodnie ze zmianami nabywa je każdy tymczasowo zatrudniony, który nieprzerwanie od trzech lat pracuje dla jednej firmy. Oprócz tego Storting zdecydował o wprowadzeniu przepisów zakazujących działalności agencji pośrednictwa pracy dla branży budowlanej w regionie Oslo. - Storting przyjął zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania i wynajmowania [pracowników -red.] przez firmy pośrednictwa pracy, które pociągają za sobą restrykcje w zakresie cofnięcia dostępu do zatrudniania „w przypadku pracy tymczasowej”. Prawo do stałego zatrudnienia zostało wzmocnione i dotyczy teraz wszystkich pracowników zatrudnionych przez firmy pośrednictwa pracy - czytamy w skróconym opisie decyzji parlamentu. 

Na razie nieznany jest jednak termin wejścia w życie zmian przegłosowanych w parlamencie, Ministerstwo Pracy do tej pory nie wystosowało w tej sprawie oficjalnego oświadczenia. 

Norweski rząd już na początku 2022 poinformował, że chce ustanowić przepisy, które zagwarantują prawo do pracy w pełnym wymiarze godzin. W styczniu ówczesna minister pracy Hadia Tajik zapowiadała, że praca w niepełnym wymiarze godzin oznacza mniej siły roboczej i gorszą bazę dochodową.
Arbeids- og inkluderingsdepartementet, Stortinget, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pp ppp

15-12-2022 10:25

Oby tez nie zamkli Klokłorka bo tez nie będę miał roboty ze szwagrem

N O

14-12-2022 17:08

Jak miałeś umowę na 20% to ci się nic nienależało ja mam na 100% fasta.

N O

14-12-2022 17:07

Jak ktoś jest nie komunikatywny i zdesperowany to może robił po firmach krza za stawkę pomocnika.

G123 G-321

14-12-2022 15:39

xtrail napisał:
Tak małe firemki już ręce zacierają będą przyjmować za 230 -240 koron na godzine .Agencje płacą więcej i wszystko dojazdy do pracy,bramki itp. Wielka BZDURA!.
To nie agencja/bemanning płaci te dodatki tylko dana firma która zatrudnia/wynajmuje pracownika.
Wszystko zależy od danego projektu i wielkości firmy.
A bemaninng nie ma nic do tego, o ile konsultant sam z siebie nie okrada robotnika.

Mari Dzins

14-12-2022 05:53

Oby nie zamkli Łorkszopu, bo nie będę mieć pracy ze szwagrem. I jak człowiek ma się cieszyć z Narodzin Dzieciątka Jezus, jak tu w głowie siedzi czy nie pisać do pośrednika z Rajchu :/

jacek lytaw

13-12-2022 20:08

I bardzo dobrze bo przyjmuja firmy krzak na 2 dni i tak przez caly rok. Moze skonczy sie z oszustwami pseudo firm xzy to sprzatajacych, busowlanych itp.... Brawo

N O

13-12-2022 19:07

Tak małe firemki już ręce zacierają będą przyjmować za 230 -240 koron na godzine .Agencje płacą więcej i wszystko dojazdy do pracy,bramki itp.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok