Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Z dobrym CV łatwiej o nową pracę w Norwegii – podpowiadamy, jak je napisać

Artykuł sponsorowany

02 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Z dobrym CV łatwiej o nową pracę w Norwegii – podpowiadamy, jak je napisać

Warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w naszej aplikacji, a czego unikać. fotolia.pl/ijeab /royalty free

CV to wizytówka pracownika – jest pierwszym dokumentem, który wysyłamy potencjalnemu pracodawcy w Norwegii. Dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi, bo – oprócz doświadczenia zawodowego i kwalifikacji – od dobrze napisanego CV zależy, czy zostaniemy zatrudnieni.
Curriculum Vitae – w skrócie CV – to nic innego jak aktualne i zwięzłe sprawozdanie o dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej, posiadanym wykształceniu, kwalifikacjach i umiejętnościach kandydata do pracy. Ten dokument to nasza wizytówka, stanowi pierwszy kontakt z daną firmą w procesie rekrutacji. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by CV było przejrzyste, poprawne i merytoryczne. Na co zwrócić uwagę?

CV po polsku nie wystarczy

Jeżeli szukamy pracy w Norwegii, musimy dopasować CV do standardów rekrutacyjnych, jakie tu panują. Każdy, kto wychodzi z założenia, że dokument aplikacyjny w języku polskim wystarczy, niestety jest w błędzie. Norwegia to kraj, w którym wciąż przybywa imigrantów zarobkowych, dlatego dużą grupę na tutejszym rynku pracy stanowią obcokrajowcy. Wielu z nich, starając się o posadę w danej firmie, wysyła pracodawcy CV po angielsku – mają większe szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną niż ci, którzy wysłali je w języku ojczystym. Jednak to CV i list motywacyjny w języku norweskim mogą zagwarantować nam spotkanie rekrutacyjne – z pewnością wyróżnią naszą aplikację spośród wielu w języku angielskim. Świadczą też o naszym zaangażowaniu i profesjonalnym podejściu do rekrutacji. Pamiętajcie, że nawet idealnie napisane CV w języku polskim niestety przegrywa z dokumentem po norwesku.

Nie korzystajmy z wszelkiego rodzaju translatorów oraz tłumaczy elektronicznych. W dokumentach rekrutacyjnych stosuje się specjalistyczne wyrażenia i skróty, dlatego napisanie CV po norwesku z pomocą wspomnianych narzędzi może spowodować, że nasza aplikacja nie zostanie potraktowana poważnie.

Norweski pracodawca, czytając profesjonalnie przetłumaczone CV, z pewnością znacznie korzystniej nas oceni, niż gdyby musiał domyślać się, „co autor miał na myśli”.

Jeżeli naprawdę zależy nam na danym stanowisku, warto skorzystać z pomocy tłumacza.

Zwięźle i na temat

CV to nie epopeja czy doktorat – ma być zwięźle, przejrzyście i na temat. Powinno się zmieścić na jednej, maksymalnie dwóch stronach formatu A4.

Dobrze napisane CV powinno zawierać:

– imię i nazwisko,
– adres zamieszkania
– numer telefonu,
– adres mailowy,
– wykształcenie,
– doświadczenie zawodowe oraz informacje o przebytych kursach i szkoleniach,
– informacje o poziomie znajomości języków obcych.
– nasze zainteresowania (im bardziej szczegółowe, tym lepiej).

Pod danymi osobowymi możemy także zamieścić krótkie podsumowanie o nas – maksymalnie trzy, cztery zdania – ile lat mieszkamy w Norwegii, jakie są nasze mocne strony – itp. Norwegowie zwracają uwagę, czy CV jest czytelne – zwróćmy uwagę, czy nie „upchnęliśmy” zbyt wielu informacji, czy czcionka jest wyraźna, czy poszczególne sekcje są od siebie oddzielone.

Nasz życiorys nie może zawierać błędów, zwłaszcza tych ortograficznych – pracodawca może pomyśleć, że jesteśmy niechlujni i w nowej pracy nie będziemy się przykładać do otrzymywanych zadań.

Bardzo ważne, by dopasować nasze CV do danego stanowiska, na które aplikujemy. Nie dodawajmy szczegółowych opisów wszystkich stanowisk, na których pracowaliśmy, a tylko te, które mogą nam pomóc w otrzymaniu danej pracy.

W norweskim CV możemy zawrzeć także informacje o referencjach – zwłaszcza jeśli pochodzą od norweskiego pracodawcy (z dopiskiem, gdzie rekruter może je potwierdzić). Rubryka z referencjami powinna znaleźć się na samym końcu.


Wzór CV po norwesku >>> TUTAJ

Na to trzeba uważać

Trzeba pamiętać, że w norweskim CV nie można zamieścić informacji np. o stanie cywilnym czy płci – by nikt nie mógł zarzucić pracodawcy dyskryminacji poszczególnych kandydatów właśnie ze względu na płeć, ale też religię, narodowość itd.

Dlatego, jeżeli nie znamy specyfiki norweskiego rynku pracy, może lepiej, gdybyśmy poprosili kogoś bardziej zorientowanego o wskazówki lub skorzystali z pomocy tłumacza czy specjalisty.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok