Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Kontrola miejsc pracy w Oslo i Viken: naruszenia w ponad połowie z nich

Monika Pianowska

15 lipca 2022 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Kontrola miejsc pracy w Oslo i Viken: naruszenia w ponad połowie z nich

Tego lata patrol LO odwiedził około 1000 miejsc pracy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Jak co roku w wakacje letni patrol norweskich związków zawodowych (LOs sommerpatrulje) odwiedza miejsca pracy w Oslo i Viken, sprawdzając, czy firmy nie dopuszczają się wykroczeń wobec zatrudnionych. Do tej pory patrol wykrył, że w ponad połowie firm w jakiś sposób naruszono Kodeks Pracy.
Tego lata patrol LO odwiedził około 1000 miejsc pracy. Około 500 z nich znajdowało się w Oslo, a naruszenia odnotowano w ponad 200 miejscach. Jak podkreślają wolontariusze, w ostatnich latach obserwuje się trend wzrostowy i odsetek firm, które łamią przepisy wobec zatrudnionych.
Podczas gdy w 2021 nieprawidłowości wykryto w 52 proc. miejsc, w tym roku było to już 55 proc. W przypadku pracowników poniżej 18 roku życia wskaźnik naruszeń wyniósł 67 proc.

Nie znają swoich praw

Najczęstsze naruszenia dotyczą informacji o przedstawicielach BHP w miejscu pracy oraz braku przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest też wiele przypadków nielegalnego monitoringu. Prawie 15 proc. odwiedzanych przez patrol miejsc złamało zasady związane z używaniem kamer. Ponadto ujawniono kilka naruszeń związanych z przerwami, grafikami i nadgodzinami. Najwięcej sytuacji złamania Kodeksu Pracy zdarza się w sklepach, restauracjach i kawiarniach.
– Wielu młodych ludzi nie ma doświadczenia w życiu zawodowym i nie zna swoich praw. Do tego dochodzi też mniejsze doświadczenie ze strony pracodawców i brak wiedzy na temat Kodeksu Pracy – mówi Snorre Rein z letniego patrolu LO dla Avisa Oslo. Jednocześnie Rein podkreśla, że ​​dziewięciu na dziesięciu ankietowanych przez letni patrol jest zadowolonych ze swojego miejsca pracy.
Również Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że pracodawca zawsze ma obowiązek sporządzić umowę dla zatrudnionego bez względu na rodzaj etatu i wymiar godzin. W umowie powinny znaleźć się m.in. informacje dotyczące: nazwy firmy, jej adresu, miejsca wykonywanej pracy, okresu pracy, opisu wykonywanych obowiązków/nazwy stanowiska, wysokości wynagrodzenia, dodatku za nadgodziny, długości przerw czy okresu wypowiedzenia.

Źródła: Avisa Oslo, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok