Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Brak umowy, bezpłatne nadgodziny i nielegalny monitoring: na to są narażeni pracownicy sezonowi

Monika Pianowska

09 sierpnia 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Brak umowy, bezpłatne nadgodziny i nielegalny monitoring: na to są narażeni pracownicy sezonowi

Wśród powtarzających się naruszeń LO wymienia brak umów o pracę i nielegalny nadzór kamer, jak również przekazywanie grafików na ostatnią chwilę. stock.adobe.com/licencja standardowa

W te wakacje już 36 rok z rzędu letni patrol norweskich związków zawodowych (LOs sommerpatrulje) sprawdzał, czy pracodawcy nie dopuszczają się wykroczeń w stosunku do zatrudnionych dorywczo. Jak się okazało, patrol wykrył naruszenia prawa i zasad pracy w prawie połowie miejsc, które wolontariusze odwiedzili tego lata. Najbardziej narażeni  na łamanie kodeksu są najmłodsi pracownicy sezonowi.
Do tej pory latem patrol LO odwiedził ponad 5238 miejsc pracy i ujawnił naruszenia prawa i zasad pracy w 46 proc. z nich. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła 45 proc., pisze LO Norge w komunikacie z 30 lipca. Patrol wskazuje na duży wzrost wykroczeń w ciągu ostatnich dwóch lat podczas pandemii koronawirusa.
– Rok z wieloma bezrobotnymi i odesłanymi na permittering może prawdopodobnie doprowadzić do tego, że wielu z nich zaakceptuje gorsze warunki pracy, niż są do tego uprawnieni – uważa doradca młodzieżowy Bjarne Lagesen.
Godzinowa stawka w branży gastronomicznej dla pracowników powyżej 20. roku życia to 167,9 korony.

Godzinowa stawka w branży gastronomicznej dla pracowników powyżej 20. roku życia to 167,9 korony. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Nie mogą sobie zaplanować tygodnia

Wśród powtarzających się naruszeń LO wymienia brak umów o pracę i nielegalny nadzór kamer, jak również przekazywanie grafików na ostatnią chwilę. Harmonogramu tygodnia nie otrzymuje na czas aż 9,9 proc. zapytanych pracowników. Zdarza się, że zapoznają się z nim dopiero w piątek przed nadchodzącym tygodniem, przez co nie mogą sobie swobodnie zaplanować czasu.

Od 36 lat letni patrol LO pomaga młodym ludziom zatrudnionym sezonowo, informuje o tym, do czego są uprawnieni jako pracownicy i rozwiewa ich wątpliwości m.in.w kwestii tego, co powinno się znaleźć w treści umów. W sprawie pytań dotyczących wakacyjnej pracy w Norwegii można zadzwonić pod numer 416 16 666 lub skontaktować się z Sommerpatruje na Facebooku, Instagramie lub mailowo: sommerpatruljen@lo.no.

Dane z tegorocznych badań pokazują, że najbardziej narażone na naruszenia ze strony pracodawcy są osoby poniżej 18. roku życia. Podczas gdy w 41,9 proc. przypadkach osób powyżej 25. roku życia dochodzi do wykroczeń, w grupie wiekowej 13-17 lat liczba ta sięga 58,4 proc. Młodzi ludzie często zatrudniają się sezonowo w branżach, takich jak handel, hotele i usługi, a także sektor publiczny, np. służba zdrowia, i rolnictwo.
Najczęściej młodzi pracują zbyt długo i nie otrzymują wynagrodzenia za nadgodziny. Letni patrol LO stwierdza również, że coraz więcej młodych pracowników doświadcza nielegalnego nadzoru kamer w swoim miejscu pracy. Stwierdził to co dziesiąty respondent. Co szósty zatrudniony w wieku poniżej 18. lat nie ma natomiast podpisanej pisemnej umowy o pracę.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok