Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Feriepenger, czyli dodatek urlopowy: najczęściej zadawane pytania

Monika Pianowska

13 czerwca 2022 13:30

Udostępnij
na Facebooku
 Feriepenger, czyli dodatek urlopowy: najczęściej zadawane pytania

Wynagrodzenie zwane feriepenger w czasie urlopu ma zastąpić zwykłą pensję. fotolia.com/ royalty free

W Norwegii rozpoczyna się okres letni, a to oznacza nie tylko urlopowy wypoczynek, lecz także zastrzyk gotówki na wakacyjny czas. Wynagrodzenie zwane feriepenger w czasie urlopu ma zastąpić zwykłą pensję.
Prawo do wypłaty pieniędzy wypracowuje się w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego, a podstawą do wyliczania dodatku wakacyjnego jest dochód brutto z tego okresu. Warto jednak pamiętać, że nie wliczają się do niego m.in. dodatki związane z podróżami służbowymi czy feriepenger z ubiegłego roku.
Wokół wynagrodzenia urlopowego rodzi się jednak zwykle sporo pytań, szczególnie gdy dotyczy osoby, która ma je otrzymać po raz pierwszy. Z rozwianiem wątpliwości spieszy Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet). W czerwcowym komunikacie instytucja opublikowała odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące feriepenger.

Kiedy dostaje się wypłatę urlopową?

Zgodnie z ustawą urlopową pracownik powinien otrzymać świadczenie ostatniego zwykłego dnia wypłaty przed urlopem, chyba że uzgodniono inaczej. W przypadku podziału urlopu również feriepenger dzieli się odpowiednio. Wiele firm ma umowę, że dodatek urlopowy jest wypłacany w określonym miesiącu, na przykład w czerwcu.

Jak sprawdzić, ile pracownikowi należy się świadczenia urlopowego?

Feriepenger są obliczane na podstawie wynagrodzenia wypłaconego w roku uzyskania zarobków, w roku poprzedzającym zakończenie urlopu. Na wyciągu z wynagrodzeń i potrąceń z zeszłego roku musi widnieć podstawa wynagrodzenia urlopowego.Wynosi ono co najmniej 10,2 proc. podstawy wymiaru urlopu. Odsetek ten jednak może być wyższy: w przypadku pracowników w wieku powyżej 60 lat powinien wynosić o 2,3 proc. więcej niż normalna stawka, bywa wyższy również w firmach z układem zbiorowym.
Feriepenger są obliczane na podstawie wynagrodzenia wypłaconego w roku uzyskania zarobków, w roku poprzedzającym zakończenie urlopu.

Feriepenger są obliczane na podstawie wynagrodzenia wypłaconego w roku uzyskania zarobków, w roku poprzedzającym zakończenie urlopu. Źródło: fotolia.pl - royalty free

Czy jeśli zaczęło się nową pracę 1 stycznia, to czy w czerwcu podczas urlopu przysługuje pensja lub feriepenger od nowego pracodawcy?

Nie. Wakacje to bezpłatny czas wolny, zaś feriepenger to świadczenie zarobione w zeszłym roku, które pokryje utratę wynagrodzenia, która ma miejsce na poczet urlopu.Wynagrodzenie urlopowe zarobione u poprzedniego pracodawcy powinno było zostać wypłacone w momencie odejścia z pracy lub wpłynie dopiero w czerwcu. Jeśli nie pracowało się w ubiegłym roku, prawo do urlopu pozostaje, ale nie do feriepenger.

Czy osoby, które w poprzednim roku studiowały i nie przysługuje im pełne świadczenie feriepenger, muszą wykorzystywać cały urlop?

Nie, ustawa urlopowa umożliwia pracownikom zrzeczenie się prawa do urlopu, jeżeli wynagrodzenie urlopowe nie pokrywa utraconego wynagrodzenia podczas wakacji..

Czy przebywanie na zwolnieniu chorobowym przez większą część roku wpływa na wysokość świadczenia urlopowego w roku następnym?

Pracodawca musi wypłacać zasiłek chorobowy przez pierwsze 16 dni zwolnienia chorobowego. Za ten okres należy również obliczyć wynagrodzenie urlopowe. Następnie ubezpieczenie społeczne pokrywa dodatek urlopowy za maksymalnie 48 dni zwolnienia chorobowego w każdym roku zarobkowym.
W tych przypadkach, w których pracodawca wypłaca zaliczkę na zwolnienie chorobowe, od określonych porozumień / układów zbiorowych będzie zależeć, czy wynagrodzenie urlopowe ma być wypłacane normalnie.
Źródła: Arbeidstilsynet, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok