Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

W Norwegii pracuje najmniej cudzoziemców od 2016 roku. Wielu imigrantów bez zatrudnienia wskutek pandemii

Monika Pianowska

01 czerwca 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
1
W Norwegii pracuje najmniej cudzoziemców od 2016 roku. Wielu imigrantów bez zatrudnienia wskutek pandemii

Dotyczy to m.in. pracowników restauracji i hoteli, kierowców oraz osób zajmujących się sprzątaniem. stock.adobe.com/licencja standardowa

Pandemia koronawirusa i zamknięte granice sprawiły, że zarejestrowano ostatnio najmniejszą liczbę obcokrajowców pracujących w Norwegii od 2016 roku, podają najnowsze raporty Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Jednocześnie, zgodnie z danymi urzędu, wielu imigrantów zamieszkujących kraj fiordów wskutek pandemii straciło pracę.
W sumie w pierwszym kwartale 2021 r. było prawie 84 tys. mniej etatów w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, co oznacza spadek o 2,9 proc. Według statystyk SSB prawie jedno na cztery z tych miejsc pracy należało do nierezydentów, czyli osób, które formalnie wyjechały za granicę i mają planowany pobyt w Norwegii krótszy niż sześć miesięcy.

Najwięcej z Afryki, Europy Wschodniej i Azji

Wielu imigrantów straciło w zeszłym roku pracę w zawodach, które zostały mocno dotknięte środkami kontroli emisji koronawirusa. Dotyczy to m.in. pracowników restauracji i hoteli, kierowców oraz osób zajmujących się sprzątaniem.
W nowym raporcie Centralne Biuro Statystyczne przeanalizowało liczbę zatrudnionych i status zawodowy imigrantów w czwartym kwartale 2019 r. i tym samym kwartale 2020. Wśród imigrantów i pracowników urodzonych w Norwegii, których rodzice są imigrantami, odpowiednio 29 i 30,7 proc. pracowało w branżach najbardziej narażonych na kryzys koronawirusowy w ostatnim kwartale 2019 r. W ogólnej populacji odsetek ten wyniósł 13 proc.
Ponad 8 z 10 utraconych etatów dotyczyło m.in. branży hotelarsko-gastronomicznej .

Ponad 8 z 10 utraconych etatów dotyczyło m.in. branży hotelarsko-gastronomicznej . Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Większość cudzoziemców i osób z imigranckimi korzeniami, które pozostały bez pracy pod koniec 2020 r., ma jedynie wykształcenie podstawowe. Według SSB istnieje również duża różnica związana z pochodzeniem geograficznym różnych grup imigrantów. W ostatnim kwartale ubiegłego roku bez pracy pozostawało 14,4 proc. imigrantów z Afryki, a 13 i 12,5 proc. imigrantów z Europy Wschodniej i Azji. Odsetek imigrantów z krajów nordyckich i Europy Zachodniej, którzy nie mieli pracy, był znacznie niższy.

Poszkodowane hotele, gastronomia i...

Od pierwszego kwartału 2020 r. do tego samego kwartału 2021 występują także duże różnice w rozwoju liczby miejsc pracy w różnych grupach branżowych w Norwegii ogółem, pisze SSB. Ponad 8 z 10 utraconych etatów dotyczyło czterech branż: hotelarsko-gastronomicznej (40 200 mniej, -35,3 proc.), transportu i przechowywania (ponad 14 100 mniej miejsc pracy, -9,9 proc.), usług biznesowych (ponad 14 200, -8,9 proc.), usług osobistych, jak pielęgnacja ciała czy działalność kulturalna i rozrywkowa (ponad 8800 etatów, -7,5 proc.).
Wśród branż, które odnotowały umiarkowany wzrost w ciągu ostatniego roku, znajdują się usługi zdrowotne i społeczne, administracja publiczna, obronność i badania społeczne oraz informacja i komunikacja.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ze nek

01-06-2021 23:04

I bardzo dobrze im.
Niech sami pracują na 4 zmiany...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok