Praca i prawo pracy

Kontrola wynagrodzeń i warunków pracy. Arbeidstilsynet uderza w popularne branże

Maja Zych

07 marca 2018 11:36

Udostępnij
na Facebooku
1

Wiele przepisów łamanych jest przy zatrudnianiu pracowników zagranicznych. pxhere.com / CC0 Public Domain

Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) opublikowała 5 marca plan działania na rok 2018. Zamierza skupić się w szczególności na kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawa pracy w najbardziej narażonych na naruszenia branżach, takich jak usługi sprzątające, budowlanka lub transport. Inspektorzy zwrócą uwagę między innymi na kwestie wynagrodzeń, odpowiednich godzin pracy i przestrzegania przepisów BHP (HMS). Jednym z celów jest także zwalczanie nierównego traktowania pracowników pochodzenia imigranckiego.
Inspektorzy Arbeidstilsynet planują w tym roku prowadzić też niezapowiedziane kontrole w miejscu pracy, aby lepiej zapoznać się z realiami norweskich pracowników.
Reklama

Skupią się na poszczególnych branżach

Arbeidstilsynet zaobserwował w ciągu ostatnich lat, że odsetek wykroczeń związanych z łamaniem prawa pracy i przepisów BHP w poszczególnych branżach jest dużo wyższy niż w innych. Ponadto niektórzy pracownicy są narażeni na częstsze wypadki ze względu na bardziej wymagające środowisko pracy lub użycie niebezpiecznych sprzętów. Z tego powodu Inspekcja zdecydowała się zwiększyć nakłady na kontrolę i egzekwowanie przestrzegania prawa tych sektorach – plan działania na 2018 roku dotyczy głównie branży budowlanej, przemysłu, transportu, gastronomii i hotelarstwa, służby zdrowia i opieki socjalnej, usług sprzątających czy rolnictwa i leśnictwa.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Jako główny cel, na który Arbeidstilsynet przeznaczy w 2018 roku najwięcej środków, wybrany został przemysł. Wysokie stężenie pyłów i szkodliwych substancji podczas produkcji, duże ryzyko wypadków, a także wyższy odsetek chorób zawodowych wśród pracowników to powody, dla których Inspekcja Pracy zdecydowała się skupić na branży przemysłowej. Inspektorzy skupią się głównie na badaniu warunków pracy w sektorach, które są typowe dla danego regionu Norwegii, a także przeprowadzi kontrole agencji, które pośredniczą w zatrudnianiu pracowników w przemyśle.

Wśród głównych celów Państwowej Inspekcji Pracy znalazła się także branża budowlana, w której zatrudnionych jest prawie 230 tys. pracowników, a ich liczba stale rośnie. W wielu przypadkach dochodzi w takich miejscach do łamania przepisów BHP, co prowadzić może do wypadków. Inspekcja pracy podczas swoich kontroli skupi się przede wszystkim na bezpieczeństwie w miejscu pracy, a także na przestrzeganiu przepisów zatrudnienia.

Ponadto Arbeidstilsynet zajmie się bezpieczeństwem w służbie zdrowia i opiece społecznej, gdzie pracownicy narażeni są często na przemoc i groźby, a także na kontakt z bakteriami i wirusami.

Równe płace i legalne umowy

Kolejnym problemem norweskiego rynku pracy jest nieuczciwe traktowanie pracowników, w szczególności osób młodych lub pochodzących z zagranicy, którym pracodawcy oferują nielegalne warunki zatrudnienia – zbyt niskie stawki czy zbyt długie godziny pracy. Branżami, w których takie przypadki spotykane są najczęściej, są usługi sprzątające, transport, gastronomia i hotelarstwo. Ponadto często spotyka się przypadki nierównego traktowania osób zatrudnionych w rolnictwie, np. przy zbieraniu truskawek. Arbeidstilsynet skupi się przede wszystkim na przestrzeganiu stawek minimalnych wśród pracowników, godzin pracy, a także dopełniania formalności związanych z rejestrowaniem firm sprzątających.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
bastianek1982

11-10-2018 22:31

Chcialbym napisac, ze Super, Ladnie, Pieknie jednak jakos tego w rolnictwie nie widze...Perspektywy wygladaja, ze wszystko pozostanie bez zmian i te kontrole nie pomoga za wiele

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram