Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmieniasz adres zamieszkania w Norwegii? Sprawdź, jak to zrobić i dlaczego jest to tak ważne Praca i prawo pracy
info@multinor.no 14 października 2018
08:00

Zmieniasz adres zamieszkania w Norwegii? Sprawdź, jak to zrobić i dlaczego jest to tak ważne

Skomentuj
Wymeldowanie lub wyjazd dłuższy niż 6 miesięcy również powinny zostać zgłoszone w urzędzie. fotolia.pl/royalty free
Adres zamieszkania w Norwegii jest bardzo istotną sprawą. Wiele ważnych dokumentów dostarcza się drogą pocztową na adres podany w Norweskim Rejestrze Ludności (Folkeregisteret). Dlatego, jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania – zarówno na terenie Norwegii, jak i w przypadku przeprowadzki do Polski – powinieneś wiedzieć, jak to zrobić.

Dlaczego powinno się zgłosić zmianę adresu?

Jeśli mieszkasz i pracujesz w Norwegii, na pewno wiesz, że drogą pocztową dostarczana jest korespondencja z różnych instytucji, na przykład Helfo (norweski odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia) lub NAV, a także dokumenty, takie jak wstępne rozliczenie podatkowe (Skattemelding), kody PIN/MinID czy roczny wynik rozliczenia podatkowego (Skatteoppgjør). 

W przypadku gdy zarejestrowany adres jest nieaktualny, dokumenty te mogą do ciebie nie dotrzeć lub utknąć na poczcie. Może to skutkować na przykład tym, że złożony przez ciebie wniosek zostanie odrzucony z powodu niedotrzymania terminu dostarczenia dodatkowej dokumentacji. Z powodu niewłaściwego adresu możesz również nie zdążyć na czas z rozliczeniem podatkowym. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie zmiany dotyczące adresu zamieszkania niezwłocznie zgłaszać do Folkeregisteret.
Reklama

Zmiana adresu na terenie Norwegii

Jeśli zmieniasz swój adres zamieszkania na terenie Norwegii, musisz zaktualizować dane w urzędzie. Tylko posiadacze stałego numeru personalnego mogą zmienić adres zameldowania w kraju fiordów, natomiast osoby posiadające D-nummer (tymczasowy numer identyfikacyjny) są zarejestrowane tylko pod adresem korespondencyjnym i mają możliwość aktualizowania go. W obu przypadkach konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku i przesłanie go do Skatteetaten drogą pocztową. Należy pamiętać o załączeniu kserokopii dokumentu tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport) do podania. Procedura zmiany adresu trwa około tygodnia.

Zameldowanie w Norwegii

Jeśli planujesz mieszkać w Norwegii więcej niż 6 miesięcy, musisz to zgłosić do Skatteetaten najpóźniej 8 dni po przybyciu. Należy najpierw za pośrednictwem strony internetowej UDI (Utlendingsdirektoratet) umówić się na wizytę na posterunku policji, podczas której otrzymasz dokument – registreringsbevis. Następnie, poprzez stronę urzędu, należy zamówić wizytę w Skatteetaten i wypełnić odpowiedni formularz, który trzeba mieć ze sobą podczas wizyty. Oprócz niego należy mieć ze sobą: 

  • paszport lub dowód tożsamości
  • umowę zakupu lub wynajmu mieszkania ważną przynajmniej przez 6 miesięcy
  • jeśli będziesz pracował w Norwegii – umowę o pracę ważną przynajmniej przez 6 miesięcy
  • jeśli będziesz studiował – potwierdzenie z miejsca studiów

W przypadku gdy będziesz przebywał w Norwegii mniej niż 6 miesięcy, nie musisz zgłaszać faktu przeprowadzki do Norwegii, a jedynie udać się do biura Skatteetaten, aby uzyskać D-nummer.

Adres korespondencyjny a adres zameldowania

Istnieje możliwość podania adresu korespondencyjnego innego niż adres zameldowania. To dobra opcja dla osób, które często przebywają poza domem i nie mają możliwości odbioru poczty. Można również jako adres korespondencyjny podać adres polski.

Nie zwlekaj ze zgłoszeniem zmiany adresu!

Zmiana adresu zamieszkania nie jest skomplikowanym procesem, a pozwala na uniknięcie wielu kłopotów związanych z dostarczaniem dokumentacji z norweskich instytucji. Dlatego tak ważne jest, aby o wszystkich zmianach informować urząd. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas