Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Masz prawo pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce. Sprawdź, jak to zrobić Praca i prawo pracy
info@multinor.no 07 listopada 2018
08:00

Masz prawo pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce. Sprawdź, jak to zrobić

1
Skomentuj
Warto pamiętać, że opuszczenie granic Norwegii bez ważnego druku PD U2 skutkuje utratą prawa do pobierania zasiłku. fotolia.pl/royalty free
Okres świąteczny to czas, kiedy wiele osób powraca z Norwegii do Polski. Niektóre z nich być może zdecydują się na dłuższy pobyt w kraju ojczystym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pobieramy dagpenger w Norwegii? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak pobierać zasiłek dla bezrobotnych, przebywając w Polsce.

Eksport zasiłku do Polski

Mimo że zasiłek dla bezrobotnych jest przeznaczony przede wszystkim dla osób stale przebywających na terenie Norwegii w dni robocze, które aktywnie starają się o zatrudnienie, istnieje możliwość przeniesienia dagpenger do Polski w celu poszukiwania pracy. Dokumentem uprawniającym do otrzymania norweskiego świadczenia poza granicami kraju fiordów jest druk PD U2. Aby go otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek do NAV. Druk jest wydawany najwcześniej 7 dni przed wyjazdem z Norwegii.

Najważniejszym warunkiem jest, aby w momencie składania wniosku pobierać zasiłek przez co najmniej 4 tygodnie.
Należy również poinformować NAV o planowanej dacie opuszczenia kraju co najmniej 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem.  

Po otrzymaniu wniosku i przyjeździe do Polski, należy złożyć PD U2 do wojewódzkiego urzędu pracy odpowiedniego dla miejsca zamieszkania, który ma wydawać przeniesiony zasiłek. Termin złożenia dokumentu to tydzień od przyjazdu do kraju.  

Warto pamiętać, że opuszczenie granic Norwegii bez ważnego druku PD U2 skutkuje utratą prawa do pobierania zasiłku.
Reklama

Karty meldunkowe a zasiłek w Polsce

Bardzo ważne jest to, że pobierając dagpenger na terenie Polski, nadal należy wysyłać karty meldunkowe co 14 dni – urząd musi na bieżąco być informowany o sytuacji zawodowej danej osoby, ponieważ przebywa ona w Polsce w celu poszukiwania pracy. Zaprzestanie wysyłania kart meldunkowych może skutkować wstrzymaniem wypłacania zasiłku.

Przez jaki czas mogę pobierać pieniądze na terenie Polski?

Maksymalny okres, przez jaki można otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, to 3 miesiące. Po tym czasie, jeśli dana osoba nadal chce przebywać poza Norwegią, nie może już pobierać dagpenger. Natomiast w przypadku powrotu do Norwegii, należy złożyć wniosek o wznowienie wypłaty zasiłku.

Co w przypadku pracowników rotacyjnych?

Pracownicy rotacyjni skierowani na permittering nie mają obowiązku składnia PD U2. Mogą oni przebywać poza Norwegią w czasie pobierania świadczenia. Warto jednak wiedzieć, że pracownicy rotacyjni, którzy pracują w bardzo nieregularnym trybie, mogą mieć trudności z uzyskaniem prawa do pobierania świadczenia podczas pobytu w Polsce. Problem ten nie dotyczy jednak pracowników rotacyjnych, przebywających w Norwegii.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Piotr Fiton
Piotr Fiton 07-11-2018 15:39

Problem z przenoszeniem jest jeden, w Polsce jest teraz tyle pracy ze taki bezrobotny od razu dostanie oferte pracy, ktorej chyba za bardzo odzrucic nie mozna

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas