Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Szef nie może dokonywać potrąceń z napiwków pracowników. Ważny wyrok

Natalia Szitenhelm-Smeja

25 kwietnia 2023 12:30

Udostępnij
na Facebooku
Szef nie może dokonywać potrąceń z napiwków pracowników. Ważny wyrok

Napiwki gości nie są korzyścią dla pracodawcy, ale wyrazem uznania i premią dla pracowników, głosi wyrok stock.adobe.com/standardowa

Nie można potrącać pracownikom pieniędzy otrzymywanych od klientów w ramach napiwków, orzekł Sąd Najwyższy w Norwegii. Tym samym końca dobiegł spór między zatrudnionymi w dwóch hotelach w Oslo a ich pracodawcami.
20 kwietnia w norweskim Sądzie Najwyższym zapadł wyrok w sprawie tego, czy pracodawcy - hotele: Plaza Hotel i Hotel Bristol - mogli dokonywać potrąceń z napiwków pracowników otrzymywanych od gości na rzecz pokrycia kosztów, takich jak podatek od napiwków.

Spór toczył się od 2019

Sprawa ciągnęła się od 2019 roku, wówczas - po 1 stycznia 2019 - weszły w życie zmiany w przepisach, które pociągnęły za sobą nowe obowiązki dla pracodawców przy rejestrowaniu napiwków. W związku z tym hotele zdecydowały się na potrącenia z napiwku w celu pokrycia między innymi podatku pracodawcy i wydatków związanych z zarządzaniem systemem napiwków. Plaza i Bristol wprowadziły systemy, w których potrąceń dokonywano w pierwszej kolejności z napiwku oprócz tego na pokrycie kosztów wynagrodzenia urlopowego, składek emerytalnych. Hotele następnie potrącały podatek u źródła, a pozostała kwota była wypłacana pracownikom. W Bristolu odliczano 26,5 procent napiwku otrzymanego od gości. W Plazie pierwotnie 40,8 proc., ale później kwota została zmniejszona do 30,8 procent.

Pracownicy obu hoteli nie zgadzali się z działaniem szefostwa, uznając je za nielegalne. W 2021 postanowili w sądzie walczyć o swoje prawa, a teraz - po wyroku sądu okręgowego, a następnie apelacyjnego, Sąd Najwyższy przyznał im rację.

Napiwki gości nie są korzyścią dla pracodawcy, ale wyrazem uznania i premią dla pracowników. Pracownicy mają prawo do wypłaty napiwku. W ocenie Sądu Najwyższego […] ​​pracodawca nie może dokonywać potrąceń z napiwku na pokrycie kosztów własnych.
~wyrok Sądu Najwyższego

Pracodawca nie ma podstaw prawnych do dokonywania potrąceń z napiwków na pokrycie podatku pracodawcy i kosztów administrowania systemem napiwków, orzekł Sąd.

1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w przepisach o prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, które pociągnęły za sobą nowe obowiązki dla pracodawców przy rejestracji napiwków - zostali oni zobowiązani do rejestrowania wszystkich wypłaconych napiwków, zarówno gotówkowych, jak i elektronicznie, a także zgłaszanie organom podatkowym, ile pracownicy otrzymują napiwków.

Napiwki są dodatkiem do zasadniczego wynagrodzenia, a pracownicy mają prawo do wypłaty napiwku bez potrąceń w każdych okolicznościach, orzekł Sąd.

Napiwki są dodatkiem do zasadniczego wynagrodzenia, a pracownicy mają prawo do wypłaty napiwku bez potrąceń w każdych okolicznościach, orzekł Sąd. Źródło: Fotolia

Skattedirektoratet (Departament ds. Podatków) w 2018 zaproponował zmianę, zgodnie z którą pracodawca miałby obowiązek opłacenia podatków nie tylko od podstawowej pensji, ale także od napiwków. Decyzję argumentowano tym, że dochód z napiwków liczyłby się do emerytury. Ponadto w ten sposób pracodawca wypłacałby pracownikom co roku wyższe feriepenger, a w przypadku zwolnienia lub choroby przysługiwałyby im wyższe świadczenia.
Hoyesterett, MojaNorwegia, Nettavisen
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok