Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Prawo pracy: młodzi pracownicy nie mogą pracować po godzinie 21

Natalia Szitenhelm-Smeja

09 grudnia 2022 08:30

Udostępnij
na Facebooku
Prawo pracy: młodzi pracownicy nie mogą pracować po godzinie 21

W okresie świąt Bożego Narodzenia zapotrzebowanie na siłę roboczą w gastronomii jest szczególnie duże arbeidstilsynet/materiały prasowe

Trwa sezon na firmowe spotkania wigilijne, a branża gastronomiczna ma w związku z tym sporo pracy. Wiele młodych osób “dorabia” sobie na takich imprezach jako obsługa kelnerska lub pomoc kuchenna. Inspekcja Pracy przypomina jednak, że osoby poniżej 18 roku życia nie mogą pracować w nocy.
Hotelarstwo i gastronomia to jedna z branż, w której zatrudnia się najwięcej młodych pracowników, a w okresie świąt Bożego Narodzenia zapotrzebowanie na siłę roboczą jest szczególnie duże. Restauracje i lokale gastronomiczne mogą zatrudniać osoby młode, nawet te, które ukończyły 13 lat, informuje Arbeidstilsynet, jednak podkreśla, że pracodawcy muszą dobrze zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudniania niepełnoletnich.

Ustawy dyktują reguły

Pracodawca zatrudniający niepełnoletnich pracowników musi mieć na uwadze tzw. ustawę alkoholową, a także ustawę o środowisku pracy. 

Ta pierwsza mówi, że każdy, kto sprzedaje lub podaje napoje o zawartości alkoholu 22 proc. lub więcej, musi mieć ukończone 20 lat. W przypadku innych napojów alkoholowych granica wieku wynosi 18 lat. Osoba niepełnoletnia, oprócz sprzedaży alkoholu, nie może również serwować gościom/klientom napojów alkoholowych. 

Druga ustawa reguluje czas pracy osób niepełnoletnich. Zgodnie z prawem czas pracy od 21 do 6 rano uważa się za pracę w nocy.

Czas pracy dla osób między 15 a 18 rokiem życia
- maksymalnie 8 godzin dziennie
- 40 godzin tygodniowo

Jeżeli dana osoba jest zatrudniona w kilku miejscach, łączny czas pracy nie może przekraczać tygodniowego limitu.
~Arbeidstilsynet

Są wyjątki

Inspekcja Pracy podkreśla jednak, że od zakazu pracy w nocy w przypadku niepełnoletnich istnieją wyjątki. Np. osoba obsługująca gości, pracująca na umowę o przyuczenie do zawodu, może wykonywać obowiązki do godz. 24.

Pełny przegląd wyjątków
Arbeidstilsynet
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok