Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Praca w Norwegii

Będą kontrole Inspekcji Pracy. Tym razem pod lupą branża sprzątająca

Monika Pianowska

23 marca 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Będą kontrole Inspekcji Pracy. Tym razem pod lupą branża sprzątająca

Branża sprzątająca to branża, w której pracownicy mają prawo do stawki minimalnej. stock.adobe.com/licencja standardowa

Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) zapowiada kolejne kontrole w norweskich firmach z branży sprzątającej. Zdaniem instytucji zatrudnieni w nich pracownicy są szczególnie narażeni na wyzysk.
Kontrole będą prowadzone na terenie całego kraju. Do tej pory w branży sprzątającej wykrywano często wykorzystywanie pracowników pochodzenia zagranicznego, niewielkie wymagania dotyczące wykształcenia czy niedogodne godziny pracy.
– Pracownicy zagraniczni są zwykle bardziej narażeni na wyzysk. Często bariery językowe stwarzają wyzwania i mogą mieć mniejszą wiedzę na temat praw i obowiązków w życiu zawodowym – mówi Trude Vollheim, dyrektorka Arbeidstilsynet.

Najczęstsze kryteria

Branża sprzątająca to branża, w której pracownicy mają prawo do stawki minimalnej. Ma zastosowanie niezależnie od tego, czy zatrudniony jest Norwegiem, czy obcokrajowcem, a także czy jest zatrudniony na stałe, tymczasowo oraz czy pracuje w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.
W 2012 roku wprowadzono system zatwierdzania firm świadczących usługi sprzątające, i zabrania się zarówno działania bez zezwolenia, jak i kupowania usług od przedsiębiorstw, które nie są zatwierdzone. Dotyczy to również wynajmują pracowników i osób prowadzących działalność na własny rachunek.
Źródło: Arbeidstilsynet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

24-03-2023 23:40

Ale coz to da jak pracownicy mowia to co szefowa kazde pod grozbami i terryrozywnniem ludzi . A ci co na czarno sprzataja domki w piwnicach sie ukrywaja lub szefowa i wygania . Pracownicy w pseudo norweskich firmach pracuja w swoich ciuxhach butach za ktore powinien byc ekvivalent i kiedy podqjesz rachunke za bety ubrania to mowia ze nic im sie nie nalezy No moze 5%firm daje odziez obuwie ale znow nie placa za dojqxdy miedzy punktum itd itp. Uchyboenia sa przerazajace ale nie wylapie sie wszystkich oszukujqcych czy to tez pracownikow czy tez skat. Ale budownictwo kroluje transport na lotniska tez wioda prym w przekretach . No coz z domu to wynosza i bez oszukiwania bez kombinacji tak nie da rady jak to powiedziala jedna z pracodawczyn to na takich ludziach najwiecej sie zarabia.takze inspekcje daje Wam zielone swiatlo do przodu. Karajcie ,likwidujcie å jesli trzeba zajmujcie dobytki bo to od miesiaca nie robia to od dziesiatkek lat jest praktykowane.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok