Praca i pieniądze

Zmiany w gastronomii i hotelarstwie. Od stycznia nowe stawki minimalne

Maja Zych

07 listopada 2017 11:36

Udostępnij
na Facebooku

Nowe przepisy będą dotyczyć ponad 90 tys. pracowników w Norwegii. MN

Na początku listopada działaczom norweskich związków zawodowych LO oraz Fellesforbundet udało się wynegocjować zmiany dotyczące minimalnych stawek godzinowych w branży hotelarskiej i gastronomii. Przepisy obejmować będą także pracowników niezrzeszonych w związkach i wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku.
To ważna informacja, w szczególności dla pracowników zagranicznych i młodych osób, które często otrzymują najniższe wynagrodzenie.
Reklama

Nowe stawki

Dzięki upowszechnieniu umowy zbiorowej (allmenngjøring av tariffavtale) zapisy dotyczące minimalnej stawki będą dotyczyły także pracowników niezrzeszonych w związkach zawodowych. Określać będą one najniższe kwoty godzinowe nie tylko dla dorosłych pracowników, ale także dla osób od 16 roku życia. Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem nowego roku.

Nowe minimalne stawki godzinowe:

– osoby powyżej 20 rok życia – 157,18 NOK

– młodzież powyżej 16 roku życia – 102,18 NOK

– młodzież powyżej 17 roku życia – 111,68 NOK

– młodzież powyżej 18 roku życia – 125,94 NOK
~LO

Chcą zwalczać nierówne traktowanie

Celem wypracowanych przez związki zawodowe zmian jest dbanie o dobro pracowników poprzez zwalczanie naruszania zasad konkurencji i dumpingu socjalnego.

– Mam nadzieję, że to sprawi, że więcej zatrudnionych w tej branży będzie otrzymywać wypłatę, za którą faktycznie można przeżyć oraz że mniej będzie wykorzystywanych przez nieuczciwych pracodawców. Jest to problem szczególnie dla zagranicznych pracowników, którzy stanowią coraz większą część tego sektora – powiedziała wiceprzewodnicząca LO Peggy Hessen Følsvik.

Przedstawiciele związków są zadowoleni z rezultatu negocjacji, mimo że nie udało im się przeforsować wszystkich sugerowanych rozwiązań – zapowiadają jednak, że będą pracować nad tym w przyszłości.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram