Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Praca na sezon: pisemna umowa to podstawa

Natalia Szitenhelm-Smeja

24 maja 2023 15:20

Udostępnij
na Facebooku
1
Praca na sezon: pisemna umowa to podstawa

Oprócz pisemnej umowy, pracownik ma również prawo do godzinowej stawki minimalnej, np. będąc zatrudnionym w sektorze gastronomii /zdj. polgądowe stock.adobe.com/standardowa

Pracodawca zawsze musi zawrzeć z pracownikiem pisemną umowę o pracę, obojętnie, czy osoba jest zatrudniona na etacie, czy na okres tymczasowy, podkreśla Arbeidstilsynet.
Latem wiele osób zatrudnia się na sezon, dlatego Inspekcja Pracy przypomina, by zwracały one uwagę na warunki zatrudnienia, jakie oferuje im pracodawca, bo choć to on jest odpowiedzialny za zawarcie umowy, to warto znać swoje prawa, by nie dać się oszukać.

Umowa to podstawa

Pracownik ma prawo zażądać wystawienia mu na piśmie umowy o zatrudnienie, nawet jeśli okres zatrudnienia jest krótki czy w niepełnym wymiarze godzin.

W prawidłowo sporządzonej umowie powinny znaleźć się m.in. informacje dotyczące: nazwy firmy, jej adresu, miejsca wykonywanej pracy, okresu pracy, opisu wykonywanych obowiązków/nazwy stanowiska, wysokości wynagrodzenia, dodatku za nadgodziny, długości przerw czy okresu wypowiedzenia.

W pisemnej umowie nie powinny być zawarte osobiste informacje, takie jak np. ta o stanie zdrowia pracownika. Zgodnie z prawem nie może być tam także klauzul, takich jak np. że pracodawca ma prawo potrącić jakąś kwotę z pensji zatrudnionego, jeśli klient nie zapłaci rachunku.

Inspekcja informuje też, że jeżeli okres zatrudnienia trwa dłużej niż jeden miesiąc, umowa musi być gotowa jak najszybciej i nie później niż miesiąc po rozpoczęciu zatrudnienia. Przy stosunku pracy trwającym krócej niż jeden miesiąc lub przy zatrudnianiu pracowników przez agencję pracy należy niezwłocznie zawrzeć pisemną umowę o pracę.
 Wzór umowy o pracę

Wzór umowy o pracęArbeidstilsynet

Pełna treść, jaką powinna zawierać sporządzona zgodnie z prawem umowa, znajduje się na stronie Inspekcji Pracy (wzór w języku polskim).
Informacje, które muszą być zawarte w umowie reguluje ustawa o środowisku pracy (sprawdź tutaj)

Arbeidstilsynet przyznaje, że co prawda norweskie prawo dopuszcza zawieranie umów ustnych, jednak w sytuacji konfliktu interesów między pracownikiem a pracodawcą, to pisemna umowa pozwala na zweryfikowanie warunków zatrudnienia.

Stawki minimalne

Pracownik zagraniczny zatrudniony na sezon ma takie samo prawo do godzinowej stawki minimalnej jak obywatel Norwegii.

Minimalna stawka godzinowa sektor rolnictwa i ogrodnictwa

Pracownicy sezonowi
Pracownicy poniżej 18 roku życia: 114,40 NOK
Powyżej 18 lat - zatrudniony do 12 tygodni: 134,40 NOK
Powyżej 18 lat - zatrudniony od 12 do 24 tygodni (3 do 6 miesięcy): 139,90 NOK

Pracownicy na stałe:
Robotnicy niewykwalifikowani: 154,30 NOK
Pracownicy poniżej 18 roku życia: 123,90 NOK
Dodatek dla pracowników wykwalifikowanych: 14,00 NOK

Dodatek w wysokości 25% jest wypłacany za przepracowaną godzinę:
Między sobotami o 00 i niedzielami o 24
Między 00 a 24 w Boże Narodzenie i Sylwestra
Między 00:00 a 24:00 w dni ustawowo wolne od pracy oraz od 1 do 17 maja.

Branża sprzątająca:

Pracownicy, którzy wykonują sprzątanie dla prywatnych firm, które oferują usługi sprzątania, muszą mieć stawkę godzinową co najmniej: 204,54 NOK

Pracownicy poniżej 18 roku życia, którzy wykonują sprzątanie dla prywatnych firm oferujących usługi sprzątania, muszą mieć stawkę godzinową co najmniej: 153,55 NOK

Branża hotelarsko-gastronomiczna
Dla pracowników powyżej 20 roku życia i po czteromiesięcznej praktyce dla pracowników powyżej 18 roku życia
Minimalna stawka wynagrodzenia dla tych pracowników wynosi: 179,94 NOK

Dla młodych pracowników
16 lat: 118,08 NOK
17 lat: 127,58 NOK
18 lat: 141,84 NOK

Za nadgodziny musi być wypłacany dodatek w wysokości co najmniej 40 proc. stawki godzinowej, jeżeli nie uzgodniono informuje Inspekcja Pracy. Zwiększa się on do 50 procent, jeśli firma ma podpisany układ zbiorowy. Jeżeli pracownik nie ma ukończonych 18 lat, nie może pracować w godzinach nadliczbowych, a szef nie może tego od niego wymagać.
Wielu pracowników zagranicznych każdego roku znajduje zatrudnienie na sezon np. przy zbiorze owoców w Norwegii, a także w gastronomii i hotelarstwie.

Wielu pracowników zagranicznych każdego roku znajduje zatrudnienie na sezon np. przy zbiorze owoców w Norwegii, a także w gastronomii i hotelarstwie.Źródło: fotolia

Czas pracy

Ustawa o środowisku pracy określa limity normalnego czasu pracy:
  • 9 godzin w ciągu 24 godzin (normalny dzień roboczy)
  • 40 godzin w ciągu 7 dni (normalny tydzień pracy)
Dla pracowników pracującym w niestandardowych godzinach, takich jak np. praca zmianowa, rotacyjna, nocna i niedzielna, tygodniowy czas pracy jest krótszy:
  • 38 godzin w ciągu 7 dni za pracę wykonywaną przez całą dobę w dni powszednie
  • 36 godzin w ciągu 7 dni za pracę wykonywaną przez całą dobę, przez cały tydzień
Pracownikowi przysługuje co najmniej jedna przerwa, gdy dobowy wymiar czasu pracy przekracza pięć i pół godziny. Jeżeli dobowy czas pracy wynosi osiem godzin lub więcej, przerwy muszą trwać co najmniej pół godziny.

Jeśli pracownik podczas przerwy musi przebywać w miejscu pracy lub nie ma wystarczająco dobrego pomieszczenia socjalnego, przerwa musi być wliczona do czasu pracy.

Jeżeli pracownik pracuje dłużej niż dwie godziny po zakończeniu normalnego czasu pracy, pracownik ma prawo do kolejnej przerwy trwającej co najmniej pół godziny. Przerwa zaliczana jest do czasu pracy.

Ustawa o środowisku pracy zawiera zasady dotyczące dziennego i tygodniowego czasu wolnego od pracy. Ma to na celu zapewnienie pracownikom wystarczającej ilości odpoczynku i czasu wolnego. 

Pracownikom przysługuje co najmniej:
  • 11 kolejnych godzin wolnych od pracy w ciągu 24 godzin
  • 35 kolejnych godzin wolnych od pracy w ciągu 7 dni

Szkolenie

Związkowcy z młodzieżówki Norweskiej Konfederacji Związków Zawodowych (LO), którzy od ponad 30 lat wyruszają na specjalne patrole pracowników sezonowych, przypominają też, że pracodawca ma obowiązek przeszkolić pracownika, zaś pracownik ma prawo do zapłaty za szkolenie. - Rozpoczynając nową pracę, musisz przejść szkolenie, które zapewni, że będziesz w stanie wykonywać swoją pracę i zadania, które zostały Ci przydzielone. Kiedy jesteś na szkoleniu, jesteś w pracy. Każdy, kto pracuje w Norwegii, musi otrzymywać wynagrodzenie - informuje LO.
W tym roku letni patrol LO będzie sprawdzać sezonowe warunki zatrudnienia w okresie  od 26 czerwca do 12 lipca 2023 roku:

Sprzęt ochronny

Pracodawca zatrudniający na sezon ma obowiązek zapewnić pracownikowi sprzęt ochronny wymagany do wykonywania danych obowiązków służbowych, np. kask, rękawice ochronne itp.

Jeżeli na danym stanowisku wymaga się, by pracownik miał sprzęt ochrony, to dana osoba musi go nosić, w innym wypadku ryzykuje utratę praw, takich jak odszkodowanie za ewentualny wypadek przy pracy.

Arbeidstilsynet, Lovdata, MojaNorwegia, LO
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


PC89

25-05-2023 11:21

Kto tu przyjedzie na sezon biorąc pod uwagę kurs korony

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok